گوناگون

فلسفه نامگذاری «مُخْتَلَفَ الْمَلَائِکَة» برای خانه حضرت فاطمه(س)

پارسینه: یک مدرس علمیه خواهران شاهرود یکی از صفات برجسته حضرت زهرا(س) را «محدثه» ذکر کرد و گفت: محدثه یعنی کسی که خداوند از راه فرشتگان با او سخن می‌گوید، از این جهت خانه حضرت زهرا(س) عنوان "مختلف الملائکه" به خود می‌گیرد؛ زیرا ملائکه بسیار با حضرت ارتباط داشتند.

به گزارش پارسینه، یک مدرس علمیه خواهران شاهرود یکی از صفات برجسته حضرت زهرا(س) را «محدثه» ذکر کرد و گفت: محدثه یعنی کسی که خداوند از راه فرشتگان با او سخن می‌گوید، از این جهت خانه حضرت زهرا(س) عنوان "مختلف الملائکه" به خود می‌گیرد؛ زیرا ملائکه بسیار با حضرت ارتباط داشتند.

اشرفی گفت: سلمان نقل می‌کند که "من روزی به فرمایش پیامبر گرامی اسلام(ص) به خانه دختر گرامیشان رفتم و دیدم که ظاهراً افرادی هستند که حضرت زهرا(س) را در امور خانه کمک می‌کنند اما من هیچ نیرویی را ندیدم. موضوع را از پدر ایشان جویا شدم. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: "بله فرشتگانی در روی زمین هستند که امت من را همراهی می‌کنند و بهترین این فرشتگان نیز در خانه دخترم فاطمه زهرا(س) هستند . خداوند این فرشتگان را در خانه زهرا(س) قرار می‌دهد تا ایشان را همراهی و کمک کنند."

وی همچنین درباره مقامات علمی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: حضرت در کنار مقامات علمی موقعیت‌های اجتماعی عبادی و عبودیت سعی می‌کردند ارتباط خوبی با مردم داشته باشند؛ حتی بیان شده افراد زیادی می‌آمدند محضر حضرت فاطمه زهرا(س) و سوالاتی را مطرح می‌کردند و ایشان با کمال محبت و خوشرویی جواب می‌دادند. روایت معتبری هم وجود دارد که شخصی محضر خانم حضرت زهرا(س) رسیدند و سوالات زیادی را از ایشان می‌پرسیدند. شخص بیان کرد دیدم سوالات من از حضرت زیاد شده است از خانم عذرخواهی کردم. حضرت در پاسخ به من گفت: "خدا می‌داند که چقدر سرور و شادمانی در دل من ایجاد شد که توانستم پاسخ سوالات شما را بدهم."

این مدرس حوزه علمیه شاهرود همچنین با بیان این‌که «افراد زیادی به خانه حضرت زهرا(س) می‌آمدند و مشکلات مالی خود را مطرح می‌کردند» خاطرنشان کرد: این به جهت ساده‌زیستی و زندگی ساده حضرت فاطمه زهرا(س) است . وقتی وسایل خانه حضرت زهرا را معرفی می‌کنند نشان می‌دهد که خانه ایشان خانه تجمل و ثروت نیست، جایی به عنوان محل انباشت ثروت در خانه زهرا(س) وجود ندارد.

اشرفی اضافه کرد: هر کجا که می‌بینیم کمک‌های پشتیبانی و ارائه کمک به مستضعفان و نیازمندان لازم و مطرح است منشأ و آغاز آن از خانه فاطمه زهرا(س) خواهد بود، آیه نهم سوره انسان در قرآن کریم نیز همین قضیه را اثبات می‌کند که عنایت حضرت فاطمه زهرا(س) به مردم فقط و فقط جهت رضایت خداوند است، (ما برای خشنودی خداست که به شما می‏‌خورانیم و پاداش و سپاسی از شما نمی‏‌خواهیم)، این نشان می‌دهد که حضرت زهرا وقتی می‌بخشند نه بحث منت‌گذاری است و نه اینکه هیچ گونه تقاضایی در قبال کمکی که به افراد می‌کنند از آنها ندارند.

ارسال نظر

 • واقع بین

  آیه نهم سوره انسان در قرآن کریم «ما برای خشنودی خداست که به شما می خورانیم و پاداش و سپاسی از شما نمی خواهیم. اسم شخص مشخصی در این ایه نیست???!!!!!

 • محمد

  يا زهرا ع بنده هر وقت به حضرت فاطمه ع متوسل ميشوم و ايشان را شفيع قرار ميدهم باري تعالي دعا يم را اجابت ميكند

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار