گوناگون

حساسیت پوستی و ۵ نکته در انتخاب زیورآلات

پارسینه: حساسیت پوستی همان چیزی است که برخی را از ورود به دنیای رنگی و جالب اکسسوری‌ها و زیورآلات زیبا باز می‌دارد تا آنجا که گاهی انتخاب گوشواره و گردنبند و دیگر زیورآلات مناسب برای افرادی با حساسیت‌های پوستی سخت و گاهی ناممکن می‌شود.

حساسیت پوستی همان چیزی است که برخی را از ورود به دنیای رنگی و جالب اکسسوری‌ها و زیورآلات زیبا باز می‌دارد تا آنجا که گاهی انتخاب گوشواره و گردنبند و دیگر زیورآلات مناسب برای افرادی با حساسیت‌های پوستی سخت و گاهی ناممکن می‌شود.

قواعد کلی برای انتخاب زیورآلات که با حساسیت پوستی سازگار باشد ساده است، اگر زیورآلات دست ساز یا معمولی از ۱۰۰% نقره یا ۱۴ قیرات طلا باشد معمولا پوست دست و بدن را ناراحت نمی‌کند، اما اگر آنچه می‌خواهید بخرید هیچ یک از این دو ویژگی را ندارد، ممکن است باعث قرمزی، حساسیت پوستی خارش یا ایجاد لکه‌های سبز آلرژی روی پوست و کهیر شود.


اگر نمی‌خواهید تجربه‌های بد پوستی داشته باشید و در عین حال با داشتن حساسیت پوستی مایلید چند اکسسوری و زیورآلات با کیفیت و جالب و کژوال را در ست لباس‌های خود جای دهید، پیش از خرید نگاهی به این قوانین بیاندازید.

کسانی که حساسیت پوستی دارند از نیکل دوری کنند

تا به حال پس از در آوردن یک تکه از زیورآلات خود احساس خشکی و زبری روی پوست دست یا پوست صورت داشته‌اید؟ اگر این طور است ممکن است به نیکل آلرژی پوستی داشته باشید. این فلز بیشتر در زیورآلات ارزان قیمت به کار می‌رود چراکه دوام بالایی داشته، به خوبی براق می‌شود و فرایند تولید آن هم ارزان است. در بخش‌هایی از پوست که ممکن است عرق کرده یا مرطوب باشد، نیکل شروع به تولید نمک کرده و روی پوست گسترش پیدا می‌کند، این امر برای کسانی که حساسیت پوستی دارند، خبر خوشی نیست، به خصوص در مورد زیورآلاتی مانند انگشتر که رطوبت زیر آن جمع می‌شود. از همه مهتر در اکسسوری‌هایی که با بخش‌های داخلی بدن تماس پیدا می‌کنند مواظب درصد استفاده از نیکل باشید.


اگر حساسیت پوستی دارید سراغ پالادیوم بروید

از هر ده مورد ۹ مورد از افرادی که حساسیت‌های پوستی دارند در مواجه با نیکل و برنج دچار ناراحتی و خارش پوست می‌شوند، این ناراحتی پوستی ممکن است به محض استفاده از اکسسوری نمایان شود یا بعد از مدتی به شکل لکه‌های سبز خود را نشان دهد. پس به جای نیکل و برنج سراغ اکسسوری‌ها و زیورآلاتی بروید که در آن از فلز آلیاژ پالادیوم استفاده شده است. پالادیوم یک فلز سفید و از خانواده پلاتینیوم است، به همان اندازه درخشان و خالص، اما با تراکم کمتر که باعث می‌شود قیمت آن مقرون به صرفه‌تر باشد.


مراقب چرم باشید

این روز‌ها چرم در ساخت اکسسوری‌های روزمره طرفدار زیادی پیدا کرده است و بسیاری از سلبریتی‌ها و افراد مشهور هم در تیپ خود جایی را به استفاده از اکسسوری‌های چرم اختصاص داده اند و البته کسانی که حساسیت پوستی دارند کمتر به امکان حساسیت زا بودن چرم فکر می‌کنند.


اگرچه چرم به خودی خود معمولا حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کند، اما در فرایند رنگ کردن چرم گاهی از برخی فلزات استفاده می‌شود که ممکن است در تار و پود چرم باقی بمانند و هنگام استفاده با پوست برخورد کنند. پس اگر برخی کیف‌ها یا زیورالات چرمی دارد پوستتان را آزار می‌دهد به فلزاتی فکر کنید که در پروسه رنگ‌رزی چرم به کار رفته است و با پوست شما برخورد دارد. اکر در مورد نحوه رنگ شدن چرم شک دارید سراغ چرم مصنوعی بروید.


در مورد پیرسینگ‌ها حساس باشید

پیرسینگ‌ها یا همان زیورآلاتی که معمولا با بخش‌های داخلی بدن در تماس هستند، به صورت طولانی به پوست وصل می‌شوند، پس اگر در ساختار آن‌ها از فلزاتی مانند نیکل استفاده شده است ممکن است خود را در خطر حساسیت‌های فراوانی قرار داده باشید. اگر می‌خواهید پیرسینگ بخرید از زیورآلاتی استفاده کنید که نیکل در آن به کار نرفته است و البته پیش از استفاده، آن‌ها را خوب ضدعفونی کنید.


روی زیورآلات با کیفیت سرمایه گذاری کنید

اگرچه ممکن است برای خریدن یک اکسسوری نقره یا طلا مجبور باشید پول بیشتری خرج کنید، اما به اثرات و مزایای بلندمدت آن فکر کنید، این زیور آلات عمر بیشتری دارند و البته احتمالا آلرژیک بودن آن‌ها کمتر است.
منبع: دیجی استایل

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار