گوناگون

از تهدید علنی وزیر دولت روحانی تا گفتگوی آمریکا و تروئیکای اروپایی درباره ایران

از تهدید علنی وزیر دولت روحانی تا گفتگوی آمریکا و تروئیکای اروپایی درباره ایران

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، پارسینه تلاش می‌کند صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانش برساند.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

گفتگوی سالیوان با همتایان تروئیکای اروپا درباره ایران

«امیلی هورن» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید شامگاه سه‌شنبه (به وقت واشنگتن) در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در تماس تلفنی با «یان هکر» مشاور سیاست امنیتی و خارجی صدراعظم آلمان، «امانوئل بون» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه و «استفان لوگروف» مشاور امنیت ملی نخست وزیر انگلیس گفتگو کرده است.

هورن در ادامه گفت که سالیوان در این گفتگو‌ها بر اهمیت ائتلاف دو سوی اقیانوس اطلس در مقابله با چالش‌های امنیت جهانی تأکید کرد و گفت که دولت بایدن به تعهد‌های خود در زمینه همکاری نزدیک با متحدان اروپایی پایبند است.

به گفته این سخنگو، مشاور امنیت ملی همچنین محور‌های نشست روز پنج‌شنبه خود با مقامات چینی که قرار است به اتفاق «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در آلاسکا برگزار شود، به اطلاع شرکای اروپایی خود رساند.

امیلی هورن در ادامه افزود که چهار مشاور امنیت ملی در این گفت‌وگوی تلفنی درباره اولویت‌های دیگر نظیر افغانستان، ایران، لیبی، اوکراین و روسیه نیز با یکدیگر رایزنی کردند.

انتقاد روحانی از تصویب نشدن لوایح FATF

حسن روحانی گفت: در این سال‌ها با پولشویی و تامین مالی تروریسم مبارزه کردیم و بلد نبودیم آن را اعلام کنیم؛ آدم دلش می‌سوزد؛ ۴ لایحه‌ای که دولت به مجلس داد و ایرادات شورای نگهبان هم حل شد، اما یک جای دیگر گیر افتاد. بعد عده‌ای افتخار می‌کنند که این‌ور سال تصویب نکردیم؛ خب چرا نکردید؟

تایید مهاجرت ۹۰۰ استاد ایرانی در سال ۹۸

وزیر علوم درباره خروج ۹۰۰ استاد دانشگاه از کشور در سال ۹۸، گفت: برداشت وزارت علوم این است که دو عامل برای مهاجرت اساتید از کشور وجود دارد، یکی از عوامل خروج این افراد از کشور شرایط اقتصادی موجود و عامل بعدی پذیرشی است که در کشور‌های دیگر از این افراد که عموما دارای رزومه علمی بالایی هستند، شکل گرفته است. غلامی توضیح داد: این اساتید به شکل‌های مختلفی از کشور خارج شده اند برخی مرخصی گرفته اند، برخی همه چیز را رها کرده اند و برخی‌ها برای فرصت مطالعاتی اعزام شده اند، اما دیگر در کشور مقصد مانده‌اند.

سن ثبت‌نام نامزد‌های ریاست جمهوری ۷۵ سال شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان موضوع سن کاندیدا‌ها را اصلاح کرده و جزء ۲ بند (ب) ماده (۱) موضوع اصلاح ماده (۳۵) قانون را به شرح زیر اصلاح کردند: حداقل سن ۴۰ سال تمام شمسی و حداکثر سن ۷۵ سال تمام در هنگام ثبت نام.

سن ثبت‌نام نامزد‌های ریاست جمهوری ۷۵ سال شد

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان موضوع سن کاندیدا‌ها را اصلاح کرده و جزء ۲ بند (ب) ماده (۱) موضوع اصلاح ماده (۳۵) قانون را به شرح زیر اصلاح کردند: حداقل سن ۴۰ سال تمام شمسی و حداکثر سن ۷۵ سال تمام در هنگام ثبت نام.

گرانی اینترنت کلید خورد؟

شورای نگهبان افزایش حق‌السهم اپراتور‌ها به میزان ۱۰ درصد پس از پایان مدت قراردادشان را تایید کرد. این مصوبه با انتقاد‌های بسیاری روبه‌رو بود و وزیر ارتباطات و معاونان او هشداد داده بودند که با این افزایش حق‌السهم، اینترنت در سال آینده گران خواهد شد و اپراتور‌ها اگر دست به افزایش تعرفه هم نزنند، توسعه ICT در کشور متوقف خواهد شد، اما در نهایت به تصویب رسید.

کنعانی‌مقدم: سران قوا باید از فکر شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بیرون بیایند

دبیر کل حزب سبز در ادامه گفت: همچنین نمایندگان مجلس فعلی انسجام لازم را ندارند و به طور فردی رأی می‌دهند. در نتیجه چه در بُعد نظارتی و چه به لحاظ قانون‌نویسی منطق‌گرایی و لحاظ کردن واقعیت‌های جامعه مشاهده نمی‌شود و در نهایت مجلسی ضعیف پدید می‌آید. او اضافه کرد: در چنین شرایطی از رئیس مجلس توقع می‌رود با مدیریت صحیح ضعف‌ها را حتی‌المقدور بپوشاند. به عنوان مثال در هیچ دوره‌ای یک رئیس مجلس تا این حد اقدام به سفر استانی نمی‌کرد. ایشان در حالی بر رفتن به این شهر و آن شهر اصرار دارد که هر نماینده هر شهری به لحاظ قانونی می‌تواند مطالبات حوزه انتخابیه‌اش را از دولت طلب کند. این فعال سیاسی اصولگرا توضیح داد: به نظر من سران قوا باید از فکر شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بیرون بیایند و همه تلاش‌شان را برای کار مهم خود به کار گیرند. در این صورت مجلس و قوه قضائیه می‌توانند در راستای گذر از این شرایط دشوار مثمرثمر باشند. حسین کنعانی‌مقدم در پایان گفت‌: تمرکز مسئولان نهاد‌های مختلف بر انتخابات هزینه‌ساز است و کشور را از مسیر بهبود شرایط دور می‌کند.

در کشوری که هاشمی رد صلاحیت می‌شود، هر چیزی امکان پذیر است

حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت تأکید کرد: از نظر قانون باید بی‌طرفی رعایت شود؛ «رجل سیاسی» و «فعالیت سیاسی» در قانون تعریف شده است که همه این موضوعات باید سنجیده شود و به گونه‌ای نباشد که شخصی که سال‌های سال در سیاست فعالیت داشته است، رد صلاحیت شود و اشخاصی که هیچگونه فعالیت سیاسی نداشته‌اند، تأیید صلاحیت شوند. وی تأکید کرد: در ایران هرچقدر افراد در سیاست بی نام و بی‌سابقه باشند، راه بازتری برای انتخابات در پیش خواهند داشت یعنی کسانی که تجربه، کارنامه فعالیت سیاسی دارند، معمولاً در معرض سوء ظن و بدبینی قرار می‌گیرند. این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص کاندیداتوری محمد جواد ظریف و سید حسن خمینی نیز اظهار کرد: هر یک از این اشخاص در انتخابات حضور یابند برای ما تفاوتی ندارد، نگاه ما به اطلاعیه شورای نگهبان پس از تأیید صلاحیت‌هاست. در کشوری که آقای هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت می‌شود، هر چیزی امکان پذیر است، چون در سیاست همه چیز ممکن است.

تاج‌زاده برای بایدن نامه نوشت

فعال سیاسی اصلاح طلب در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: ایرانیان در آستانه بزرگترین عید ملی خود درحالی به استقبال نوروز می‌روند که سفره آنان از جمله بر اثر تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه امریکا و نیز بر اثر سلب دسترسی ایران به درآمد‌ها ودارایی‌های خود، کوچک‌تر از هر زمان شده است. مصطفی تاج‌زاده ادامه داد: تبریک نوروزی آقای اوباما در ایام توافق کارکردی برجام، و ارجاع او به شعر فریدون مشیری که "'باز کن پنجره‌ها را، که نسیم، روز میلاد اقاقی‌ها را جشن می‌گیرد، و بهار، روی هر شاخه، کنار هر برگ، شمع روشن کرده است" بامعنا بود، زیرا از او پذیرفته بود که بگوید: "من هر بار از نوروز استفاده می‌کنم تا به مردم ایران در مورد این‌که چطور می‌توانیم پنجره جدیدی باز کنیم و روابط جدیدی بین کشورهایمان آغاز کنیم، صحبت می‌کنم. "، اما تا زمانی که امریکا آن پنجره را به قهر و قلدری ضدبرجامی بسته، پیام نوروزی هیچ رئیس‌جمهوری مسموع ملت ایران نخواهد شد. شما می‌توانید نوروز امسال را به یک فرصت بزرگ برای بازسازی مناسبات دو کشور تبدیل کنید. کافی است با تصمیمی قاطع گسست دولت جدید امریکا را از رویکرد تنش‌زای دونالد ترامپی اعلام کنید و به زبان تعامل و تکریم - نه تحریم و تهدید - با دولت و ملت ایران سخن بگویید، تا دور تازه‌ای از همکاری‌ها آغاز شود و دو ملت از آن سود ببرند.

توافق اتحادیه اروپا بر سر تقابل با چین

به نوشته خبرگزاری فرانسه، «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان امروز دوشنبه در برلین گفت احتمال می‌رود اتحادیه اروپا به زودی این تحریم‌ها را اعمال کند.

همزمان، چهار دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند اتحادیه اروپا قصد دارد علیه چهار مقام و یک نهاد چینی به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر» علیه جمعیت اویغور‌ها خوانده شده، تحریم‌های مسافرتی اعمال کرده و دارایی‌های آن‌ها را مصادره کند.
هایکو ماس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح اعمال تحریم علیه چین مورد موافقت کشور‌های اروپایی قرار خواهد گرفت یا خیر گفت: «بله فکر می‌کنم بر سر آن توافق شود.»

وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «ما با تحریم‌های حقوق بشری، فرصتی برای مجازات ناقضان حقوق بشر ایجاد کرده‌ایم و می‌خواهیم از این ابزار استفاده کنیم.»

چین سال‌هاست از سوی برخی کشور‌های غربی از جمله انگلیس، کانادا و آمریکا با اتهام نقض سیستماتیک حقوق بشر در منطقه سین‌کیانگ که اقلیت اویغور در آن ساکن است، مواجه است؛ اتهاماتی که پکن همواره آن‌ها را با انگیزه سیاسی خوانده و به شدت رد کرده است.

رزمایش بزرگ ارمنستان بعد از شکست مقابل جمهوری آذربایجان

به دنبال اعلام جمهوری آذربایجان نسبت به برگزاری رزمایش بزرگ چهار روزه، نیرو‌های مسلح ارمنستان نیز قرار است با مشارکت هزاران نیرو، تمرین‌های بزرگ نظامی را آغاز کنند.

به نوشته وبگاه «رادیو اروپای آزاد» «آرمن سرکسیان»، معاون وزیر دفاع ارمنستان سه شنبه گفت که نیرو‌های مسلح ارمنستان در اولین تمرین بزرگ نظامی خود پس از شکست در جنگ با جمهوری آذربایجان در قره باغ، تلاش خواهند کرد تا توانایی دفاعی خود را آزمایش کنند.

وزارت دفاع ارمنستان گفت، در رزمایش مورخ ۱۶ تا ۲۰ مارس (سه شنبه ۲۶ اسفند تا شنبه ۳۰ اسفند) ۷۵۰۰ نظامی، حدود ۱۰۰ تانک و خودروی زرهی، حدود ۳۰۰ یگان توپخانه و ضدهوایی و هواپیمای نظامی شرکت خواهند کرد.

در بیانیه ارتش ارمنستان آمده که این تمرین‌ها برای بررسی آمادگی رزمی نیرو‌ها و توانایی آن‌ها برای اقدام سریع در شرایط موجود طراحی شده است.

یک کارشناس نظامی در این زمینه گفت که این رزمایش نوعی پیام به نیرو‌های مسلح ارمنستان در زمینه احیای توانمندی‌های خود است. «روبن محرابیان» تحلیلگر سیاسی نیز گفت که این رزمایش در وهله اول دارای یک پیام سیاسی در مورد ارمنستان است که می‌خواهد توانایی‌های نظامی خود را بازیابی کند.

در همین حال و در ۱۵ مارس (دوشنبه ۲۵ اسفند) نیز جمهوری آذربایجان با مشارکت ۱۰ هزار نیرو، حدود ۱۰۰ واحد تانک، سایر وسایل نقلیه زرهی، سامانه‌های موشکی و هواپیما‌ها از جمله هواپیما‌های بدون سرنشین، تمرین‌های نظامی چهار روزه را آغاز کرده است. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفت که این تمرین‌ها در مناطق کوهستانی نامشخص برگزار می‌شود.

آمریکا: مذاکرات سختی با چین خواهیم داشت

المیادین، یک مقام دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت: پیش بینی می‌کنیم مذاکرات سخت، ولی صریح با چین که خواستار تغییر رفتارش هستیم، داشته باشیم.

این مقام آمریکایی با اشاره به مذاکرات با مقامات چینی در آلاسکا گفت: دولت بایدن در سیاست هایش در قبال چین، متحد است. به زودی نگرانی خود را درباره "فعالیت‌های سایبری مضر" چین را به این کشور اطلاع خواهیم داد. پیش بینی نمی‌کنیم پس از نشست با مقامات چینی در آلاسکا بیانیه‌ای صادر شود.

مقامات ارشد آمریکایی و چینی قرار است روز‌های ۱۸ و ۱۹ ماه مارس جاری در آلاسکا با هم دیدار کنند. پیشتر، کاخ سفید با اعلام این خبر که دستیاران ارشد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است با مقامات چینی در آلاسکا دیدار کنند؛ اعلام کرد اینکه نخستین نشست دولت بایدن با مقامات چینی در خاک آمریکا برگزار می‌شود، حائز اهمیت است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان درباره اولویت‌های سیاست خارجی دولت بایدن گفته بود: روابط با چین بزرگترین امتحان ژئوپلیتیک برای ما خواهد بود.

وی افزود در نشست آلاسکا با مقامات چینی، مسیر‌های همکاری با چین مشخص خواهد شد. نشست آلاسکا، فرصتی مهم برای مطرح کردن صریح بسیاری از نگرانی‌های واشنگتن درباره رفتار‌های پکن است.

واریز سهمیه اعتباری سوخت بهمن ماه ۷۱۹ هزار خودروی حمل و نقل عمومی

مرتضی ضامنی از واریز سهمیه اعتباری سوخت بهمن ماه رانندگان فعال در حوزه حمل و نقل عمومی خبر داد و گفت: ما به التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت بهمن ماه ۷۱۹ هزار خودروی حمل و نقل عمومی با کاربری مختلف از جمله آژانس تاکسی تلفنی (زیر نظر شهرداری‌ها و صنفی)، تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌های فرودگاهی و ویژه، تاکسی‌های شهر‌های بدون جایگاه CNG، تاکسی‌های برون شهری، ناوگان تحت پوشش آرامستان‌ها، راهبران آموزش و پرورش و پیک موتوری واریز شد.

وی افزود: سهمیه بهمن ماه ناوگان اعتباری بالغ بر یک هزار و دویست و نود و یک میلیارد ریال است که در ۲۶ اسفند ماه به حساب رانندگان واریز شده است.

ضامنی در رابطه با نحوه استفاده از این اعتبار تصریح کرد: اعتبار فوق در تمام کارت‌های بانکی رانندگان شارژ می‌شود و آن‌ها صرفاً در زمان سوختگیری می‌توانند از هر یک از کارت‌های بانکی خود، به منظور پرداخت هزینه سوخت در جایگاه استفاده کنند.

وی گفت: رانندگان برای اطلاع از میزان اعتبار تخصیصی میتوانند با مراجعه به سامانه ملی اطلاعات سفر " سماس" از میزان اعتبار واریزی به کارت خود در هر ماه و همچنین تاریخچه استفاده از این اعتبار مطلع شوند.

وقوع انفجار مهیب در کالیفرنیا

عصر روز سه شنبه به وقت واشنگتن، انفجار مهیبی در شهر «اونتاریو» ایالت کالیفرنیا به وقوع پیوست.

شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» به نقل از منابع محلی گزارش داد، شدت انفجار باعث شکستن پنجره‌های منازل مسکونی اطراف محل حادثه شده است.

این انفجار در یک منطقه مسکونی نزدیک خیابان سن‌آنتونیو و خیابان وست‌مپل رخ داده است.

ویدئو‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شعله‌های آتش و دود غلیظی را نشان می‌دهد که دست‌کم بر فراز یکی از منازل مسکونی برخاسته است.

هنوز گزارشی درباره علت وقوع این انفجار مهیب منتشر نشده است.

حمله مسلحانه به جنوب غرب نیجر/ دستکم ۵۸ تن کشته شدند

رویترز، دولت نیجر روز سه شنبه (به وقت نیامی) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که منطقه «تیلابری» (Tillabery) واقع در جنوب غرب این کشور روز دوشنبه مورد دو حمله مسلحانه قرار گرفت.

طبق این بیانیه رسمی، مردان مسلح در جنوب غرب نیجر پس از مسدود کردن راه کاروانی متشکل از چهار دستگاه خودرو که در حال بازگرداندن مسافران از یک بازار هفتگی بودند، دستکم ۵۸ تن را کشتند.

گفتنی است که منطقه تیلابری واقع در نزدیکی مرز مشترک نیجر با دو کشور آفریقایی مالی و بورکینافاسو به طور فزاینده‌ای شاهد حمله‌های مرگبار گروه‌های افراط‌گرای وابسته به داعش و القاعده فعال در این منطقه هستند.

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در ریف دمشق

سانا گزارش داده که پدافند هوایی سوریه چندین فروند موشک رژیم صهیونیستی را در آسمان ریف جنوبی دمشق رهگیری و سرنگون کرده است.

به گزارش اسپوتنیک پدافند هوایی ارتش سوریه با این حملات که حدود ساعت ۲۲ به وقت محلی ریف جنوبی ذمشق را هدف گرفت، مقابله و تعدادی از این موشک‌ها را قبل از اصابت به هدف ساقط کرد.

به گفته منابع این حملات مواضعی را بین ریف جنوب غربی دمشق و قنیطره هدف گرفتند و از جولان اشغالی انجام شده است.

جنگنده‌های صهیونیستی طی ماه‌های اخیر بار‌ها دمشق و حومه آن را بمباران کرده‌اند.

رویترز نیز اعلام کرد که سخنگوی نظامی رژیم صهیونیستی از اظهارنظر در خصوص حملات این رژیم به دمشق امتناع ورزیده است.

درخواست عربستان برای خرید پهپاد از ترکیه

روسیا الیوم، اردوغان گفت: "ما درخواستی از عربستان در مورد هواپیما‌های بدون سرنشین مسلح دریافت کرده ایم. "

این نخستین باری است که ترکیه رسما از درخواست عربستان برای خرید پهپاد خبر می‌دهد.

روابط ترکیه و عربستان سعودی سال هاست به دلیل مسائل سیاسی به ویژه پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی تیره شده است.

آژانس "بلومبرگ" به نقل از منابع آگاه گزارش داده است: عربستان و امارات اقدامات اولیه را برای بهبود روابط با ترکیه آغاز کرده اند.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم، عربستان سعودی در بین کشور‌های وارد کننده سلاح در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در صدر فهرست کشور‌های وارد کننده سلاح قرار دارد.

رئیس جمهور ترکیه در مورد تماس‌های دیپلماتیک با قاهره نیز گفت: "من معتقدم ملت مصر با ما اختلاف نظر ندارد و نمی‌تواند داشته باشد. "

اردوغان در مورد تحولات در شرق مدیترانه نیز تأکید کرد که هیچ تغییری در موضع قاطع ترکیه در این زمینه وجود ندارد و هیچ امتیازی نمی‌دهد و این اظهارات را همزمان با آغاز مانور‌های عربستان و یونان در مدیترانه بیان کرد.

وزیرجوان تهدید شد/ سرنوشت حجاریان در انتظار توست!

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: سایت مشرق، وزیر ارتباطات را به طور ضمنی تهدید به مبتلا شدن به سرنوشت بهزاد نبوی و حجاریان کرد.

این سایت از یک پست آذری جهرمی در آستانه عید که خرید ترقه از یک دستفروش در همدان است برداشت کرده: «باید به این نامزد بالقوه انتخاباتی هشدار داد که اگر قرار است در شرایط انتخاباتی ترقه‌ای بیاندازد، قبل از هر اقدامی اول به سرنوشت اصلاح‌طلبانی که او را برای حضور در انتخابات گرم می‌کنند توجه کند! قبل از او استخوان‌دار‌هایی مثل بهزاد نبوی و حجاریان تلاش کرده‌اند به انتخابات شلیک کرده و درنهایت باسیلی محکم مردم به گوشه‌ای خزیده‌اند».
منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار