گوناگون

متن كامل مناظره تاریخی ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ احمدی نژاد-موسوی

مجري: اقاي احمدي نژاد قاعدتا هر کسي داراي دغدغه هايي است و شما هم دغدغه هاي ذهني فردي و اجتماعي داريد و مي خواهيد در صحنه باشيد به عنوان کانديدا در اين رقابت، به عنوان رياست جمهوري احتمالي مهمترين دغدغه هاي شما که باعث شده شما در صحنه باشيد چه هست ؟

احمدی نژاد: بسم الله - اللهم عجل ... من ابتدا خداي بزرگ را شاکرم که فرصت داد يک دوره در خدمت ملت عزيز ايران باشم و ازمردم خوبمان بخاطر همه حمايت ها و بزرگواريها و همراهي هايشان تشکر مي کنم و ارزو مي کنم که ملت ايران همواره سربلند باشد.

ياد امام عزيز،شهداي بزرگوار، ايثارگران،جانبازان و آزادگان را گرامي مي داريم که راه سربلندي را در برابر ما قراردادند و امروز هرچه داريم از آنهاست.

انتخابات عرصه بسيار مهم سرنوشت است، انتخابات در کشور ما فقط انتخاب يک فرد نيست بلکه انرژي گرفتن ملت براي پرشهاي بلند به سمت قله هاي عزت و پيشرفت است.

فضاي انتخابات بايد فضايي پرشور و نشاط باشد، فضاي انتخابات بايد سرشار از منطق و دوستي ها و هم افزاييها و برادري ها باشد .

من مي خواهم در ابتداي عرايضم گله بکنم از برخوردهاي بسيار غيرمنصفانه و ظالمانه بلکه دروغ پردازي هاي بزرگ و تخريب بي سابقه اي که عليه يک دولت انجام شده است درطول تاريخ بعد ازانقلاب ما نداشتيم چه در طول دوران يک دولت چه در ايام انتخابات اين قدر هجمه سنگين عليه دولت، بنظرم علتش اين است دوستاني که تصميم گرفتند وارد عرصه بشوند احساس کردند که در هيچ يک از عرصه هاي مثبت و سازنده قدرت رقابت با اين دولت را ندارند بخصوص درعرصه خدمات گسترده دولت که بي نظير بود در هربخشي که ما وارد مي شويم در مقايسه با دولت هاي قبل گرچه آنها خدمات ارزشمندي را داشتند کار دولت به اندازه چند دولت بوده است.

بخصوص درعرصه بين الملل متاسفانه پيروزيهاي بزرگ ملت را هم انکار کردند خدمات دولت را بطور مطلق منکر شدند اي کاش به جاي اين همه تخريب و اين تبليغات سنگين و بي سابقه يک برنامه اي ارايه مي شد ، متاسفانه در تبليغات انتخاباتي به ملت بزرگ ايران توهين شد که من بسيار متاثر شدم ما چرا بايد مردم را از خودمان نااميد کنيم چرا بايد اينقدر خودمان را شيفته قدرت نشان بدهيم من شخصا علاقه مند به ورود به اين بحث ها نبودم چهار سال تحمل کردم و ازهمه توهين ها و افتراتي که بخود من شد ونسبت داده شد گذشت کردم الان هم مي گذرم بارها اعلام کردم که من همه را بخشيده ام اما ازتوهين به مردم، توهين به انتخاب مردم از توهين به فهم وشعور مردم ومنافع مردم نمي توانم بگذرم اجازه ندارم، مردم اين اجازه ر ا نمي دهند که وقتي که حيثيت انها مورد هجوم قرار مي گيرد يک خادم انها گذشت بکند.

درديدار هايي که من با مردم دارم در شهرهاي گوناگون قشرهاي گوناگون بطور گسترده ازمن مي خواهند که ازحق انها دفاع کنم از موضع انها دفاع کنم من بايد ريشه اين بد اخلاقي ها ، اين جفا ها و اين فريب ها را به مردم بگويم.

قبلا هم وعده کرده بودم که بگويم باور من اين است که امروز آقاي موسوي در برابر من نيست تنها اقاي موسوي نيست بلکه سه دولت پي درپي در برابر بنده قرار گرفته اند هم اقاي موسوي هم اقاي هاشمي وهم اقاي خاتمي که اين سه در گذشته باهم بودند در دور گذشته هم اقاي موسوي از اقاي خاتمي حمايت کرد و هم از اقاي هاشمي حمايت کرد وهم اقاي خاتمي از اقاي هاشمي حمايت کرد در واقع اينها همه باهم بودند از روز اولي که اين دولت تشکيل شد هجوم ها بود براي ضربه زدن البته مردم اينها را مي دانند اما بايد جوانها هم بدانند که بنده دربرابر يک کانديدا نيستم دربرابر يک مجموعه اي هستم که با محوريت اقاي هاشمي وهمکاري اقاي موسوي و خاتمي عليه بنده حرکت کردند.

علت اين فشار سنگين به بنده در طول چهار سال و فشارهاي سنگين تر در ايام انتخابات بنظرمن به يک مسئله برمي گردد اينکه در اين سه دوره يک ساختار اداري و حلقه هاي مديريتي شکل گرفت که از مسير انقلاب و ارزشهاي انقلاب فاصله گرفت نه اينکه در اين سه دوره خدماتي نشد چرا شد اما ارام ارام يک جرياني شکل گرفت که خود را مالک ملت، مالک انقلاب، حاکم برمردم و دست خودش را در بيت المال ومسايل کشور باز مي ديد.

انها درانتخابات قبل صف آرايي کردند اما ملت برانها غلبه کرد در طول اين چهار سال تلاش کردند که دولت را ناموفق جلوه بدهند وبشکنند اما خداي متعال عنايت کرد با حمايت مردم تا اينجا امديم درانتخابات قبل از داخل وخارج رقيب من پشتيباني شد و کمک شد در همان اوايل اين دولت اقاي هاشمي پيغامي براي يکي از اين پادشاهان حاشيه خليج فارس فرستاد که شما نگران نباشيد ظرف شش ماه اين دولت ساقط مي شود که بعدا افرادي رفتتند توضيح دادند ومسئله تا حدودي حل شد معناي اين حرف به روشني طراحي هاي گسترده عليه اين دولت را مي رساند در حالي که اين دولت درخدمت مردم بود، در مدت کوتاه چهار سال افتخارات بزرگ در عرصه هاي داخلي وجهاني بوجود اورد که البته کار ملت است، مي بينيم امروز ملت با نشاط هستند ظرفيت هاي ملت در حال شکوفايي است درعرصه هاي علمي فن آوري در عرصه هاي سياسي بخصوص در سياست خارجي امروز ملت ايران عزيز و عزيزترين ملت هاست اما همه اينها ناديده گرفته مي شود وسنگين ترين دروغها و تهمت ها در طول چهار سال بخصوص درطول سه ماه اخير من ا لبته اقاي موسوي را دوست دارم هميشه هم به ايشان احترام گذاشته ام اما اتفاقي که در اين سه ماه افتاد براي من قابل توجيه نيست.

جناب اقاي موسوي براي اينکه متوجه بشويم در کشور مشکل هست واعتياد هست ما نياز نداريم که برويم يک بازيگر رابياوريم در اتوبوس تا بفهيم اعتياد هست شما چند تا سفر کرديد متوجه شديد که در کشور مشکلات هست ايا اين مشکلات در چهار سال ايجاد شده است پس 24 سال چه ، يعني يک گلستاني را دوستان جنابعالي متحدان جنابعالي به من بنده تحويل دادند و بنده اين را تبديل کردم به يک خرابه هيچ اتفاق مثبتي هم نيفتاده است تازه معلوم شده که بنگاهها مشکل دارند تازه معلوم شده که بيکاري هست شما چهار تا شهرستان واستان رفتيد بنده همه ايران را ديده ام اگر بنا باشد از مشکلاتي که مردم دارند صحبت کنم تمام وقت اين مناظره را هم اختصاص بدهيم باز وقت کم مي آوريم.

احمدي نژاد افزود: من به شوخي در يک جايي گفتم خوب شد که من هم داوطلبم والا اين سه عزيزي که امروز کانديدا هستند چه مي خواستند به مردم بگويند و اين جمله را هم بگويم درهمين عرصه رقابت هم رقابتي بين چهار نفر نيست سه نفر عليه يک نفر است. همه حرف ها حتي مناظره ديشب مناظره نبود عليه يک نفر بود به نظرم اين فاقد منطق است ما بايد بياييم برمبناي عدالت و منطق کار کنيم.

مجري: آقاي موسوي بفرماييد.

موسوی: بسم الله ... من از همه بيننده ها و تماشا کننده ها تشکر مي کنم و صحبت هاي خوبي هم مطرح شد که بنده بصورت روش مند مي خواهم با آن برخورد کنم وجواب بدهم .

اولا بنده دوست داشتم که اقاي احمدي نژادموفق باشند در کارهايشان وبنده وارد اين عرصه نشوم واگر چنين اعتقادي پيدا مي کردم قطعا برخوردم لازم مي ديدم که در ان کاري که هستم باشم و وارد اين عرصه نشوم ،دوسه تا نکته مي گويم وبه اصل قضيه مي پردازم.

اقاي هاشمي و اقاي خاتمي اشخاص بزرگي هستند که خودشان با اقاي دکتر بايد مناظره کنند و جواب خودشان را بدهند و بنده يک مشکلاتي با دولت دارم و بخاطر خطري وارد اين صحنه شدم که درمورد ان صحبت خواهم کرد و وارد دوران اقاي هاشمي وخاتمي نخواهم شد .

چهار سال از اين مدتي که ايشان مي فرمايند مربوط به دوره بنده هست و دوره حضرت امام که راجع آن اگر لازم باشد توضيح خواهم داد .

من هميشه ايران را دوست داشتم واين عشق فکر مي کنم باهمه ماها قرين هست، هيچ ايراني را فکر نمي کنم که به ايرانيت خودش افتخار نکند و نگران اينده ايران نباشد ونگران مشکلاتش نباشد همه دلشان مي خواهد ايران را بزرگ بينند و سرافراز ببينند.

ما دوست داشتيم که ايران يک نقشي داشته باشد بعنوان قدرت اول منطقه درهمه شئون علمي و اقتصادي ، آبرو داشته باشد الگويي باشد براي همه جهان پس انقلاب کرديم، براي اينها انقلاب کرديم که ايران بزرگ بشود، ايران اسلامي بزرگ باشد ، تاثير گذار باشد و بتواند ترجيحا اثر گذار باشد و پيام خودش را به همه جهان برساند منتهي در برخورد با حل مسايل کشور واينکه ما ايران را به جايگاه واقعي خودش برسانيم من احساس مي کنم که دو نوع مي شود روبرو شد دو نوع مديريت مي شود داشت يکي مديريتي هست که براساس ماجراجويي و بي ثباتي، رفتارهاي نمايشي و قهرمان نمايي وشعاري است ، خيال بافي و خرافه گرايي است وخلاف گويي و پنهان کاري است خودمحوري و قانون گريزي است سطحي نگري و روزمرگي است و افراط و تفريط .

من بقيه بحث هايم را در اين چهار چوب پيش خواهم برد .يک موردي هم هست که ما بياييم براصل متانت رفتارهاي منطقي و کارشناسي شده واقع بيني و خرافه ستيزي، شفافيت و... قانونگرايي و اتکا به خرد جمعي دور انديشي واينده نگري و اعتدال و ميانه روي کار کنيم .

ما اگر مي خواهيم ايران نيرومند داشته باشيم من فکر مي کنم که ان رفتار دوم مناسبتر است يعني ما بر اساس ان بايد عمل بکنيم خوب در اينجا بحث هست ... که برنامه ها را نوشته ام و ادامه دادم و فکر مي کنم که بنده سه تا برنامه و مناظره دارم که مورد علاقه مردم است و اينها را مکمل همديگر مي دانم برعکس اقاي احمدي نژاد فکر مي کنم که اينها مي تواند فرصتي باشد که بتدريج هم برنامه هايم را بگويم وهم نقطه نظراتم .

آن چيزي که در اين جلسه مهم است بگويم انگيزه اصلي بنده هست، براي اين امدم به صحنه، حقيقت اين است که بنده درمورد اينده کشور احساس خطر کردم بااين مديريتي که حاکم هست وچون بحث از سياست خارجي شروع شد من مستقيم به سياست خارجي مي پردازم وبعد به مسايل اقتصادي، فرهنگي واجتماعي مي پردازم .

يکي از مشکلاتي که ما داريم من موردي صحبت کنم کيس به کيس يا مورد به مورد که قابل لمس براي همه مردم ما باشد کلي صحبت نخواهم کرد نمونه نشان خواهم داد .

يکي از مشکلات ما عدم تناسب شعارهايي است که داده مي شود تا عمل شعارها بيشتر جنبه اسطوره پردازي و بنظر من يک مقدار زيادي خيال پردازي در مورد اينده جهان هست ومتاسفانه اينده کشور در حال فرو ريختن است و تمدن دارد از بين مي رود و يا اينکه ما مديريت جهان را مي کنيم وامثال ا ينها ، پشتوانه عملي بنظرمن هيچي نيست مثال مسئله ازاد سازي ملوانان انگليسي، ملوانان انگليسي به حوزه ما تجاوز کردند نيروهاي ما سررسيدند انان را دستگير کردند وکار افتخار اميزي کردند وبايد مورد تاييد قرار مي گرفتند بعد بلافاصله براساس همين چارچوبي که اشاره کردم ما اول گفتيم اينهابايد اعدام بشوند چه را امدند درسر زمين ما، يک بحران بزرگ جهاني ايجادکرديم بعدا هم تصميم گرفتيم به تن انها کت و شلوار بپوشانيم و بعد رييس جمهور ما که مسوليتش ومنزلتش متعلق به خودش نيست متعلق به مردم است و متعلق به شماست امد از انها خداحافظي کرد و بايک مراسم که حتي براي سران کشورهاي ديگر هم انجام داديم انها را راه انداختند ورفتند بعد ازنهيبي که ما از انگلستان داشتيم ايا اين عزت ملت ما را حفظ کرد من فکر مي کنم نه اينجور چيزها هم خسارت مي اورد از نظر امنيت ذهني مردم ما و هم ازنظر عزت انها وهم اينکه سياست خارجي ما را دچار يک فراز و نشيبي مي کند که نمي توانيم با هزينه هايي که مي پردازيم مشکلاتمان را حل کنيم .

بعد يک مسافرتي رييس کشور ما داشتند به عراق بدون اينکه معلوم بشود ازکجا و چگونه مطرح کردند که من را مي خواهند بربايند يک هزينه زياد بکنند اگر مي ربايند چطور امريکايي هايي بنزين هواپيماي دولتي ما را در انجا تامين کردند ، وبعد ما در عراق رفتيم به منطقه خضرا منطقه اي که تحت تسلط امريکايي هاست در انجا ملاقاتمان کرديم وبعدا با سربازان امريکايي هم عکس گرفتيم برگشتيم همين مسئله در ايتاليا تکرار شد من مي گويم که ايا ما بايد تصورات خودمان را اينقدر گسترش بدهيم که درحوزه سياست خارجي ما که مربوط به صحنه منافع ملي ماست اين را گسترش بدهيم، آيا اين مي تواند مشکلات ما را حل بکند يا مشکل ايجاد مي کند براي ما و هزينه هاي گزافي را دارد.

بعد مسئله عربستان پيش مي ايد آنطوري که بارها گفتند و بنده با واسطه هم شنيدم وانقدر هم گفته شد، من قديم هم بالاخره مسوليت داشتم خيلي مهم است که چگونه از آدم دعوت بکنند چگونه به يک مسافرتي برود بعد ما از اين طرف پيغام داديم که ما را بخواهيد ما را دعوت کنيد ما بياييم وهمه دوستاني که در وزارت خارجه وجاهاي ديگر هستند وازملک عبدالله هم بنده نقل قول با واسطه دارم درمورد همين خواست ما براي ا ينکه از ما دعوت بشود که به انجا برويم.

بعد وقتي ما مي رويم انجا حالا بايد يک نتيجه بدهيد براي مسافرتي که ما چنددفعه رفتيم انجا و برگشتيم ، نتيجه بايد بگيريم اين وضعيت زوار ماست يا رابطه ما با عربستان هست که ايا بهتر شده يا بدتر شده.

بعدا امديد از قول رييس ان کشور عليه وزير خارجه اش يک صحبتي کرديد که بخش قابل توجه ان خاندان و ان وضعيتي که درعربستان هست و حتي براي کشور خودمان مشکل ايجاد کرديم ما مي گوييم چرا اين هزينه ها راما ايجاد کنيم به حساب کي اين کارها را مي کنيم ايا اثرش کم است يا زياد است.

موسوي گفت : بعدا بارها شنيديم که آمريکا دارد از بين مي رود، خب اگر اين طور هست چرا چهارمرتبه مسافرت کرديم انجا چرا دوتا نامه نوشتيم، چرا دايم دنبال اين هستيم که به شکل خاصي با انها صحبت کنيم، پيش رييس جمهوري سوييس رفته صحبت کرده، فکر نمي کنم که يک کسي چنين ريسک بکند و دروغ بگويد که از ما خواسته شده به اوباما گفته شود قبل از انتخابات با ما صحبت کند و مساله رابطه امريکا و ايران بنوعي مشکلاتش حل بشود يا گفت وگو شروع بشود.
خوب آيا اين بنفع کشور ماست ، من تند مي گويم براي اينکه يک سرفصل هايي بدهم صحبت از سياست خارجي شروع شد.

اتفاقا ما در زمينه سياست خارجي هم عزت ملت خودمان را مخدوش کرديم ولطمه زديم آبروي کشورخودمان را برديم و هم توسعه داخل کشور خودمان را با مشکل مواجه کرديم ، تنش وسيعي با کشورها ايجاد کرديم.

مسئله هولوکاست را ما مطرح کرديم و دوباره بعد ازاينکه خسارتهايي ديديم از مجمع عمومي يک مصوبه گذراندند که ديگر اين مسئله جرم شد که اگر کسي راجع به هولوکاست صحبت کند، اخيرا هم در سوييس که آن ماجرا پيش امد واقعا تصويرش را من اگر نمي ديدم باورم نمي شد که تا اين اندازه اهانت به رييس جمهوري ما که مظهر ملت ماست ومظهر کشورماست، ايشان نبايد راضي باشند.

من در بندهاي بعدي خاطره اي از حضرت امام نقل مي کنم که چقدر در زمينه حيثيت جمهوري اسلامي حساس بوده و بعدا آمديم اين را بعنوان يک حماسه مطرح کرديم، چه حماسه اي جز اينکه يک مصوبه ديگر براي هولوکاست دادند جز اينکه اروپا رابطه اش با ا سراييل بد شد بخاطر جنايت غزه اما به دليل اين صحبت ها امد پشت سر اسراييل قرار گرفت ما کجا توانستيم تامين منافع خودمان را درسطح جهان داشته باشيم .

مجري: آقاي احمدي نژاد بفرماييد:

احمدي ن‍ژاد: خيلي متشکرم اقاي موسوي فکر مي کنم اگر تمام قضاوتهاي شما براساس اين استنادات باشد بايد يک تجديد نظر جدي بکنيد.

من دوستانه بشما مي گويم به شما علاقه مندم اين جور قضاوت براساس اطلاعات غلط اين بد است.

ملوانان انگليسي دستگير شدند، ماجرا اوج گرفت اقاي بلر کتبا نامه داد، عذر خواهي کرد و گفت ما سياست هاي مان را در رابطه با ايران عوض خواهيم کرد اين سند الان در وزارت خارجه موجود است بعد هم ما تفکيک کرديم بنظرمن يکي از زيباترين کارهاي جمهوري اسلامي آزادي ملوانها بود انها 27 و28 سال بود از جمله در دوره خود اقاي موسوي ما را ضد انسان ،ضد حقوق بشر، خشن و گروگانگير معرفي مي کردند انجا ما امديم مردم انگليس را از دولت انگليس جدا کرديم اين کار بنظرمن بهترين کار بود.

در موضوع عربستان برخلاف حرف اقاي موسوي که من نمي دانم از کجا اين اطلاعات را مي اورد درنشست اوپک که ما رفته بوديم اقاي ملک عبدالله ابتدا به ساکن ، قبلا هم به من گفته بود که بياييد مکه من دعوت مي کنم بيايد، در نشست سران اسلامي من گفتم نه من الان اينجا امدم فرصت ندارم اول دولتم هست ، در اوپک ايشان به من گفت اگر دعوت بکنم مي ايي مکه گفتم بله اگر شما دعوت بکنيد من مي ايم و دعوت هم فقط براي حج بود . سفر سياسي انچناني که انتظار داشته باشيم نبود، ضمن اينکه خوب بود اقاي موسوي تصاوير را ببينند وقتي ما وارد مطاف شديم چه موجي در کل مسلمانها درست شد چه سخنرانيها وچه تظاهرات و فرياد ها و اظهار محبت هايي به ملت ايران کردند.

درموضوع هولوکاست خيلي جالب است اقاي موسوي در همين عربستان رابطه ما الان چطور است رابطه آقاي موسوي چطور بوده من نمي خواهم بگويم در دوره جناب اقاي موسوي از گذرنامه وفرودگاه ايشان چه بردند انجا و دستگير شد وچه بساطي عليه کشور راه افتاد اما همين مقدارمي گويم که رابطه ما با انها قطع شد. يعني طوري عمل کردند دردوره اقاي موسوي که رابطه از اساس قطع شد با عربستان، من تعجب مي کنم حالا ايشان نگران رابطه با عربستان هستند بله ماهم نگران هستيم کي دائما مقاله مي نوشت برخوردهاي تند مي کرد جمعي از دوستاني که الان در مشارکت اند و الان در ستاد جناب اقاي موسوي فعاليت مي کنند اينها اصلا اعتقاد نداشتن .

درموضوع فلسطين اشغالي خوب است که اقاي موسوي ذهنشان را ببرند مواضع خودشان را مرور کنند .جناب اقاي موسوي صريحا اعلام کردند که ما نيروي نظامي مي فرستيم در کنار مقاومت فلسطين عليه اشغالگران بجنگند، ايشان اعلام کردند که بايد رژيم صهيونيستي محو بشود اما اقاي موسوي ما بخواهيم وارد اين جزييات بشويم و تاکتيک ها را بحث بکنيم ازمسير منحرف مي شويم ديپلماسي عمومي امروز پيشرفته ترين وعلمي ترين کار ديپلماسي است وقتي دشمن مواضع اصلي دنيا را گرفته ما اگر بخواهيم درميدان ان بازي کنيم که حتما شکست خورده ايم همين کاري که دردوره اقاي هاشمي اتفاق افتاد و شما حمايت کرديد در دوره اقاي خاتمي اتفاق افتاد حمايت کرديد ما امديم خارج از فرمولي که قدرتهاي بزرگ طراحي کردند وارد شديم واين اموزه امام است امام هيچگاه قبول نکرد. فرمولهاي انها را اگر مي پذيرفتيم انقلاب نبايد مي کرديم.

درموضوع هسته اي حتما شما اطلاع داريد روشي که در دولت قبل بنام تنش زدايي درپيش گرفته شد بجايي رسيد که تمام تاسيسات هسته اي ما بطور کامل تعطيل شد ودوتا قرار داد برملت ما تحميل شد يکي پروتکل الحاقي بدون مصوبه مجلس و برخلاف قانون اساسي ودو ترتيبات اجرايي ، در پروتکل الحاقي مامورين اژانس ازادند هرلحظه اي ازهرنقطه ايران بازديد کنند هدف چيست ،هدف اين است که قدرت دفاعي ما را کشف کنند بدهند دست دشمن ، ودرترتيبات اجرايي يک بندي اوردندکه هر انديشه و طرحي در ذهن دانشمندان ما درموضوع هسته اي شکل مي گيرد قبل از هراقدام بايد مامورين اژانس را مطلع کنند سنگين تر ازاين تحميل برملت نمي تواند باشد در حالي که طبق ان پي تي ما مي توانيم هر فعاليتي بکنيم 180 روز قبل از غني سازي بايد اطلاع بدهيم .

تاسيسات تعطيل شد، سنگين ترين تعليق ، همه تاسيسات پلوم شد دو تا قرارداد پذيرفته شد در همان فاصله جناب اقاي موسوي جهت اطلاع حضرتعالي مي گويم هفت قطعنامه شوراي حکام عليه ما صادر شد درحاليکه عقب نشيني مطلق بود ، قطعنامه شوراي حکام به لحاظ حقوقي بسيار مهمتر از قطعنامه شوراي امنيت است شوراي امنيت قطعنامه اش سياسي است اعتبار حقوقي ندارد اما شوراي حکام قطعنامه اش حقوقي است ما را ملزم مي کند که کارهايي را انجام بدهيم ، تمام ادعاهاي اژانس در شش سرفصل دردوره اين دولت حل و فصل شد و ما نامه اش را از اژانس داريم که گفتند مسايل اساسي ما حل شده است.

در وسط اين بحث ها امريکاييها يک ادعايي کردند انها دارند اين را دنبال مي کنند که ما هيچوقت انرا به رسميت نشناختيم در سعد اباد در بروکسل در پاريس چه گذشت جناب اقاي موسوي امروز ما هسته اي شده ايم براي سه تا سانتريفيوژ صورت مذاکرات را شما بخوانيد چقدر ازاين طرف خواهش مي شود امروز بيش از هفت هزار سانتريفيوژ دارد مي چرخد اقاي بوش بعد از اين همه همکاري در افغانستان ودر موضوع هسته اي اعلام کرد ايران محور شرارت است تعجب مي کنيم انجا ابروي ايران نرفت ايران را تهديد کرد به حمله نظامي اما امروز چه، همان اقاي بوش دراواخر عمر حکومتش اعلام کرد ما دنبال براندازي ايران نيستيم واقاي اوباما هم به صراحت اعلام کرد.

کدام سياست خارجي موفق بوده وکدام ذلت آفريده است. کدام سياست خارجي استقلال ما را حفظ کرده و کدام بيشتر امتياز داده و دستاوردي نداشته است.

15 سال اروپاييان مي گفتند ، ما مي خواهيم گفت وگوي انتقادي کنيم با ايران .هرروز مي آمدند و مي گفتند که آقا ايران حقوق بشر را رعايت نمي کند.

بنده دو تا سوال کردم راجع به هولو کاست . دوتا سوال تمام نظام حقوق بشر غربي براثر آن زير سوال رفته است. آنها دارند فرياد مي زنند . من تعجب مي کنم . اسراييليان فرياد مي زنند . غربيها هم فرياد مي زنند . بعضي دوستان هم مي گويند آبروي ايران رفت . چطورآبروي ايران رفت. ما که نبايد بنشينيم دشمن بيايد درخانه ما . بعد شروع کنيم با او مواجه بشويم.
امروز تهديد براي هميشه از ايران برطرف شده است . البته همه اينها به همت ملت بزرگ . ايستادگي ملت بزرگ . فداکاري ملت بزرگ. رهبري عزيز و عنايات حضرت ولي عصر عليه سلام بوده است.

من تعجب مي کنم . آقاي موسوي بد نيست يک سفرخارج از کشور بروند و ببينند که دولتها وملتها چگونه ازايشان استقبال مي کنند.

در دوره خود ايشان، ايشان چندتا مسافرت خارج ازکشور رفت. آن موقع ايران سرافکنده بود يا الان ، البته نمي خواهم بگويم که آن موقع ايران سرافکنده بود خير آن موقع هم عزيز بوديم ولي ازديد قدرتهاي بزرگ نه.

اگرنگاه جنابعالي (آقاي موسوي ) اين است که ما بايد سعي کنيم چهارتا قدرت بزرگ را راضي کنيم ، اين برخلاف نظر امام ، برخلاف منطق و استقلال ماست .

اما اگر نه ما بايد با توده هاي وسيع ملتها و دولتها ارتباط داشته باشيم. در چهارسال بيش از 60 رييس دولت به ايران سفرکرده است .درهيچ دوره اي سابقه نداشته است.ما عزيز نيستيم. 118 عضو جنبش عدم تعهد از برنامه هسته اي ما حمايت کرد.

من حالا اينجا مي خواهم بگويم، جناب آقاي موسوي سوال مي کنم ازشما که درزمان آقاي هاشمي تورم شد 49/5درصد، 49ميليارد دلار استقراض خارجي کرديم . بحران هاي اجتماعي بسياري از شهرهاي بزرگ مارا در برگرفت و عده زيادي کشته شدند ، شما احساس نگراني نکرديد؟ وقتي که تحريم شد و 20 ميليون دلارآقاي کلينتون گذاشت مبني براينکه هرشرکتي که بالاي 20ميليون دلار با ايران قرارداد نفتي ببندد، تورم شد 49/5درصد شما(چرا ) نگران نشديد ؟
وقتي که جريان برانداز در 18تير شروع کرد ومي خواست تهران را بگيرد و حرکت کند به سمت مرکز حکومت و علنا هم اطلاعيه دادند و از بيرون ازکشور هم حمايت شدند وبه قول خودشان مي خواستند انقلاب مخملي را راه بيندازند شما (چرا ) نگران کشورنشديد؟

مجري: آقاي احمدي نژاد اگر ممکن است کوتاه ، وقت تان گذشت ...

احمدی نژاد: احمدي نژاد خطاب به ميرحسين موسوي گفت: شما نگران نشديد . امروز (به من) مي گوييد چرا گفته ايد هولوکاست. من ازشما سوال مي کنم چرا نبايد بگوييم هولوکاست.

ما بايد بنشينيم و اروپاييان بيايند راجع به حقوق بشرما حرف بزنند يا ما بايد بگوييم شما آزادي نداريد. استعمار داريد مي کنيد. ملتها را داريد خفه مي کنيد. سياست خارجي اين دولت ، سياست برآمده از متن مردم . متن خط امام و عزت آفرين است . مي بينيد . چطورشد که آنها عقب نشيني نکردند . امروز مساله هسته اي ايران در دنيا مساله دست دهم شده است.

درحاليکه که يک روزي اينجا به ما گفتند ،خط قرمز را بگذاريد شوراي امنيت . خب شوراي امنيت هم رفت . عبورکرديم . چکارکردند. تحريم کردند. الان چکارمي توانند بکنند. اصلا مگر مي شود از موضع نرمش در برابر مستکبرين ايستاد.
درهمين تهران،آقاي موسوي مقاله نوشتند ،دوران امام ،شما سکوت کرديد . دولت وقت از آن مقاله نويس حمايت کرد. شما سکوت کرديد . شما نگران شديد؟. من به شما علاقه مندم ولي نمي توانم ازاتهامات بي اساسي که به ملت زده مي شود يا توهين هايي که به ملت مي شود از اينها بگذريم .

موسوي: صحبت از خط امام شد. من جا دارد که يک خاطره اي از حضرت امام دراينجا نقل بکنم. يک موقعي اسراييلي ها آمدند و حمله کردند به جنوب لبنان و درداخل کشور همه به اين اتفاق رسيدند که ما بايد نيرو بفرستيم و به اصطلاح اسراييلها را بيرون کنيم و کنار لبنانيها بجنگيم.

آن موقع شهيد همت هم قرارشد که رييس لشکرهايي باشد که قراربود بفرستند. نيروهايي را هم پيشاپيش اعزام کردند که درلبنان بررسي کننند اين نيروها بايد درکجا مستقربشوند.

آن شبي که فردايش قراربود نيروها فرستاده بشود. بياد دارم که جلسه روساي سه قوه بود و شهيد هميت هم آمده بود. مرحوم حاج احمدآقا هم آمدند و گفتند که خيراست اين بحث و بعد گفتند که امام فرمودند راه قدس از کربلا مي گذرد يعني شما بپردازيد به جنگتان. چکارداريد به لبنان که نيرو بفرستيد به آنجا . راه قدس ازکربلا بگذرد. حالا ما بحث مان برسراين قضيه است.ما مي گوييم که نظام تصميم گرفت که بگويد.براي اينکه با هنجارهاي بين المللي سازگار باشد ولي هدف خودش را دنبال کند درمورد اسراييل فقط اين حرف گفته بشود که ما موافق اين هستيم که همه مردم فلسطين جمع بشوند. حتي آناني که بيرون از کشور مهاجرت کرده اند.

اينها هرکس يک راي. اعم ازيهودي ، مسلمان ومسيحي راي بدهند و سرنوشت خودشان را خودشان تعيين بکنند. اين نيز بطور کامل با هنجارهاي بين المللي سازگاراست . جاهاي ديگر هم عمل شد. بعد ازجنگهاي استعماري .

ما وقتي که به اجتهاد خودمان و بنا به تندروي خودمان . افراط گري خودمان. درموقعيتي که 20سال است اين شعار به همين شکل داده مي شود . ما مي آْييم از اين فراتر مي رويم خوب همينجاست که مصيبت ايجاد مي شود.به عوض اينکه اسراييل را منزوي بکنيم آمده ايم او را بيشتردرمعرض مظلوميت قرارمي دهيم . درهمين دوربان در سويس ، مساله اي که ايجاد شد اروپاييان بعد ازکشتار غزه درمقابل اسراييل بودند داشتند قطعنامه صادرمي کردند و موضع داشتند. آنهم بخاطر موضعگيري واشتباه ما و آن لطماتي که حيثيت ما خورد . همه شان پشت اسراييل بازهم جمع شدند.

آيپک که بزرگترين نهاد صهيونيستي درآمريکاست وجود اين سياست را براي خودش نعمت مي شمرد. ما حالا داريم همين را مي گوييم که براساس همين چيزي که مي گويند نبايد خيال بافي بکنيم درمورد مسايل جهاني . واقع بينانه بايد عمل بکنيم. با تدبير بايد عمل بکنيم. مشکلي که بنده دارم برسر چيزهاي دراز مدت نيست بلکه برسريک سري روشهاي اجرايي معمول است.

ببينيد آيا وزارت خارجه و مامورين حساس ما و آنهايي که آگاه هستند ونيروهاي متفکر ما هستند چه در دانشگاه، چه درخود وزارت خارجه اين مساله را تاييد نمي کنند و نظير اين را ما يکي دوتا نداريم.

ببينيد، بنده يک بحثي کردم، توي همين تبليغات انتخاباتي هم گفته ام در هرزمينه اي با هرروشي که باشد اگر ما افراط داشته باشيم به دنبالش تفريط داريم .

براي مثال، ما مي آييم اين صحبت تند (هولوکاست ) را راجع به اسراييل مي کنيم يعني هولوکاست را مطرح مي کنيم بدون اينکه به فايده وهزينه آخرش فکري بکنيم مبني براينکه آيا اين ما را به نتايج خودمان مي تواند نزديک بکند يا نه.

نتيجه اش اين مي شود که يک وقتي مشاهد مي شود اوضاع بد شد معاون ما مي آيد و مي گويد ما دوست مردم اسراييل هستيم. آن درمقابل اين است. يعني آن افراط اين تفريط را هم مي آورد که او تصور بکند که ما دوست هستيم.

ازاين موضع هم دست برنمي دارد ،مگراينکه يک تشري به او آمده باشد مبني براينکه ايشان عقب نشيني بکند. آنوقت چگونه مردمي که غاصب هستند و تمام سرزمينهاي فلسطين را گرفته اند و ما يکباره دوست آنها مي شويم . من مي گويم که اين اظهارنظر درمقابل افراطي است که ما درآنجا کرديم.

حالا شبيه اين را ما درمورد مسايل سياسي واقتصادي هم داريم که کم نيست و حالا من قصد ندارم که راجع به خليج فارس يا به کشورهاي ديگر رفتن صحبت کنم که هرکدام براي ما هزينه هاي سنگيني را به دنبال داشت.

عدم امنيت ذهني خودشان را در اقتصاد و صنعت ، در مبادله اي که با جهان دارند در بي اعتبار شدن گذرنامه هايشان، در سطح بين المللي تحقير شدن ايراني ها درسراسر دنيا درک مي کنند، ايا يک دولت درمقابل اين مسئله ايراني و ايرانيت براي خودش يک مسوليت دارد يا ندارد.

من مي گويم که دولت بسيار بي اعتنا به اين نوع مسايلي است که مربوط به رنج و درد و مشکل مردم است واقعا من دلم براي مردم مي سوزد با اين سياست هايي که ما داريم و اين بلاهايي که سرشان مي اوريم ازاين طريق اين افراط کاري هايي که ما داريم و اينها را من بر مي گردم به آن ديد اول که متاسفانه در سياست خارجي ماست.

بعد مسايل ديگري که مطرح شد، اقاي هاشمي گفتم مرد بزرگي است امام هم راجع به ايشان صحبت کرده بود، نقاط ضعف وقدرتش را ايشان مي تواند صحبت بکند ولي نبايد ديگري، يک کمي سن من هم زياد است. تو عالم سياست قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم بودم مردم يک کمي فکر دارند ما براي اينکه بگوييم خيلي تنها مانديم سه تا دوره را بهم پيوند بدهند اين که سه تا طرز فکر است.

براي اينکه ما درمقابل اين طرز فکر قرارداريم خوب مردم اين را نمي پذيرد چرا اصلا ما اين بحث را مي کنيم خوب اقاي خاتمي که آدم کمي هم نيست ، ادم سياسي مطرح در سطح کشور هست ، هشت سال هم رييس جمهوري بوده ْ اقاي هاشمي هم همينطور ايشان مجال صحبت و گفت وگو با انها را دارند مي توانند در راديو تلويزيون اين صحبت ها را برقرار کنند ماشالله صدا و سيماهم که در اخيتار دوستان هست بطور ظاهر مي توانند دعوت کنند در يک ميز گردي با انها صحبت بکنند مسايل را حل کنند چه ربطي به عقايد بنده دارد.

بنده مي گويم اين سياست خارجي شما باعث شده که کشور لطمه وحيثيت ما لطمه بييند و اين شير غران ايراني را در بند بکند هم سياست خارجي واقتصادي شما ، برمي گردم به يک مسئله ديگر در رابطه با همبستگي ملي ما چه کار داريم مي کنيم چه بلايي سردانشگاهايمان و محيط هاي جوانان و مردم اورديم که بنده هرجا مي روم اعتراض است هرجا مي روم مي گويند به ما اهانت شده است.اين دانشجو را ستاره دار کرديم آنرا دستگير کرديم ان يکي را دستگير کرديم آنرا از دانشگاه بيرون کرديم.

بنده يک روشنفکر هم هستم، فردي مي ايد پانزده بار کتابش چاپ شده ،مجوز از همين دولت گرفته در چاپ شانزدهم جلويش را مي گيرند آخر دولت حيثيتي دارد ،نظام ما حيثيتي دارد هر دولتي بايد مقيد باشد به آن امضاها وحرف هايي که مي زند سر حرفش بايد بايستد الان شما خود مردم ، خود انتشاراتي ها مي دانند اين انتشاراتي ها در اين چهار سال چند تا بودند به چند تا رسيدند و چند هزار تا کم شدند چه مشکلاتي دارند.

ببينيد يک کارهايي مي شود که واقعا دردناک است و آدم را اذيت مي کند بالاخره همه ما يک هويت اسلامي ايراني داريم ، انساني هستيم، شما فکر کنيد يک کتاب فروش بدبخت و بيچاره اي که با زور يک بيست جلد کتاب چاپ کرده کافي است که وزارت ارشاد چهارتا از اين کتابها را درحبس نگه دارد درچاپ دوم و سومش ورشکست مي شود همينطور که دارند ورشکست مي شوند.

خوب اين در مقابل نظام قرار مي گيرد علت اينکه اين همه هنرمند در مقابل دولت هستند براي چيست ، بنده اعتقاد دارم که هنرمندان خيلي سياسي نيستند و در سياست روز اصلا وارد نمي شوند اما به تنگ امده اند، مشکل پيدا کرده اند در سطح ملي به دليل همين سياستها وحالا خود روحانيت هم از يک طرف ديگر رابطه دولت با روحانيت را ما مي بينيم که به چه شکل است، مرجعيت چگونه با دولت روبرو مي شود وتوهين هايي که در اموزش و پرورش به پيامبر اسلام شد چه واکنش نشان داديم تمام اينها يک نوع بدبيني نسبت به دولت ايجاد کرده خوب من مي گويم آيا دولت نشسته و فکر کرده که چرا رابطه اش با روحانيت خراب شده چرا رابطه اش با روشنفکران از بين رفته چرا باجوانان ارتباط خودش را ازدست داده ، بنده هرجا که مي روم چندي نفري شعار مي دهند و جلسه را بهم مي زنند و سروکله مي زنند وتحريک مي کنند، بقيه شعار عليه اين نوع سياست ها مي دهند.

حالا در رابطه با سياست داخلي بنده اين را بازتر خواهم کرد که يکي از کارهايي که دولت مي کند بنظرم برخلاف نص صريح فرمان هشت ماده اي حضرت امام است. دولت مردم را خودي و غير خودي مي کند اين را بخودش جذب مي کند و آن يکي را خلاف سليقه خودش مي داند آنرا از اين جدا مي کند .

مجري: آقاي موسوي 21 دقيقه صحبت کردند و آقاي احمدي نژاد 23 دقيقه.
اقاي احمدي نژاد بفرماييد.

احمدي ن‍ژاد: خيلي ممنونم از اقاي موسوي اجازه بدهيد باز آن حرفم را تکرار کنم. اقاي موسوي من بعضي وقتها دلم مي سوزد يک اطلاعاتي را شما مطرح مي کنيد که مي دانم از روي بي اطلاعي است.

من يک موردش را باز مي کنم براي اينکه معلوم بشود که اطلاعات شما ازکجاست. دانشجويان ستاره دار ، اين ستاره دار از کجا درآمد که اقاي موسوي امروز مي کوبد در کله اين دولت و استنادش هم به حرف يک عده اي است که من نمي دانم اين عده کي هستند .

موضوع ستاره دار در زمان اقاي معين درست شد سال 80 يعني زمان دوست جناب اقاي موسوي که امروز هم حمايت مي کند از اقاي موسوي آنها امدند از کارشناسي ارشد دربرابر قبولي ها يک ستاره مي زدند يک ستاره يعني شما دراموزش مشکل داريد، پرونده کم است نقص دارد برو بر طرف کن، دو ستاره يعني شما يک مشکلي درکميته انضباطي داشتيد تخلفي داشتيد مراعات کنيد اين در زمان جناب اقاي معين وضع شد درهمان سال اول اين دولت منتفي شد ما نفي کرديم گفتيم اين توهين به دانشجو ست وزير علوم ما اين را برداشت ان وقت جالب است اقاي موسوي بجاي اينکه به دوستانش انتقادبکند به ما انتقاد مي کند .

من واقعا متاسفم چطور اينجور شما قاطع قضاوت مي کنيد .شما مي رويد دور شما جمع مي شوند ما هم مي رويم مردم جمع مي شوند حرف مي زنند ديروز بنده در مشهد بودم اين چند صد هزار ادم اينها مردم اين مملکت نيستند .چرا شما خيال مي کنيد انها که براي شما جمع مي شوند فقط ادم هستند و مردم ايران هستند اتفاقا شما داريد مردم را جدا مي کنيد شما داريد ، اينها را نگاه کنيد من اينها را اوردم براي اينکه مشاهده کنيدشما فرموديد کتاب بله بنده باشما هم نظرم نامه هم نوشته ام به وزير ارشاد تذکر هم دادم امارهاي ما هم نشان مي دهد نسبت به دوره اقاي هاشمي و خاتمي ما کمترين ميزان را داشتيم ازنظر کنترل من ان را هم قبول ندارم البته نامه مکتوب من خطاب به وزير ارشاد هست .

اما جناب اقاي موسوي جنابعالي هشت سال نخست وزير بوديد تنها يک روزنامه منتقد وجود داشت انهم ازسال 64 راه افتاد، که هفته اي يک يا دو نقد اقتصادي برشما مي نوشت که امار ارقامي که من اينجا دارم الان ان نقد ها را تاييد مي کند که خواهم گفت .

چه فضايي شما برايش درست کرديد خود جنابعالي چند بار عليه ان يک روزنامه صحبت کرديد. من متن سخنراني شما را دارم خواهش مي کنم مراجعه کنيد حافظه تاريخي نبايد از دست برود که جنابعالي گفتيد که شما در خط دشمنيد. شما داريد ضد انقلابي عمل مي کنيد. شما داريد ضربه به کشور مي زنيد درحاليکه ان گزارشي که ان روزنامه نقد کرده بود گزارشي بود از برنامه وبودجه خود جنابعالي ،امده بود رفته بود در کميسيون کشاورزي مجلس يکي ازافرادي که مرتبط بود ان را گرفته بود يک نقدي رويش نوشته بود .

اينقدر فشار اورديد تا بخشي از ان نقدها تعطيل شد اما اينها را ببينيد اينها چهار سال تيتر توهين هايي است که به من ودولت شده است ، تهمت ها بنده اين ها را تحمل کردم شما در سخنرانيهايتان بنده را به ديکتاتوري متهم کرديد اين ديکتاتوري کدام ديکتاتوري است زمان اقاي هاشمي هم همينطور بود اينکه شما مي گوييد باهم مقايسه نکنيد اتفاقا بايد مقايسه کنم زمان اقاي هاشمي يک روزنامه منتقد من کاري به مواضع ان روزنامه ها ندارم شخص رييس دولت بارها عليه ان روزنامه موضعگيري کردتا بالاخره صدايش را انداخت در زمان اقاي خاتمي هم که معلوم بود کسي مگر مي توانست يک کلمه انتقاد کند همان علمايي که جنابعالي مي فرماييد يکي شان يک اظهار نظر کرد کاريکاتورش را کشيدند که ما بعدا ديگر نداشتيم که عليه علما کسي کاريکاتور بکشند.

بنده اينجا به خودداري از اجراي برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اشاره کنم ، بنده نمي دانم که دولت مي تواند که با يک قانون اينطور رفتار بکندخوب يک قانون ديگري را بايد جانشين بکند و ببرد مجلس و تصويب بکند تا بتواند از ان بگذرد.

موسوی: انحلال غير قانوني شوراي عالي و خودداري از اجراي مصوبه مجلس وهمچنين مصوبه تشيخص مصلحت، دولت پايش را دريک کفش کرده که من اجرا نمي کنم دوست ندارم حالا هزاربهانه مي اورد من فکر نمي کنم از مجمع تشخيص مصلحت ما ديگر مرجعي بالاتر داشته باشيم که راي رهبر انقلاب هم پشت ان هست و حتي انقدر مهم است که براساس مصلحت مي تواند از مشکلاتي که شرعي داريم فراتر برود وانجا همه تصويب کردند، مصوب شد که هيجده تا از اين شوراهايي که دولت منحل کرده به جاي اساسي خودش برگردد و دولت هنوز هم که هنوز هست اين را اجرا نکرده يکي شوراي پول واعتبار است.

بنده به مردم مي گويم که اين تورم 25 درصدي يک دليلش همين عدم برگزاري شوراي پول واعتبار است يک دليلش اين هست که دولت مي خواهد تمام اين اختيارات بانکها و تمام موسسات زير دست خودش باشد کسي دخالت نکند، نماينده دادستاني نباشد، نماينده بخشهاي مختلف نباشد نماينده بخش خصوصي نباشد خوب نتيجه اش اين تورم واين وضعيت اقتصادي مي شود که همه دادشان بالا است، صنعت درحال خوابيدن، تورم 25درصد واين نتيجه اش است ونقدينگي دو ونيم برابر وضعيتي است از زمانيکه دوستان دولت را در اختيار گرفتند، هزينه کردن غيرقانوني از بودجه عمومي که بنده نمي خواهم اين مسئله را بگويم ،مي گويم به صورتجلسات مجلس نگاه کنيد و گزارش ديوان محاسبات عمومي که يکي از مهمترين سازمان هاي نظارتي کشور است.

انحلال سازمان برنامه و بودجه که مستندات قانوني آن هست بنده دراين زمينه حساسيت دارم دليلش اين است که من حسي داشتم زمان مسووليت خودم که يک عده اي ممکن است با برنامه مخالف باشند يک عده از اول انقلاب با برنامه مخالف بودن مي گفتم شما بخدا توکل کنيد بالا نعمت خدا مي ريزد بر سرشان اصلاخوششان نمي امد مي خواستند تک روي کنند.

به همين دليل احساس خطر ، بنده در مجلس بازبيني قانون اساسي سخنگوي بخش کميسيون اجرايي بودم مسئله امور استخدامي و برنامه و بودجه مخصوصا پيشنهاد بنده است که در قانون اساسي ما بيايد جالب اينجاست تنها سازمانهايي است که در قانون اساسي امده ، خوب دوستان امدند اين را منحل کردند وتبديل کردن به يک معاونتي که يقينا هيچگونه اختياراتي نمي تواند داشته باشد.

زير پا گذاشتن قانون ماليات مستقيم اگر لازم باشد جزيياتش را بنده بخوانم ودستور توقف اجراي قانون ماليات برارزش افزوده که اصلا دراختيار دولت نيست که چنين کاري انجام بدهد.

عدم اجراي قانون مديريت خدمات کشوري، من ليستي مي خوانم و مراحل بعدي ممکن است دانه دانه بگويم، الحاق غيرقانوني سازمان حج وزيارت به سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري ،وقتي رهبري دخالت کردن اين مسئله برگشت آن هم بصورت صريح درصورتي که مشخص بود اين کار غير قانوني است ونمي بايد صورت بگيرد.

بي اعتنايي آشکاربه احکام قانون دادگاهها، بنده يک موردي دارم ، وزير علوم درمقابل ديوان عدالت اداري که حکم داده و صريح مي گويد اصلا اين کار را نکند اما افتخار مي کند و مي گويد که من به اين رييس دانشگاه که فردي انقلابي و جانباز بود گفتم در صورت اخراج نيز با ورود اين متخلف به دانشگاه مخالفت کند و در مورد اين موضوع رسانه ها به حمايت ازرييس دانشگاه نپرداختند.

بعد اينجا گفته شده چطور شده چند بار گفته شده که وضعيت اين استاد چه هست ايشان صريحا اين نامه را نوشته خوب ايشان ممکن است با اين فرد مخالف باشد برود از راههاي قانوني راه حل پيدا کند که نباشد در انجا ولي بي اعتنايي اشکار به مدرک جعلي اقاي کردان و حمايت و نقض اشکار قانون ممنوعيت تصدي بيش از شغل است.

من فکر مي کنم که دوستان عوض اينکه بروند پرونده سازي کنند وچيزهايي که جواب دارد دنبال اين مسايل بروند بهتر است، بروند دنبال حل مسايلي که مشکلات کشور را حل بکنند وکشور را نجات بدهد از بحرانهايي که هست بنده واقعا صادقانه و بدون هيج نوع شيله وپيله يکي ازدلايل اصلي يکي ازمهمترين انگيزه هاي من از ورود به صحنه انتخابات همين مسايل گريز از قانون بوده است.

مي خواهم به مردم اين را بگويم که اگر دولت چند بار نه يکبار گويد اشتباه کردم ولي دايم اين را روش ادامه دهد از جايي که با سليقه اش مخالف است درمقابل قانوني که مجلس تصويب کرده آن هم مجلسي که تا اندازه زيادي با خود اين رييس جمهوري کاملا همسو است بايستد بعد از يک مدتي مردم به اين مسئله حساسيت خودشان را از دست مي دهند ايا اجساس خطر براي کشور نمي کنند ايا کشور روي پاي خودش مي ماند؟

مجري: اقاي موسوي 30 دقيقه و 51 ثانيه صحبت کردند و آقاي احمدي نژاد 34دقيقه و17 ثانيه.

احمدي نژاد: من بايد دوباره تکرار کنم آن جمله قبلي را درباره قضاوت هاي جناب اقاي موسوي ، اين دولت قانون را زير پا گذاشته، شما استنادتان فقط به يک مصوبه مجلس است آن هم قانون شوراهاست، شوراي نگهبان مي گويد اين خلاف قانون اساسي است مجمع تشخيص مي پذيرد اگر شما مي خواهيد قانون را اجرا کنيد و واقعا معترضيد شما دو خط بنويسيد به ديوان عدالت اداري ما قانون داريم که اگر دولت برخلاف قانون عمل کرد مي ايد باطل مي کند.
بگذاريد دوتا عدد بدهم .

مجري: اقاي احمدي نژاد شما 8 دقيقه بيشتر فرصت نداريد.

احمدي نژاد: شما ادامه بدهيد سه تا چهار ساعت بگذاريد بالاخره آقايون دارند همه باهم حمله مي کنند و مي زنند، 45 دقيقه فرصت مي دهيد سه نفر در برابر يک نفر، اشکال ندارد.

طبق اسنادي که ما داريم در دولت قبل تعداد مصوباتي که باطل شده است 303 تا است در دولت ما 157 تا ، مصوباتي که ا ز ما توسط ديوان عدالت اداري باطل شده 2/3درصد و دولت قبل شش ونيم درصد ، کي بيشتر تابع قانون است و اصلاحاتي که ما انجام داديم درايرادات مجلس بيشترين است اتفاقا ما داريم عين ان قانون مصوب مجمع را اجرا مي کنيم.

شما با دو تا حقوقدان صحبت کنيد توجيه مي کنند شما را اگر فکر مي کنيد واقعا ما داريم نقض قانون مي کنيم يک يادداشت مي دهيد ديوان عدالت اداري اين قانون اساسي ماست هرکس هرجايي بود اين را باطل مي کند و الا اينکه در فلان جا اين اتفاق افتاد بله يک کشور بزرگي است در گوشه و کنار در دوره شما مگر کم از اين اتفاقات افتاد ما دنبال پرونده سازي هستيم .

ماجراي کردان به اين ترتيب است که دردهه هشتاد يعي ازسال 70 به بعد اتفاقا در دوره اقاي هاشمي که حامي جناب اقاي موسوي است يک موجي درمديران درست شد که همه مي خواستند دکترا بگيرند دانشگاه ازاد هم پشت قضيه بود دکترا صادر کرد پشت سر هم يک موج درست شد کردان هم يکي مثل همان ها ، من در مجلس گفتم اين جور مدارک را من ارزشي برايش قايل نيستم استاد دانشگاه دکترا بايد کسي باشد شب نخوابي کشيده باشد زحمت کشيده باشد.

اين همه افراد درکشور دارند زحمت مي کشند براي درس من گفتم هيچکدام ازاينها را قبول ندارم ، مي شود فهرست را بياوريم چقدر از ادم ها دوره اقاي هاشمي و موسوي همينطور رفتند دکتراي قلابي گرفتند اقاي کردان هم يکي اش حالا يک دانه را روش انگشت گذاشتند. من در مجلس گفتم اين را قبول ندارم مدرک را بگذاريد کنار عملکرد ايشان را بياوريد راجع به يک کس ديگر که مي گويند صدها ميليارد من نمي دانم واقعا يک کسي بوده فرمانده لشکر بعد در دوره اقاي هاشمي و اقاي خاتمي رفته در کار اقتصاد پولدار شده زماني که پولدار بود من بهش گفتم بگذار کنار بيا تو دولت امد اما جناب اقاي موسوي بسياري ازمديران شما و اقاي هاشمي.

من فهرستي دارم از زمين هايي که مديران گرفتند برايتان بخوانم 40 هکتار، 50 هکتار، 80 هکتار و 400 هکتار در دوره واگذاري بيشترين مشکلات ما درکارگاهها براي واگذاريهاي دوره قبل از اين دولت است کي گرفته کساني که الان دارند از جنابعالي حمايت مي کنند اين هزينه سنگين تبليغاتي شما ازکجا مي آيد.

آقاي موسوي من دوست دارم شما را ، اين چه نحوه هزينه کردن است از کجا مي ايد. يک مورد رشت الکتريک بدون هيچ مزايده اي دادند به دوستان جناب اقاي کرباسچي ، همسر اقاي کرباسچي و همسر اقاي قبه ، کارخانه را از بيخ تراشيدن زمينش را بفروشند و دهها مورد اينطور ، 400 هکتار زمين در هرمزگان گرفتند مردم براي دو هکتار و چهار تا جوان بتوانند بروند سرکار لنگند.

بي قانوني اينهاست جناب اقاي موسوي استات اويل بي قانوني است که طرف مي ايد اينجا محاکمه مي شود و محکوم مي شود از زندان فراري داده مي شود و مي رود خارج و تهش پسر اقاي هاشمي است .

بي قانوني در پسران بعضي از همين اقاياني است که امروز از شما حمايت مي کنند .پسر اقاي ناطق چطوري ميلياردر شد خود ، اقاي ناطق چطوري دارد زندگي مي کند اينها حاميان شما هستند بي قانوني انهاست جناب اقاي موسوي ما قانون را نمي پذيريم يک مورد هم نمي توانيد بياوريد.

من اينجا پرونده اي دارم براي يک خانم شما مي شناسيد در تبليغات انتخاباتي کنار شما مي نشيند،برخلاف همه قوانين کشور همزمان که کارمند بوده دو تا رشته فوق ليسانس خوانده در دانشگاه ازاد دکترا گرفته بدون کنکور و بعد در رشته غير مرتبط دانشيار شده استاديار شده بدون اينکه شرايطش را داشته باشد رييس دانشگاه شده اينها بي قانوني است .

من با اينها مخالفم من مي گويم با رانت بازي و باند بازي و ا ين جور چيزهايي که يک عده ببرند بقيه محروم باشند من با اينها مخالفم جناب اقاي موسوي نه با قانون، بنده تابع قانونم ودولت ما قانون مدارترين است ، من وارد آمار نشدم براي اينکه درهمين دوره اي که مي گويد اقتصاد ضربه خورده بهترين وضعيت اقتصاد نسبت به قبل است نسبت به دوره شما که عالي است نسبت به قبلي ها هم ، اينجا گزارش هست دقيق ، اماري است که منتشر شده اما من سواال مي کنم گزينش ها را امام در زمان چه کسي منحل کرد در زمان ما يا زمان شما .

يک خاطره عرضم تمام ، اقاي مهندس نقره کار باجناق جنابعالي دعوت کرد، رفتيم جزو تجديد نظر گزينش پرونده هايي را مي دادند به ما يک دختر خانمي امد بهش مي گويند فلان سوال را جواب بده اگرجواب مي داد مي گفتند خيلي مسلط بود باطل اگر جواب نمي داد مي نوشتند ، اين ها را من ديدم با چشم خودم فرمان هشت ماده اي براي جنابعالي صادر شد نه براي اين دولت شما بگوييد چقدر آن را اجرا کرديد.

مجري: اقاي موسوي بفرماييد ، 12 دقيقه وقت داريد.

موسوي: خوب صحبت هاي مختلفي مي کنند که واقعا من نمي دانم چطوري مي خواهند جواب بدهند يکي از مشکلات صحبت کردن با اقاي احمدي نژاد هست يک چيزهايي است که يک کمي غير عادي وغيره منتظره است، ايشان مي گويد شما به ديوان عدالت اداري نامه بنويسيد فلان مصوبه را لغو کند.

احمدي نژاد: شما ادعا مي کنيد غير قانوني بوده

موسوي: وقت من را نگيريد ، ببينيد همين روحيه شما که الان خود صدا و سيما هم مي دانند که کي ها هستند تو رجانيوز در اينجا هستند ما مي دانيم چطوري اينجا عمل مي کنند، مي گويند چيزي بنويسيد ديوان عدالت اداري ايا راه برخورد با مجلس يا مجمع تشخيص مصلحت اين است جايي که ريش سفيدهاي نظام انجا نشسته اند جايي که پشت سرش مشروعيتش را از کل قانون اساسي و رهبري مي گيرد.

ايا به اين ترتيب مسئله کشور را مي شود اداره کرد من مي ترسم مشکل هم سر همين قضاياست در يک چيزهايي که بين هست طوري عمل بکنيم ، طوري حرف بزنيم که اول برويم به سمت اشتباه و اينجا مي خواهيم اصلاح کنيم همين است که منجر به ديکتاتوري مي شود ايشان مي گويد چرا مي گويند من ديکتاتور هستم من نگفتم ديکتاتور هستيد ولي اين روش قطعا به ديکتاتوري مي انجامد که شما راي خودتان را به جمع مجمع تشخيص مصلحت بتوانيد ارجحيت بدهيد و از راي مجلس هم بالاتر بدانيد.

بحث اسامي را بردند ما فکر مي کنيم واقعا شايسته يک مسوول دولت نيست که کساني را که محکوم نشده اند در قوه قضاييه نام انها مطرح شود، اين جرم است ما اينجا نام ببريم بدون اينکه قدرت دفاع از خودشان داشته باشند شما يک افرادي را داريد مورد حمله قرار مي دهيد که دراين صحنه حضور ندارند و آن را قاطي سرنوشت بنده مي کنيد، ظاهرا چيزي ازبنده نداشتيد امديد حالا وصل کرديد من را به دو دولت قبل.

من بدون اينکه بخواهم از انها دفاع بکنم واقعا به انها حق مي دهم که ازدست شما عصباني باشند مردمي که اين صحنه را نگاه مي کنند اين را نپذيرند از رييس جمهورشان که يک شهروند را شما فکر نمي کنيد که اقاي هاشمي چکارکرده دراين مملکت يا خاتمي چکارکرده رييس جمهور بودند کي بودن ولي شما بعنوان يک شهروند هم بايد به ايشان حق بدهيد در جايي که نمي توانند از خودشان دفاع بکنند در يک جمع 50 ميليوني که حداقل امروز مردم دارند اين صحنه را نگاه مي کنند.

شما متهم مي کنيد، اسم خانواده شان را مي بريد، بچه ها يشان را نام مي بريد کسان ديگري را نام مي بريد بنده مي گويم قوه قضاييه حکمتش اين است و اقاي احمدي نژاد اينک مي گويم بدانيد قوه قضاييه در جهان معنايش اين است وقتي کسي را محکوم مي کند يعني بقيه ملت بري هستند اين اصل اسلامي است شما از اول کار خودتان شروع کرديد گفتن که هزاران مفسد دراين کشور است پرونده را مي خواهم باز کنم اسامي را مي خواهم نام ببرم رييس بانک پارسيان رابرداشتيد لجن مالش کرديد بعد مشاورخودتان کرديد وديگران را همينطور خوب اينها گناه دارد ما مسلمان هستيم ما متدين هستيم ما به خدااعتقاد داريم نمي توانيم افراد را همينطور نام ببريم و متهمشان بکنيم.

در مورد واگذاري هکتاري، اگر اين کار را کرده اند خيلي کار بد وغلطي بوده اما چه ربطي به بنده دارد شما مي گوييد چرا از من حمايت مي کنند بنده گفتم هرشهروند يک ستاد ، مثل بعضي دوستاني که بنرهايشان همه سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات دولتي استفاده مي کنند از ادارات و از خود وزارت کشور استفاده مي کنند از صدا وسيما استفاده مي کنند بنده استفاده نکردم در انجا را باز کرديم روي همه، هسته خيلي سالمي داريم که يک نفر راجع به ان هسته نمي تواند حرف بزند افراد بسيار وارسته بسيار معتقد و مومن درانجا هستند اگر بودن الان شما نام مي برديد شما روحيه تان اينطوري هست انها را معکوس مي کرديد.

ولي نيستند آنها ادم هاي وارسته اي هستند درها را باز گذاشتيم هرکه از ما حمايت مي کند، استقبال مي کنيم هيچ دليلي ندارد که استقبال نکنيم ازهمه ملت استقبال مي کنيم که از بنده حمايت بکنند راي بدهند تا تغيير ايجادبکنيم بنده اين را گفتم الان هم مي گويم به همه مردم مي گويم اگر بخواهيد اين فضا عوض بشود اينجوري راحت ديگران را معکوس بکنند.

ايشان جلوي بنده عکس خانم بنده را مي گيرد که اين را اينجوري کردن اينجوري کردن ايشان مهمترين روشنفکر زن اين کشور هست ده سال براي دکتراي علوم سياسي زحمت کشيده سندهايش هست مدارکش هست، سايت هاي مرتبط با شما برگشتن عليه ايشان جوسازي کردند، ايشان قرآن پژوه است بله ايشان افتخارش اين است که فوق ليسانس رشته هنر هم دارد دکتراي علوم سياسي هم فوق ليسانس علوم سياسي هم دارد.

شما ببينيد آن موقعي که کنکور بوده براي دانشگاه ازاد برويد ان را بررسي کنيد بنده خبر دارم و متاسفانه يکي از دلايل مشکلات دولت همين است، معاون اجرايي اقاي رييس جمهور بجاي اينکه مشغول حل مشکلات مردم باشد مشغول رفتن و سرکشي به اين پرونده و ان پرونده به انجا و اينجاست که يک چيزي بسازنند که به درد امشب بخورد.

ايشان مي گويد، ستاره کردن کارزمان آقاي معين بوده است. خوب کاري ندارم اگرايشان هم اين کار را کرده باز کار بدي کرده است ولي بنظر نمي رسد که اينجور به آدم ها گيرداده باشند.

براي وارد شدن به اين دوراز انتخابات من هيچ انگيزه اي نداشتم. درمدت چهارسال دولت فعلي هم من هيچ سخني نگفتم. فقط ديدم شما داريد کشور را به خطرمي اندازيد.

بنده دربرنامه هاي ديگر مسايل اقتصادي را مطرح خواهم کرد که با چه روشي شما کشور را داريد اداره مي کنيد . براي مثال همين عدم تشکيل شوراي پول واعتبار، عملا بانکها را تبديل به حيات خلوت شما کرده است . من مي گويم اين سياست قجري است. مگرحکم قجري يا حاج ميرزا آقا آغاسي چکار مي کرده است. يک خزانه داشته است . دستش را مي کرد توي اين به اين تخصيص مي داده به آن تخصيص مي داده است.

آقا شوراي پول واعتبار براي اين است که شما را محدود بکند، بنده را محدود بکند. سازمان برنامه مديريت وبرنامه ريزي براي اين است که نگذارد شما هرجور دلت خواست هزينه بکنيد. بيايد و از شما حساب کشي بکند. که در نتيجه اين چيزي که ديوان محاسبات ما مي گويد، پولها گم شد يا به خزانه ريخته نشد. چندهزار تخلف شد. اين مسايل نبايد پيش بيايد. خوب اين به صلاح همه ما هست. به صلاح شما هم هست به صلاح همه ملت ماست. شما اين کار را نکرديد.

ببينيد ، بحث بنده از روي دلسوزي است. رسما از روي طرح مشکلي است که اگر ادامه پيدا بکند و اگر بقيه ابعادش را هم بشکافم خواهيم ديد که همين مسايلي چون بيکاري، تورم واعتياد و بد فرهنگي هم نتيجه و ناشي از اين سياستهاست و شکست ما درسياست خارجي هم همين مساله است و بالاخره اينکه اگر مي بينيم درسطح منطقه يک کشور دوست نزديک نداريم باز هم ناشي ازهمين قضيه است وتماما برمي گردد به اين چيزهايي که من درچارچوب همان طرحي که گفتم و دوباره براي شما مي خوانم، ببينيد که آيا مسايل اثر دارد يا ندارد.

بنده چهار، پنج تا ويژگي هايي که دراين نوع مديريت وجود دارد و ما را به اين بن بستها مي کشاند را براي شما مطرح کردم. به هرحال مي ارزد دراين چهاردقيقه باقيمانده ازوقتم عنوان بکنم. ولي چون آقاي احمدي نژاد ما را مجبورکرد چيزهايي بگويم که خوش نداشتم دراين جا مطرح بکنم.

به هرحال يک مديريت هيجاني بي ثبات، نمايشي و شعاري. خيال بافي و خرافه گرايي. ما مرتب داريم مي شنويم که اسراييل درحال فروپاشي است. خوب براساس اين ما سياست خارجي تدوين مي کنيم. خوب معلومه که به بيراهه مي رويم. معلومه که اشتباه مي کنيم و اين خود محوري و قانون گريزي است.

خوب آدمي که قانون محور نباشد گرفتار قانون گريزي مي شود. بنابراين اگر آدم قانون محور نباشد از قانون فرار مي کند. دوست هم ندارد قانون را. اما آدم قانون محور مي رود و از راه قانوني مسئله را حلش مي کند. حتي اگر قانون را هم دوست نداشته باشد.

درمورد اين روزمرگي ها و سطحي نگري ها و سايراين مسايل وبويژه آن افراط وتفريط هايي که اينها دراين چهارسال گذشته به ملت ما خسارت زده و لطمه زده بعد صحبت خواهم کرد. اما حالا پيام خودم را به مردم مي دهم مبني براينکه از مردم بوده ام و به مردم برمي گردم . مسلما مردم دراين باره قضاوت خواهند کرد مي توانند راجع به اين دوره هم قضاوت بکنند. دراين زمينه مي توانند ببينند که رويه ها و سياست ها چگونه است و براين اساس آنها مي توانند واقعا تصميم بگيرند. اين بود که من اين را براي کشور خطرناک ديدم و از روي احساس وظيفه آمدم.

درپايان من ازهمه مردم تشکرمي کنم و مردم را به ارزش ها دعوت مي کنم. مردم را خوار کردن و براي يک نامه به دنبال ماشين خود کشيدن به عنوان اينکه ما سياست رو در رو با مردم داريم. اين روش کار نيست.

براي مردم بايد توليد ايجاد کنيم. کارايجاد بکنيم. توليد ملي وصنعت خودمان را تقويت بکنيم تا شاهد برخي نابسامانيها نباشيم. مثلا محصول همدان سير است اما مردم آنجا مي گويند از وقتي که سير چيني وارد شده نمي توانيم سير بکاريم، نبايد شاهد اين نابساماني باشيم.

ارسال نظر

 • ناشناس

  با تشکر از شما خیلی وقت بود دنبال این مناظره می گشتم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار