گوناگون

راهکار تقویت ذهن کودکان؛ والدین چه نقشی دارند؟

راهکار تقویت ذهن کودکان؛ والدین چه نقشی دارند؟

تحقیقات نشان می‌دهد: آموزش‌های دوران کودکی نقش بسزایی در رشد و تقویت ذهن کودکان دارد.

به گزارش پارسینه، برای تقویت ذهن کودکان، می‌توانید از این راهکارها استفاده کنید:

1. خواندن کتاب:

با خواندن داستان‌های جذاب، دایره لغات کودکان را افزایش دهید و ذهن آن‌ها را تحریک کنید.

2. بازی‌های آموزشی:

از بازی‌هایی که مفاهیم آموزشی را به کودکان آموزش می‌دهند، استفاده کنید تا ذهن آن‌ها را تمرین دهید.

3. تشویق به خلاقیت:

کودکان را به ابراز خلاقیت‌هایشان تشویق کنید و آن‌ها را در فعالیت‌های خلاقانه حمایت کنید.

4. فعالیت‌های ورزشی:

با فعالیت‌های ورزشی، همچون شنا و بازی‌های توپی، علاوه بر تقویت بدن، ذهن کودکان را نیز تقویت کنید.

5. تغذیه مناسب:

به تغذیه مناسب توجه کنید تا عملکرد ذهنی کودکان را بهبود بخشید.

6. خواب کافی:

اطمینان حاصل کنید که کودکان به مدت کافی و به موقع خواب می‌بینند تا ذهنشان برای یادگیری آماده باشد.

7. انگیزه و تشویق:

با تشویق و انگیزه، کودکان را به یادگیری و تلاش بیشتر ترغیب کنید.

با اجرای این راهکارها، می‌توانید به توسعه هوش و توانایی‌های کودکان کمک کنید و ذهن آن‌ها را بهبود بخشید.

آنچه والیدن باید بدانند

به‌ عنوان‌ والدین‌ کودکان‌ پنج‌ تا نه ساله‌، شاید فکر کنید که تمام‌ تلاش‌های‌تان را برای‌ رشد ذهنی‌ فرزندان‌تان انجام‌ داده‌اید. از هنگام‌ نوزادی‌ برای‌شان‌ کتاب‌ می‌خوانده‌، سرگرمیهای‌ فکری‌ و اسباب‌ بازیهای‌ ذهنی‌ برایشان‌ تهیه‌ کرده‌، آنها را با کتابخانه‌ آشنا کرده‌ و در نهایت‌ آنها را در یک‌ مدرسه‌ خوب‌ درس‌ می‌دهید. اما آیا باید از این‌ پس‌ خیالتان‌ راحت‌ باشد؟ جالب است بدانید که که پدر و مادر با تشویق‌ هر گام‌ کوچک‌ کودک، کمک‌ بزرگی‌ به‌ خلاقیتهای‌ بزرگتر وی‌ در آینده‌ خواهند کرد. اکنون‌ محققان‌ معتقدند که‌ تحریکات ذهنی کودکان‌ از سوی والدین نقشی‌ بسیار مهم‌ در تقویت‌ هوش‌ آنان‌ دارد. 

نقش‌ پدر و مادر تنها به‌ دوران‌ کودکی‌ و نوجوانی‌ محدود نمی‌شود

زیرا فرزندان‌ در جوانی‌ و بزرگسالی‌ هم‌ به‌ پشتیبان‌ و راهنما نیاز دارند. بنابراین‌ به‌ نظر می‌رسد به‌ منظور برنامه‌ریزی‌ کمک‌ به‌ ذهن‌ فرزندان‌، محدودیت‌ زمانی‌ داریم. دانشمندان‌ معتقدند نیازی‌ نیست‌ برای‌ دستیابی‌ به‌ این‌ هدف‌، آموزشهای‌ رسمی‌ خاصی‌ را برای‌ کودک‌ در پیش‌ بگیریم. آنچه‌ ضروری‌ است‌ ایجاد فضای‌ مناسب‌ و تحریک‌ کننده‌ برای‌ تعلیم‌ روزمره‌ است‌ و برای‌ این‌ منظور، متخصصان‌ رعایت‌ توصیه‌های‌ زیر را از ابتدای‌ کودکی‌ پیشنهاد می‌کنند. 

عناصر افزایش‌ هوش‌ کودک‌

مطالعات‌ نشان‌ می‌دهند ژن و محیط هر دو سهم‌ فراوانی‌ در افزایش‌ هوش‌ کودک‌ دارند و در این‌ راستا عوامل‌ محیطی‌ را سلامت، تغذیه‌ و تربیت‌ خانوادگی‌ معرفی‌ کرده‌اند. براساس‌ یافته‌های‌ اخیر، حتی‌ اگر ژنها نقش‌ اصلی‌ در میزان‌ ضریب‌ هوشی‌ افراد داشته‌ باشند، هرگز نمی‌‌توان‌ تأثیر والدین‌ را بر ذهن‌ کودک‌ منکر شد. بخصوص‌ در سالهای‌ اول‌ زندگی‌ کودک، وقتی‌ مغز هنوز در حال‌ شکل‌گیری‌ و تکامل‌ است، توجهات‌ والدین‌ حتی‌ اگر شرکت‌ در بازی‌ ساده‌ای‌ چون‌ دالی ‌موشک‌ باشد، به‌ ایجاد مداربندیهای‌ مغزی‌ پیچیده‌ و ضروری‌ و تقویت‌ آن‌ برای‌ ارتقای‌ هوش‌ کودک‌ کمک‌ می‌‌کند.

اهمیت آموزش‌های دوران کودکی

کریگ رمی، پروفسور روانشناسی کودک، می‌گوید: "واقعاً لازم است والدین بدانند که داده‌هایشان چقدر برای فرزندان مهم و تعیین‌کننده هستند و کودکان از سنین بسیار پایین و بدو تولد تحت تأثیر تربیت والدین قرار می‌گیرند." تحقیقات دانشمندان بر روی دو گروه شاهد و آزمایشی از کودکان نشان داده است که تجارب و آموزش‌های دوران کودکی رشد و تکامل فکری را تسریع و تقویت می‌کند. دو سال اول زندگی به نوعی دوره طلایی برای رشد مغزی کودکان است و در این مدت، ایجاد ارتباطات مغزی به حساب می‌آید. در این سن، بیش از ۳۰۰ تریلیون ارتباط در مغز وجود دارد و سلول‌هایی که هنوز مرتبط نشده‌اند و مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، غیرقابل استفاده می‌شوند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار