گوناگون

چگونه خطر آلزایمر را کاهش دهیم؟

چگونه خطر آلزایمر را کاهش دهیم؟

محققان کالج کینگ لندن در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل فیبر غذایی در طول ۱۲ هفته ممکن است به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک کند.

این تحقیقات در حالی انجام گرفته که آمار ابتلا به آلزایمر در کشورهای دنیا و همچنین کشورمان ایران به طرز بسیار نگران کننده‌ای رو به افزایش است. به گفته مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، در کشورمان بیش از یک میلیون مبتلا به آلزایمر داریم که البته برخی هم ممکن است شناسایی نشده باشند و در آمار ما هم نیایند. او در ادامه به آمار نگران کننده‌تری در این باره اشاره کرد و گفت: در ایران هر ۷دقیقه یک نفر به آلزایمر مبتلا می‌شود و هزینه ماهانه یک فرد مبتلا به دمانس بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان بسته به مرحله‌ای که بیمار در آن قرار دارد برآورد می‌شود.

 

به گزارش مدیکال نیوز تودی، با افزایش سن، فعالیت تمام قسمت‌های بدن از جمله مغز شروع به کند شدن می کنند. طبیعی است که یک فرد مسن در انجام چند کار، یافتن کلمات خاص یا به خاطر سپردن نام ها مشکل داشته باشد.

در برخی موارد، بیماری‌هایی مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر می‌توانند باعث بدتر شدن عملکرد شناختی در مغز افراد مسن شوند. این می‌تواند منجر به مشکلات جدی تری از جمله از دست دادن حافظه، ناتوانی در برنامه ریزی یا حل مشکلات، مشکلات در زمان صحبت کردن یا نوشتن، تغییرات خلق و خو، اضطراب، مشکلات خواب و سردرگمی در یافتن مکان، تاریخ و زمان شود.

در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقل یا بیماری آلزایمر وجود ندارد، انتخاب سبک زندگی سالم و برخی داروها ممکن است به کند کردن پیشرفت آن کمک کند.

چرا فیبر؟

اکنون، محققان کالج کینگ لندن دریافته‌اند که مصرف مکمل فیبر غذایی ممکن است به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک کند. دانشمندان همچنین دریافتند که مکمل های فیبر بر قدرت عضلانی شرکت کنندگان تأثیر نمی‌گذارد. نتایج این مطالعه اخیرا در مجله «نیچر کامونیکشنز»منتشر شده است.

 

برای این مطالعه، دکتر استیو و تیمش بر روی دو مکمل پری بیوتیک فیبر رژیمی اینولین و کربوهیدرات‌های گیاهی فروکتولیگوساکارید (FOS) متمرکز شدند.

دکتر کلر استیو، استاد سالمندی و سلامت و رئیس بخش تحقیقات اپیدمیولوژی ژنتیک در کینگز کالج لندن و نویسنده ارشد این مطالعه در این باره گفت: تحقیقات در سال‌های اخیر نشان داده است که باکتری‌های موجود در روده ، که به نام میکروبیوم روده شناخته می‌شود، با سلامت و تندرستی مرتبط هستند. مطالعات ارتباط بین این باکتری‌ها و مغز را که به عنوان «محور روده – مغز» شناخته می‌شود، نشان داده است. ارتباط این باکتری‌ها با سایر اندام‌ها از جمله با سلامت عضلات نیز در جریان تحقیقات قبلی اثبات شده است.

 

دکتر استیو در توضیح تحقیقات خود گفت: ما تصمیم گرفتیم این مساله را مورد سنجش قرار دهیم که آیا بهبود سلامت باکتری‌های روده با استفاده از پری بیوتیک‌ها می‌تواند عملکرد مغز و عضلات را بهبود بخشد یا خیر.

 

او افزود: می‌دانیم که اینولین و کبوهیدرات‌های گیاهی مکمل‌های پری بیوتیک ایمن، ارزان قیمت و در دسترس هستند که با باکتری‌های سالم روده مرتبط هستند. ما همچنین تحت تأثیر کارآزمایی دیگری قرار گرفتیم که به بررسی این پری بیوتیک‌ها در یک خانه سالمندان پرداخت. افرادی که در این خانه سالمندان مکمل‌های اینولین و کربوهیدرات‌های گیاهی دریافت کرده بودند، بهبودهایی را در قدرت گرفتن دست، کاهش سطح خستگی و ضعف نشان دادند.

 

سرعت بالای پیر شدن جمعیت دنیا

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، جمعیت جهان با سرعت بیشتری نسبت به گذشته در حال پیر شدن است و امید به زندگی افزایش یافته و مردم تا سن بسیار بالاتری زندگی می‌کنند. تعداد افراد ۶۰ ساله و بالاتر در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۴ میلیارد نفر بود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به ۲.۱ میلیارد برسد.

به گفته دکتر استیو، با این میزان افزایش جمعیت سالمندان در سراسر جهان، مهم است که راه‌های جدیدی برای مبارزه با شرایط و بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند زوال شناختی داشته باشیم. او در ادامه گفت: همچنین با این افزایش جمعیت تعداد بیماری‌های مرتبط با سن، که تأثیر عمده‌ای بر توانایی افراد مسن برای ادامه زندگی مستقل دارد، افزایش می‌یابد.

این متخصص در ادامه توضیح داد: ما فاقد درمان‌های موءثر برای بسیاری از شرایط مرتبط با سن هستیم، بنابراین بسیار مهم است که انرژی خود را در این زمینه متمرکز کنیم. ما باید در مورد این موضوعات بیشتر تحقیق کنیم تا دانش خود را در مورد راه‌های پیشگیری، کاهش و در واقع معکوس کردن کاهش‌ توانایی‌های مرتبط با سن، در هر کجا که ممکن باشد، گسترش دهیم.

 

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار