گوناگون

این سبزه عید ۷ روزه آماده می شود+ دستور

 این سبزه عید ۷ روزه آماده می شود+ دستور

سبزه یکی از مهمترین سین‌های سفره هفت سین است. گیاه زیبای تخم شریتی که روش درست کردن ساده‌ای دارد، از جمله پرطرفدارترین سبزه‌های عید است.

سبزه یکی از اصلی‌ترین اجزای سفره هفت سین است. در بازار سبزه‌های مختلفی وجود دارند که از مواد متفاوتی تهیه شده‌اند. تخم شربتی از گیاهان زیبا و زینتی است که برای کاشت سبزه عید استفاده می‌شود. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید خودتان در خانه سبزه عید را تهیه کنید، می‌توانید براحتی و بدون دردسر سبزه تخم شربتی برای عید بکارید و در سفره هفت سین قرار دهید.

مقدار لازم تخم شربتی برای کاشت سبزه عید

دانه تخم شربتی دارای رنگ خاکستری، قهوه‌ای، سیاه و سفید است. برای کاشت یه سبزه ساده تخم شربتی شما به ۲ قاشق چای‌خوری تخم شربتی نیاز خواهید داشت. می‌توانید تخم شربتی را همراه با بذرهای دیگر مانند شبدر یا کنجد یا ارزن بکارید تا سبزه‌ای ترکیبی و زیبا داشته باشید.

خیس کردن بذر سبزه تخم شربتی

دو قاشق تخم شربتی و یک چهارم فنجان آب را درون ظرفی بریزید و خوب هم بزنید و صبر کنید تا ۲۴ ساعت بگذرد و آنها به حالت ژله‌ای در بیایند. پس از گذشت زمان ۲۴ ساعت خواهید دید که جوانه‌هایی بسیار کوچک رشد کرده است.

ظرف مناسب کاشت بذر سبزه تخم شربتی

بعد از اینکه بر روی تخم شربتی جوانه‌هایی را مشاهده کردید، آنها را روی یک دستمال نخی مرطوب ریخته و داخل ظرفی درب دار و تیره رنگ و در جای تاریک و گرم بگذارید. پس از ۳ روز جوانه‌ها را به ظرف مورد نظر منتقل کنید. شکل ظرف برای تهیه سبزه تخم شربتی به سلیقه شما بستگی دارد.

میزان نور سبزه عید

همانطور که گفتیم تخم شربتی تا زمانی که درون پارچه قرار دارد باید در جای تاریک و گرم قرار بگیرید اما بعد از انتقال به ظرف اصلی می‌توانید ظرف را در جایی قرار دهید که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بخورد. توجه داشته باشید هنگام قرار دادن سبزه تخم شربتی در آفتاب ظرف را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا هر دو سمت از آفتاب تغذیه کند.

آب دادن به سبزه تخم شربتی

در زمانی که تخم شربتی درون پارچه قرار دارد، شما باید مرتب دستمال را با اسپری نم دار کنید. مقدار آبی که تخم شربتی نیاز دارد، باید به میزان کافی باشد و از کم یا زیاد دادن آب پرهیز کنید.

پس از گذشت ۷ روز سبزه تخم شربتی زیبای شما آماده شده است. بهتر است ۹ روز مانده به عید نوروز سبزه تخم شربتی بکارید، سبزه تخم شربتی به زمانی بین ۷ تا ۹ روز نیاز دارد تا به یک سبزه پر و زیبا تبدیل شود.

روش کاشت سبزه تخم شربتی ترکیبی

در بالا روش کاشت تخم شربتی ساده را آموزش دادیم، برای کاشت سبزه تخم شربتی ترکیبی می توانید به روش زیر عمل کنید.

مواد مورد نیاز

یک قاشق غذاخوری شبدر یا کنجد یا ارزن

۲ قاشق چای خوری تخم شربتی

یک چهارم فنجان آب

آموزش کامل تهیه سبزه عید با تخم شربتی

طرز تهیه

بذر شبدر یا هز نوع بذری را با تخم شربتی مخلوط کنید و بذرها را خوب بشویید تا تمیز شوند.

ترکیب بذرها را در ظرفی ریخته و به آن آب بیافزایید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت در آب خیس بخورند.

پس از گذشت این مدت بذرها را آبکشی کنید و در ظرفی در دار بریزید.

در ظرف را با یک پارچه توری ببندید تا هوا در ظرف گردش پیدا کند.

ظرف را در جای تاریک قرار دهید.

چند ساعت یک بار آن ها را بررسی کنید و اگر لازم بود آب بدهید.

بعد از گذشت ۳ تا ۴ روز که بذرها شروع به جوانه زن می‌کنند، آنها را در ظرف اصلی بریزید.

در روش دیگر می‌توانید بر روی زمینه دلخواه تخم شربتی خیس خورده را و روی آن بذر شبدر بریزید.

ظرف مورد نظر و مکانی پر نور انتقال دهید.

به جای بذر شبدر می‌توانید از کنجد و یا ارزن هم استفاده کنید.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار