گوناگون

پیش‌نویس قطعنامه فرانسه درباره حلب امروز در سازمان ملل به رای گذاشته می‌شود

پارسینه: خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: پیش نویس قطعنامه فرانسه مبنی بر اعزام ناظران بین المللی به حلب امروز یکشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای گذاشته می شود.

این خبرگزاری نوشت دولت فرانسه در پیش نویس این قطعنامه خواستار نظارت بر تخلیه و اطمینان از روند حفاظت از غیرنظامیان شرق حلب شده است.پیش نویس یاد شده در حالی امروز به رای گذاشته می شود که روسیه به عنوان همپیمان دمشق، اعلام کرده است پیش نویس قطعنامه فرانسه را وتو می کند.پیشتر سفیر فرانسه در سازمان ملل گفته بود که کشورش خواهان اعزام ناظران سازمان ملل به شهر حلب سوریه است.

«فرانسوآ دولاتر» (François Delattre) تاکید کرده بود که پاریس و برلین درحال آماده کردن پیش نویس طرحی هستند که شروطی را برای خروج غیر نظامیان از حلب و کمک رسانی به آنها فراهم می کند.آخرین بازماندگان شورشیان سوریه در شرق حلب هنوز در انتظار از سرگیری عملیات تخلیه در این منطقه هستند. در صورت تصویب پیش نویس قطعنامه فرانسه، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل می تواند به سرعت ناظران بین المللی را برای نظارت بر روند تخلیه غیرنظامیان و شورشیان شرق حلب به این منطقه اعزام کند.

خبرگزاری فرانسه همچنین اعلام کرده «سامانتا پاور» سفیر آمریکا در سازمان ملل اظهار امیدواری کرده است که پیش نویس طرح فرانسه به دلیل ضرورت اجرا، رای بیاورد.این در حالی است که «ویتالی چورکین» سفیر روسیه در سازمان ملل نسبت به پیش نویس قطعنامه فرانسه تردید کرده است.پیشتر نیز با پیشروی نیروهای دولتی بشار اسد و هم پیمانانشان در حلب، برخی کشورهای اروپایی و عربی همچون نیوزیلند، اسپانیا و مصر پیش نویس قطعنامه ای برای آتش بس در این منطقه ارایئه کردند که با وتوی چین و روسیه مواجه شد.

روسیه در موضع گیری پیشین خود در خصوص پیش نویس قطعنامه این سه کشور، اعلام کرد که تروریست های سوریه از آتش بس ها به عنوان فرصت برای تحکیم مواضع و تجدید قوا استفاده کرده اند و مفاد پیش نویس قطعنامه ارائه شده با توافق صورت گرفته در دیدار وزیران خارجه آمریکا و روسیه در مورد اوضاع شرق حلب، مغایرت دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار