گوناگون

انواع جک ساختمانی و مشخصات آن

انواع جک ساختمانی و مشخصات آن

جک سقفی یا ساختمانی، با ایجاد یک سازوکار مطمئن و پایدار، از خطر فروریختن سقف و بروز حوادث ناخوشایند، جلوگیری می‌کند.

پارسینه: جک سقفی یا جک ساختمانی، ابزاری مهم در صنعت ساختمان‌سازی است که برای حمایت از سقف و تحمل بار سنگین آن به‌کار می‌رود. این وسیله، با ایجاد یک سازوکار مطمئن و پایدار، از خطر فروریختن سقف و بروز حوادث ناخوشایند، جلوگیری می‌کند. در بازار امروز، انواع مختلفی از جک‌های ساختمانی وجود دارد که برای کاربردهای گوناگونی طراحی‌شده‌اند. این جک‌ها، با توجه به‌ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود، در انواع مختلفی از ساختمان‌ها و به‌منظور رفع نیازهای متنوعی، مورداستفاده قرار می‌گیرند. قیمت جک ساختمانی نیز در انواع مختلف آن، متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

انواع جک‌های سقفی ساختمانی

جک‌های سقفی ساختمانی، انواع متعددی دارند. همچنین، انواع جک ساختمانی، کاربردها و ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه، به شرح چند مورد از جک‌های ساختمانی پرمصرف می‌پردازیم.

جک سقفی صلیب ثابت

جک سقفی صلیب ثابت، یکی از پرمصرف‌ترین و ساده‌ترین نوع جک‌های ساختمانی است که در صنعت ساخت‌وساز به‌کار می‌رود. این نوع جک، دارای قسمت صلیبی است که ثابت بوده و از طریق یک رزوه در قسمت میانی آن، ارتفاع جک، قابل تنظیم است.

استفاده از جک سقفی صلیبی، به دلیل پهن بودن قسمت صلیب، این امکان را فراهم می‌کند که بخش بیشتری از سقف و تیرچه، پوشش داده شود؛ به همین دلیل، این نوع جک، در انواع مختلفی از سازه‌ها کاربرد دارد. قیمت جک ساختمانی صلیب ثابت نیز از دیگر انواع جک ساختمانی، کمتر است.

جک سقفی T شکل سیار

جک سقفی T شکل سیار، با قسمت صلیبی متحرک، انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به انواع دیگر جک‌های ساختمانی دارد. در این نوع جک، شما می‌توانید قسمت صلیبی آن را در زوایای مختلفی چرخانده و تنظیم کنید. بااین‌حال، به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر، این جک نمی‌تواند بارهای سنگین مانند، بار سقف یا سازه‌های سنگین را به خوبی تحمل کند.

از دیگر ویژگی‌های این نوع جک ساختمانی، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است که این امکان را به شما می‌دهد تا آن را بر اساس نیازهای خاص سازه یا ساختمان، تنظیم کنید. با این توصیفات، جک سقفی T شکل سیار، یک گزینه مناسب برای برخی از نیازهای ساختمانی با انعطاف‌پذیری و قابلیت تنظیم بالا، محسوب می‌شود. قیمت جک ساختمانی از نوع T شکل، نسبت به جک‌های صلیب ثابت، بیشتر است.

جک سقفی U شکل عراقی

جک سقفی U شکل عراقی، به دلیل طراحی خاصی که دارد، کاربردهای محدودتری نسبت به سایر مدل‌های جک ساختمانی خواهد داشت و اغلب در شرایط خاص و برای نگه‌داری پل و تیرچه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این نوع جک سقفی، به دلیل برخورداری از دهانه کوچک، قسمت کمتری از سازه را پوشش می‌دهد. بااین‌حال، به دلیل ویژگی‌های خاص خود، این جک می‌تواند بهترین انتخاب برای اجرای تیر سقفی باشد. با توجه به محدودیت‌های موجود در طراحی و کاربرد جک سقفی U شکل عراقی، این نوع جک، معمولاً در پروژه‌های خاص و با نیازهای خاص، استفاده می‌شود و درزمینه اجرای تیر سقفی، می‌تواند انتخابی مناسب و کارآمد باشد.

images_1708293021_65d27b9deba92

 

جک ساختمانی مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب مناسب‌ترین نوع جک ساختمانی، بستگی به نیازها و شرایط خاص هر پروژه دارد. همچنین، قیمت جک ساختمانی نیز عامل مهمی در انتخاب جک است. برخی از مواردی که هنگام انتخاب جک‌های ساختمانی، باید در نظر بگیرید، به شرح زیر هستند:

 1. تعیین نیازها: قبل از هر چیز، باید نیازهای خاص پروژه را مشخص کنید. آیا نیاز به نگهداری تمام سقف سازه است یا بخش مهمی از سازه، باید پوشش داده شود؟ با پاسخ به این سؤال، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

 2. بررسی شرایط محیطی: شرایط کاری، عامل مهم تعیین‌کننده در انتخاب مناسب‌ترین جک است. به‌عنوان‌مثال، در شرایطی که فضای کاری محدود است، جک سقفی U شکل عراقی، بهترین گزینه خواهد بود.

 3. بررسی مواد استفاده‌شده در ساخت جک: دوام ساختار جک، اهمیت بسیار زیادی دارد. برای ساخت جک، باید لوله‌هایی باکیفیت مناسب، انتخاب شود.

 4. مدل فاصله‌گذاری: اینکه چگونه جک‌ها نسبت به یکدیگر فاصله گرفته‌اند را بررسی کنید. این فاصله، باید با توجه به ضخامت و سنگینی سقف، تعیین شود.

مشخصات جک‌های سقفی ساختمانی

در کنار قیمت جک ساختمانی، عامل دیگری که در هنگام انتخاب این نوع جک، باید در نظر بگیرید، مشخصات جک‌ها است. در ادامه، به مشخصات اصلی این جک‌ها اشاره می‌کنیم:

 • توان تحمل وزن: این جک‌ها توان تحمل وزن 5/1 تن را دارند که برای بسیاری از نیازهای ساختمانی، کافی است.

 • ارتفاع استاندارد: ارتفاع استاندارد این جک‌ها، 5/3 متر است. اما ارتفاعات مختلفی نیز قابل سفارش خواهد بود و مجموعه مدرن سازان، جک موردنیازتان را تأمین می‌کند.

 • وزن و ضخامت لوله‌ها: جک‌های سنگین، از لوله‌هایی با وزن زیاد و ضخامت 5/2 میلی‌متر، تولید می‌شوند؛ درحالی‌که جک‌های سبک، از لوله‌های سبک‌وزن و باضخامت 2 میلی‌متر، ساخته می‌شوند.

 

images_1708293021_65d27b9df31f1


قیمت جک ساختمانی

عوامل مختلفی بر قیمت جک ساختمانی تأثیر می‌گذارند. اما از بین این عوامل، مواد اولیه استفاده‌شده در ساخت جک‌ها، به‌عنوان مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت آن‌ها، در نظر گرفته می‌شود. کیفیت و نوع مواد اولیه، می‌تواند تفاوت فراوانی در قیمت نهایی محصول ایجاد کند. بنابراین، جک‌های باکیفیت و تولیدشده از مواد مرغوب، معمولاً قیمت بالاتری دارند. این موضوع، در مورد تجهیزات دیگر نیز صدق می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال، مواد اولیه ساخت قالب بتن، در قیمت قالب بتن ، تأثیر زیادی دارند.

نوع جک نیز بر قیمت آن، تأثیرگذار است. به‌طورمعمول، جک‌های عراقی به دلیل مقاومت و کارایی بیشتر، قیمت بالاتری نسبت به جک‌های صلیبی دارند. درنهایت، باید توجه داشته باشید که جک، باید قدرت تحمل وزن سازه و فشارهای واردشده را داشته باشد و هیچ‌گاه نباید به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه، از جک‌های سبک و ارزان‌قیمت، در پروژه‌های سنگین استفاده شود.

سخن پایانی

در پروژه‌های ساختمانی و سازه‌های بزرگ، استفاده از تجهیزات مناسب، اهمیت زیادی دارد. هرگونه خطای محاسباتی یا استفاده از مواد نامناسب در اجرای پروژه، می‌تواند حوادث ناگواری برای ساکنان و سایر شهروندان ایجاد کند. جک ساختمانی نیز یکی از تجهیزات مهم است که نقش مهمی در افزایش مقاومت ساختمان‌ها و ایمنی ساکنان دارد. با توجه به نیازهای مختلف پروژه‌ها، جک‌های ساختمانی، به دو دسته سبک و سنگین، تقسیم می‌شوند و انتخاب مناسب‌ترین نوع جک، باید با توجه به نوع پروژه و قیمت جک ساختمانی صورت گیرد.

مدرن سازان، با حدود ۱۵ سال سابقه در تولید محصولات و تجهیزات ساختمانی، بهترین محصولات را با کیفیت و قیمت مناسب، در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر جک، مدرن سازان، تأمین‌کننده و سازنده قالب بتن نیز است و بهترین قیمت قالب بتن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار