گوناگون

با هدف جلوگیری از گسترش تنش ها:

پرده برداری از مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا در عمان

پرده برداری از مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا در عمان

نشریه اکسیوس در آمریکا به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده است که دو مقام دولت بایدن در طول هفته گذشته مذاکراتی غیرمستقیم در عمان با مقام‌های ایرانی داشتند تا درباره چگونگی پرهیز از حملات تنش‌آفرین بیشتر در منطقه بحث کنند.

تحریریه پارسینه| دو منبع آگاه روز جمعه ۲۷ اردیبهشت به نشریه اکسیوس گفته‌اند که دو مقام ارشد دولت جو بایدن این هفته با مقامات ایرانی در عمان به طور غیر مستقیم درباره چگونگی جلوگیری از تشدید درگیری‌های منطقه‌ای گفتگو کردند. اکسیوس به نقل منابع مطلع از این گفتگوها می‌گوید این مذاکرات با حضور برت مک‌گورک، مشاور ارشد رئیس جمهور بایدن در خاورمیانه و ابرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برگزار شد.

اکسیوس می‌افزاید٬ اولین دور این گفتگوها بین ایالات متحده و ایران در ژانویه سال جاری در عمان برگزار شد.رسانه‌ها در اسفند ماه گزارش داده بودند که برت مک‌گورک به همراه ابرام پیلی با علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران، مذاکره کرده‌اند.

گزارش‌ها در آن زمان حاکی بود که دور اول مذاکرات بین ایران و آمریکا نیز به شکل غیرمستقیم انجام شده و مقامات عمان حامل پیام‌های طرفین به همدیگر بوده‌اند.

این اولین تماس از این نوع میان دو طرف از ماه ژانویه بود، زمانی که مذکرات مشابهی در عمان برگزار شد.این گفت‌وگوها چند هفته بعد از حملات موشکی و پهپادی بی‌سابقه و گسترده ایران به اسرائیل در روز ۱۳ آوریل انجام می‌شود.

ایران در جریان آن حمله بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد به طرف اسرائیل شلیک کرد که گزارش شد بخشی از آنها توسط سیستم دفاع هوایی اسرائیل و با کمک آمریکا، بریتانیا، فرانسه و اردن سرنگون شد.

بر همین اساس ادعا شده در جریان آن مذاکرات، واشینگتن کوشش کرده تهران را متقاعد کند از نفوذ خود بر حوثی‌های یمن برای پایان دادن به حملات این گروه به کشتی‌ها در دریای سرخ استفاده کند.

در دیدار محرمانه و غیرمستقیم دو طرف در اسفند سال ۱۴۰۲ هم همچون دیدار اخیر، برت مک گورک و آبرام پیلی از طرف آمریکا حضور داشته‌‌اند و علاوه بر مساله حملات حوثی‌ها، نگرانی‌های واشینگتن درباره برنامه هسته‌ای جمهوری‌ اسلامی هم طرح شده است.

اکسیوس می‌نویسد یکی از اهداف اصلی دولت بایدن پس از حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، جلوگیری از گسترده‌تر شدن جنگ غزه و بدل شدن آن به جنگ منطقه‌ای بوده است.

بر این اساس، ایالات متحده با این باور که جمهوری‌ اسلامی بر نیروهای وفادارش از جمله حزب‌الله لبنان، حشد شعبی در عراق و شبه‌نظامیان در سوریه و حوثی‌ها نفوذ زیادی دارد، تلاش کرده تهران را برای کنترل این نیروها زیر فشار بگذارد.

ودانت پاتل همچنین مدعی شده بود واشینگتن بر این باور است که رهبر جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری برنامه هسته‌ای نظامی که ایالات متحده معتقد است تهران در پایان سال ۲۰۰۳ آن را تعلیق یا متوقف کرده، تصمیم تازه‌ای نگرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار