گوناگون

انتخابات روسیه با سیل انتقادات به پایان خود رسید؛

پوتین در بیست و پنجمین سال رهبری اش بر روسیه اعلام دوباره پیروزی کرد

پوتین در بیست و پنجمین سال رهبری اش بر روسیه اعلام دوباره پیروزی کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، همزمان با تشکر از مردم کشورش مدعی پیروزی در انتخابات شد.

به گزارش پارسینه به نقل از خبرگزاریهای بین المللی،  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با ثبت یک رکورد در روسیه پساشوروی در انتخابات روز یکشنبه کشورش پیروز شد و گفت که این رخداد نشان می‌دهد مسکو در مقابله خود با غرب و تهاجم به اوکراین برحق است. مرکز پژوهش افکار عمومی روسیه، وابسته به کرملین، شامگاه یکشنبه ۲۷ اسفند و با پایان انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد پوتین با ۸۷.۸ درصد آرا صدرنشین نامزدهای پست ریاست‌جمهوری است. نتایج رسمی اولیه نیز که اعلام شده است این آمار را تایید می‌کند.

بدین ترتیب پوتین ۷۱ ساله که طی ۲۵ سال گذشته قدرت را در دست داشته، برای شش سال دیگر بر پست ریاست‌جمهوری روسیه خواهد نشست و با پیشی گرفتن از جوزف استالین، دیکتاتور سابق شوروی، عنوان طولانی‌ترین رهبر روسیه طی ۲۰۰ سال گذشته را خواهد داشت.

مرکز پژوهش افکار عمومی روسیه همچنین میزان مشارکت مردمی در انتخابات را حدود ۷۵ درصد گزارش کرده است. در دور قبلی انتخابات این رقم ۶۷.۵ درصد گزارش شده بود و پوتین با استناد به این آمار گفت که غرب و رهبران آن باید بدانند که تا سالیان با یک روسیه جسور طرف هستند، حال چه این روسیه در جنگ باشد و چه در صلح.

میزان آرای پوتین حدود ۸۷ درصد اعلام شده است. او در سخنرانی اعلام پیروزی خود گفت که «پیروزی من نشان می‌دهد که روسیه چه‌قدر در انتخاب مسیر فعلی خود درست عمل کرده است.»

Capture

رییس‌جمهور روسیه افزود پیروزی‌‌اش نشان می‌دهد که کشورش چقدر در انتخاب مسیر فعلی خود درست عمل کرده است. پوتین اضافه کرد: «مردم برای رای دادن به ایجاد یکپارچگی برای حرکت قدم به پیش گذاشتند.»

رییس جمهوری روسیه همچنین گفت که در غرب از جمله در آمریکا، دموکراسی وجود ندارد. او ادامه داد که سیستم انتخاباتی در روسیه شفاف‌تر از ایالات متحده است. 

با این حساب، او برای یک دوره شش ساله دیگر رییس‌جمهور این کشور خواهد بود. این پنجمین دوره‌ای خواهد بود که او در منصب ریاست‌جمهوری بر این کشور حکمرانی خواهد کرد. این انتخابات از سوی مخالفان دولت پوتین و همچنین کشورهای غربی مورد انتقاد قرار گرفته است.

به نظر می‌آید این میزان رای یک رکورد و همه‌پرسی برای کسی باشد که همیشه در انتخابات قبلی بین ۶۴ تا ۶۸ درصد از آرا را به دست می‌آورد. قبل از انتخابات، مقامات اصرار داشتند که مردم روسیه باید از رهبر خود حمایت کنند و با او «متحد» شوند. آنها همچنین حمله به اوکراین را به عنوان «جنگی طرح‌ریزی شده توسط غرب برای نابودی روسیه معرفی کرده‌اند». 

حمله به اوکراین که به دستور مستقیم شخص پوتین در فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد تاکنون ده‌ها هزار کشته و زخمی برجای گذاشته و پایانی برای آن دیده نمی‌شود؛ به ویژه اینکه حملات به خاک روسیه در این هفته نیز افزایش یافته است. 

ولودیمیر زلسنکی، رییس جمهوری اوکراین در رابطه با انتخابات روسیه گفت که پوتین مردی «مست قدرت» است که می‌خواهد «برای همیشه سلطنت کند». او در پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری روسیه «مشروعیت ندارد». او ادامه داد: «برای همه روشن است که این شخصیت، همانطور که اغلب در تاریخ اتفاق افتاده، مست قدرت است و هرکاری می‌کند تا برای همیشه سلطنت کند.»

روز یکشنبه مقابل سفارت‌خانه‌های روسیه در شهرهای مختلف دنیا، صف‌های طولانی برای انتخابات شکل گرفت. بیشتر این افراد، روس‌هایی هستند که از زمان شروع حمله مسکو به اوکراین به دلیل سرکوب و ترس از رفتن به ارتش، کشورشان را ترک کرده‌اند. 

سازمان مستقل حقوق بشری «او وی دی-اینفو» گزارش داد که در آخرین روز انتخابات، بیش از ۸۰ نفر در ۱۷ شهر روسیه در جریان تظاهرات اعتراضی علیه پوتین دستگیر شدند.

کاخ سفید با اشاره به بازداشت و زندانی کردن مخالفان در این کشور اعلام کرد «روشن است»‌ این انتخابات آزاد و منصفانه نبوده است.

پوتین امروز در حالی خود را پیروز انتخابات خواند که کمتر از یک ماه پیش، آلکسی ناوالنی، سرشناس‌ترین منتقد حکومت او، به طرز ناگهانی و مشکوکی در زندانی در شمال روسیه جان باخت.

چند ماه پیش از آن هم هواپیمای یوگنی پریگوژین، رهبر گروه شبه‌نظامی خصوصی واگنر، که روزگاری از متحدان درجه اول ولادیمیر پوتین بود دچار سانحه شد و او که با پیکارجویان خود علیه مسکو شورش کرده بود، کشته شد.

به این ترتیب، کاخ ریاست جمهوری روسیه - کرملین - برای ۶ سال دیگر میزبان ولادیمیر پوتین خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار