گوناگون

ذکری برابر روزه ماه رجب

ذکری برابر روزه ماه رجب

پارسینه: گفتن این ذکر ۱۰۰ مرتبه در ماه رجب ثواب روزه را دارد.

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «…کسی سی روز رجب را روزه بگیرد، منادی از آسمان ندا می‌دهد: ‌ای بنده خدا! گناهان گذشته‌ات آمرزیده شده است، کار خود را نسبت به آینده از سر بگیر. خدا در بهشت چهل هزار شهر از طلا به او می‌دهد که در هر شهری چهل هزار هزار کاخ است و در هر کاخی چهل هزار هزار خانه و در هر خانه چهل هزار هزار خوان طلا و بر هر خوانی چهل هزار هزار کاسه و بر هر کاسه چهل هزار هزار رنگ خوراک و نوشیدنی که هر کدام رنگی جدا دارند.

اندیشه معاصر نوشت: باز در هر خانه چهل هزار تخت طلا، هر تختی هزار ذراع در دو هزار ذراع و بر هر تختی دخترانی از حورالعین که سی‌صد رشته گیسوی از نور دارند و هر گیسو را هزار هزار کنیزک برداشته و به مشک و عنبر می‌آلایند تا به شخصی که تمام ماه رجب را روزه داشته برسانند.

از آن‌حضرت (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) پرسیدند: هر کسی که به دلیل ضعف یا درد نتواند تمام روزهای ماه رجب را روزه بگیرد، یا زنانی که در ایام حیض ‌می‌باشند چه کنند تا به این ثواب‌ها برسند؟ حضرت‌شان (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: هر روز مقداری نان به افراد نیازمند صدقه دهند.

قسم به جان کسی که جانم به دست او است، هر کسی هر روز از ماه، چنین صدقه‌ای بدهد، به ثواب آنچه که گفتم و به بیشتر از آن خواهد رسید.
اگر همه خلایق از اهل آسمان‌ها و زمین جمع شوند که ثواب او را‌ اندازه بگیرند نمی‌توانند ثواب آن‌را بشمارند. عرض شد: یا رسول اللّٰه! اگر کسی قادر بر این صدقه هم نباشد، او چه کند تا به این ثواب برسد؟!

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: در تمام سی روز رجب ، هر روز صد بار این تسبیح را بگوید:

«سبحان الاله الجلیل• سبحان من لا ینبغی التسبیح الا له• سبحان الاعز الاکرم• سبحان من لیس العز و هو له اهل»

برای روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده و اما اگر کسی توان گرفتن روزه را ندارد و ضعف جسمانی یا بیماری در بدن دارد در روایت آمده است:

اگر کسی قدرت بر روزه ماه رجب را ندارد، هر روز این تسبیحات را «صدبار» بخواند تا ثواب روزه ماه رجب را دریابد:

سُبْحانَ الْإِلٰهِ الْجَلِيلِ ! سُبْحانَ مَنْ لَايَنْبَغِى التَّسْبِيحُ إِلّا لَهُ ! سُبْحانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ ! سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَهُوَ لَهُ أَهْلٌ.

منزّه است خدای بزرگ، منزّه است آن‌که تسبیح جز برای او سزاوار نیست، منزّه است خدای توانمندتر و بلندمرتبه‌تر، منزّه است آن‌که جامه عزّت در پوشید که فقط او برای آن جامه شایسته است. منبع مفاتیح الجنان

تکلیف کسی که نمی‌تواند روزه بگیرد

روایت شده اگر شخص قادر بر روزه این ماه نباشد، هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد؛ سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لَا یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلَّا لَهُ، سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ‏.

ثواب روزه در ماه رجب

مفاتیح‌الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمی روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده برای کسانی که تاکنون توفیق روزه‌ گرفتن در این ماه پرفضیلت را نداشته‌اند چنانچه فرصت را غنیمت بشمارند از رحمت‌های لایتناهی خداوند بهره‌مند خواهند شد.

ابن بابویه از سالم روایت کرده است در اواخر ماه رجب، خدمت حضرت صادق علیه السلام رفتم، حضرت فرمود؛ که آیا در این ماه روزه گرفته‏اى ؟ عرض کردم نه یابن رسول‌الله! حضرت فرمود آنقدر ثواب از تو فوت شده که قدر آن را بغیر خدا کسى نمى‏داند، زیرا رجب ماهى است که خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده،

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم، آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن می رسم؟

آن حضرت فرمود: اى سالم هر که یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر که دو روز از آخر این ماه روزه دارد از صراط به آسانى بگذرد و هر که سه روز از آخر این ماه را روزه دارد، ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدتها و هولهاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند .

ماه رجب و ماه‌هاى شعبان و رمضان، از ماه‌هاى بسیار پرفضیلت هستند و از تعبیرات بعضى از روایات اين‌گونه برمى‌آید که ماه رجب در میان این سه ماه، امتیاز خاصى دارد؛ تا آنجا که ماه رجب «ماه خدا» نامیده شده و ماه شعبان «ماه پیامبر» و ماه مبارک رمضان «ماه امت».

یکی از اعمالی که در ماه رجب بسیار بر آن تأکید شده است؛ روزه است. چنانکه رسول خدا (ص) فرمود: هر کس یک روز از این ماه را روزه بگیرد، خشنودى عظیم خدا را به دست آورده است، خشم الهى از او دور مى‌شود و درهاى جهنم به روى او بسته خواهد شد. و نیز در روایات آمده است که هر کس سه روز از این ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بگیرد، فضیلت بسیار دارد و همچنین در سایر ماه‌هاى حرام.

در روایتى از رسول خدا (ص) آمده است: هر گاه کسى نتواند در این ماه روزه بگیرد، هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند، تا ثواب روزه آن را دریابد: «سُبْحانَ اللهِ الْجَلیلِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبیحُ اِلاَّ لَهُ، سُبْحانَ الاَْعَزِّ الاَْکْرَمِ، سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّةَ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ .

همچنين رسول خدا (ص) فرموده‌اند: هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان صدقه‌اى بدهد، خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان دهد و هر کس ۴۰۰ مرتبه آن را بگوید فضیلت شهیدان را دارد. همچنین ايشان فرمودند: کسى که در ماه رجب هزار مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» بگوید، خداوند براى او حسنات فراوانى مى‌نویسد.

در روایتى آمده است: «هر کس در ماه رجب، در وقت صبح، ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَ أَتُوبُ اِلَیْهِ و پس از آن، دستها را بلند کند و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْ لی وَ تُبْ عَلَىَّ اگر در همان ماه رجب بمیرد، خداوند از او راضى خواهد بود…».در طول این ماه هزار مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ ذَاالْجَلالِ وَ الاْکْرامِ مِنْ جَمیعِ الذُّنُوبِ وَالاْثامِ» تا خداوند رحمان وى را بیامرزد.

«سیّد بن طاووس» در «اقبال» فضیلت فراوانى براى خواندن سوره «قل هو الله احد» در ماه رجب نقل کرده است. از جمله از رسول خدا (ص) روایت کرده است كه هر کس با نیت پاک در ماه رجب، ۱۰ هزار مرتبه سوره «قل هو الله احد» را بخواند، وارد عرصه قیامت شود در حالى که از گناه پاک باشد مانند روزى که از مادر متولد شده است و ۷۰ فرشته به استقبال او مى‌آیند و به وى بشارت بهشت را مى‌دهند.

ثواب روزه های ماه رجب از یک تا سی روز

ثواب روزه ماه رجب از یک تا سی روز چیست؟ روزه ماه رجب از جمله اعمال مستحبی است که بسیار توصیه شده است. روزه ماه رجب از اعمال مستحبی است که انجام آن در این ماه دستور داده شده است.
امام موسى بن جعفر (ع) فرموده اند رجب نام نهرى است در بهشت كه از شير سفيدتر و از عسل شيرين‏‌تر است، هر كس يك روز از رجب را روزه بگيرد، خداونداز آن نهر به او می‌نوشاند.

ثواب یک روز روزه ماه رجب

هر كس يك روز از رجب را از روى ايمان و براى خشنودى خدا روزه بگيرد، در خور بزرگ‏ترين خشنودى خدا خواهد شد، و روزه او در آن روز خشم خدا را خاموش خواهد كرد، و درى از درهاى دوزخ را به روى او خواهد بست…

ثواب دو روز روزه ماه رجب

هر كس دو روز از رجب را روزه بگيرد، هيچ كس از اهل آسمان و زمين نمی تواند كرامتى را كه او نزد خدا دارد وصف كند، و براى او پاداشى نوشته می شود مانند پاداش ده نفر از راستگويانى كه در دوران عمر خود (هر چند طولانى باشد) يك دروغ هم نگفته‏ اند…

ثواب سه روز روزه ماه رجب

هر كس سه روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند ميان او و آتش دوزخ، خندق يا ديوارى قرار می دهد كه طول آن به اندازه فاصله هفتاد سال راه است…

ثواب چهار روز روزه ماه رجب

هر كس چهار روز از رجب را روزه بگيرد، از تمام بلاها از قبيل ديوانگى و خوره و پيسى و فتنه دجّال در امان خواهد بود، و از عذاب قبر ايمان می گردد…

ثواب پنج روز روزه ماه رجب

هر كس پنج روز از رجب را روزه بگيرد، بر عهده خداست كه روز قيامت او را خشنود سازد، و روز رستاخيز در حالى مبعوث می شود كه چهره ‏اش مانند ماه شب چهارده می درخشد، و به شمار توده‏ هاى شن براى او حسنه نوشته می شود، و بی حساب او را به بهشت در می آورند و به او می گويند: هر چه می خواهى از خدا درخواست كن.

ثواب شش روز روزه ماه رجب

هر كس شش روز از رجب را روزه بگيرد، از قبر خود بر می خيزد در حالى كه نور چهره ‏اش درخشان‏تر از نور خورشيد است… و از نارضايتى پدر و مادر و قطع رحم مصون می ماند.

ثواب هفت روز روزه ماه رجب

هر كس هفت روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند در برابر روزه هر روز، درى از درهاى هفت‏گانه دوزخ را به روى او می بندد و بدنش را بر آتش دوزخ حرام می گرداند.

ثواب هشت روز روزه ماه رجب

هر كس هشت روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند در برابر روزه هر روز، درى از درهاى هشت‏گانه بهشت را به روى او می گشايد و به او می گويد: از هر درى از درهاى آن می خواهى وارد شو.

ثواب نه روز روزه ماه رجب

هر كس نه روز از رجب را روزه بگيرد، از قبر خود در حالى بيرون مى‏آيد كه زبانش به ذكر «لا اله الّا اللَّه» گوياست، و هيچ چيز مانع ورود او به بهشت نيست و با چهره‏اى نورانى از قبر خود بيرون می آيد…

ثواب ده روز روزه ماه رجب

هر كس ده روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند دو بال سبز آراسته به مرواريد و ياقوت به او عطا می كند كه با آن دو بال مانند برق جهنده بر صراط می ‏گذرد و وارد بهشت می ‏شود…

ثواب یازده روز روزه ماه رجب

هر كس يازده روز از رجب را روزه بگيرد، روز قيامت هيچ بنده‏اى بيشتر از او از خدا پاداش نخواهد گرفت، مگر كسى كه مانند او روزه بگيرد يا بر روزه‏ هاى خود بيفزايد.

ثواب دوازده روز روزه ماه رجب

هر كس دوازده روز از رجب را روزه بگيرد، روز قيامت دو حلّه سبز رنگ از ديباى نازك و ضخيم به او می ‏پوشانند و او را بدان می ‏آرايند…

ثواب سیزده روز روزه ماه رجب

هر كس سيزده روز از رجب را روزه بگيرد، روز قيامت در سايه عرش خدا ميزى از ياقوت سبز براى او می ‏نهند كه پايه‏ هايش از مرواريد است و وسعت آن هفتاد برابر دنياست…

ثواب چهارده روز روزه ماه رجب

هر كس چهارده روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند در پاداش او به قدرى از كاخهاى بهشتى به او عطا می ‏كند كه هيچ چشمى نديده و هيچ گوشى نشنيده و بر فكر كسى خطور نكرده است، و آن كاخها همه از مرواريد و ياقوت ساخته شده ‏اند.

ثواب پانزده روز روزه ماه رجب

هر كس پانزده روز از رجب را روزه بگيرد، جايگاهش در روز قيامت جايگاه كسانى خواهد بود كه از عذاب خدا در امانند…

ثواب شانزده روز روزه ماه رجب

هر كس شانزده روز از رجب را روزه بگيرد، در زمره نخستين كسانى خواهد بود كه بر مركب هايى از نور سوار می شوند و در فضاى وسيع بهشت به سوى سراى رحمت رهسپار می ‏گردند.

ثواب هفده روز روزه ماه رجب

هر كس هفده روز از رجب را روزه بگيرد، روز قيامت هفتاد هزار چراغ براى او در صراط می ‏نهند تا به نور آن چراغها از صراط عبور كند و وارد بهشت شود، و فرشتگان با خوشامدگويى و سلام او را بدرقه می ‏كنند.

ثواب هجده روز روزه ماه رجب

هر كس هيجده روز از رجب را روزه بگيرد، در بهشت جاودان روى تختهايى از مرواريد و ياقوت در قبّه ابراهيم (ع) قرين آن حضرت خواهد بود.

ثواب نوزده روز روزه ماه رجب

هر كس نوزده روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند كاخى از مرواريد رخشان در بهشت جاودان در كنار قصر آدم و ابراهيم (ع) براى او بنا خواهد كرد…

ثواب بیست روز روزه ماه رجب

هر كس بيست روز از رجب را روزه بگيرد، گويى بيست هزار سال خدا را عبادت كرده است.

ثواب بیست و یک روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و يك روز از رجب را روزه بگيرد، روز قيامت شفاعتش در باره گروهى بسيار از خطاكاران و گناهكاران كه شمارشان به تعداد افراد قبيله ربيعه و مضر است پذيرفته مى‏شود.

ثواب بیست و دو روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و دو روز از رجب را روزه بگيرد، منادى از آسمان ندا می ‏كند: اى دوست خدا، مژده باد تو را به كرامتى عظيم از جانب خدا، و همنشينى با پيامبران و راستى پيشگان و شهيدان و شايستگان كه خدا بر آنان نعمت ارزانى داشته و نيكو رفيقانى هستند.

ثواب بیست و سه روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و سه روز از رجب را روزه بگيرد، از آسمان به او ندا می ‏رسد: خوشا به حال تو اى بنده خدا كه رنجى اندك بردى و از نعمتهاى فراوان برخوردار شدى…

ثواب بیست و چهار روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و چهار روز از رجب را روزه بگيرد، فرشته مرگ به صورت جوانى كه حلّه‏ اى از ديباى سبز پوشيده و سوار بر اسبى از اسبهاى بهشت است بر او نازل می ‏شود…

ثواب بیست و پنج روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و پنج روز از رجب را روزه بگيرد، هنگامى كه از قبر خارج می ‏شود هفتاد هزار فرشته كه به دست هر يك پرچمى از مرواريد و ياقوت است، با زيورها و لباسهايى بهشتى او را استقبال می ‏كنند و می ويند: اى دوست خدا، به سوى پروردگارت بشتاب…

ثواب بیست و شش روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و شش روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند براى او در سايه عرش يك صد قصر از مرواريد و ياقوت بنا می ‏كند كه بالاى هر قصرى خيمه ‏اى سرخ از حرير بهشتى قرار دارد، و او در كمال رفاه و نعمت در آن خيمه‏ ها ساكن می ‏شود، در حالى كه مردم هنوز گرفتار حساب خويش هستند.

ثواب بیست و هفت روز روزه ماه رجب

هر كس بيست و هفت روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند قبر او را به گستردگى چهار صد سال راه وسعت می ‏بخشد، و همه اين مسافت را از مشك و عنبر پر می ‏كند.

ثواب روزه بیست و هشت روز ماه رجب

هر كس بيست و هشت روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند ميان او و آتش دوزخ نه خندق را حايل می كند كه فاصله هر خندقى تا خندق ديگر، مانند فاصله ميان آسمان و زمين است كه پانصد سال راه است.

ثواب روزه بیست و نه روز ماه رجب

هر كس بيست و نه روز از رجب را روزه بگيرد، خداوند او را هر چند باجگير باشد می ‏آمرزد. و اگر زنى هفتاد بار زنا كرده باشد و با اين روزه‏ ها خشنودى خدا و رهايى از دوزخ را بطلبد، قطعا خدا او را خواهد بخشيد.

ثواب سی روز روزه ماه رجب

هر كس سى روز ماه رجب را روزه بگيرد، مناديى از آسمان ندا می كند: اى بنده خدا، گناهان گذشته تو آمرزيده شد، اينك عمل خود را از سر گير و مراقب آينده ‏ات باش…

ماه رجب از ماه‌های پر فضیلتی است که خداوند متعال برای بندگانش قرار داده است. ماهی پر شان و منزلت که نباید به راحتی از ثواب زیارات و اعمال مستحبی گذر کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار