گوناگون

از واکنش خطبای جمعه به یارانه جدید و اعتراض ها تا مخالفت شدید نماینده جنجالی با واردات خودرو

از واکنش خطبای جمعه به یارانه جدید و اعتراض ها تا مخالفت شدید نماینده جنجالی با واردات خودرو

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، ما تلاش می‌کنیم صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانمان برسانیم.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

رئیس امارات درگذشت

خبرگزاری رسمی امارات (وام)، اعلام کرد که «خلیفه بن زاید» رئیس این کشور درگذشته است. وزارت امور ریاستی امارات همچنین در این کشور عزای عمومی اعلام کرد و خبر داد که به مدت ۴۰ روز پرچم این کشور به حالت نیمه‌افراشته در خواهد آمد و سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی این کشور به مدت ۳ روز تعطیل خواهد بود. خلیفه بن زاید بزرگ‌ترین فرزند «زاید بن سلطان آل نهیان» مؤسس دولت امارات و، ولی عهد او بود و پس از فوت پدرش حاکم ابوظبی شد و شورای عالی اتحاد امارات در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۰۴ او را به عنوان رئیس امارات انتخاب کرد. او در سال ۱۹۴۸ در منطقه الشرقیه امارت ابوظبی به دنیا آمد و تحصیلات پایه خود را در شهر العین به پایان رساند، او دومین رئیس دولت امارات از زمان تأسیس این کشور در تاریخ ۲ دسامبر ۱۹۷۱ و شانزدهمین حاکم امارت ابوظبی است.

مخالفت تمام قد عضو مجمع تشخیص مصلحت با واردات خودرو

مصطفی میرسلیم:چاره رفع نواقص تولیدات داخلى و بهبود کیفیت تحقیر و توقف تولید صنعتى نیست زیرا برخلاف شعار سال و مفاد سند تحول دولت است. باید دولت همت خود را براى اصلاح صنعت صرف کند. پناه بردن به واردات نامحدود، پاک کردن صورت مسئله و به هدر دادن ارز محدودى است که با تخفیف دادن قیمت نفت صادراتى عاید کشور شده و باید براى تأمین مواد و کالاهاى ضرورى و رشد کشور بکار گرفته شود و نه راضى کردن وارداتچی ها! ما موظفیم بکوشیم ضعف هاى خود را برطرف کنیم و مى توانیم؛ شایسته نیست ضعف‌ها را بهانه کنیم براى دریوزگى از بیگانگان یا تبدیل شدن به بازار مصرف آنها.

نماینده مجلس: شورای نگهبان هیچ نماینده‌ای را تهدید نکرده، از سوی فرد دیگری بوده است

مجتبی توانگر، نماینده مجلس:امروز جمله‌ای ازاینجانب نقل شد که نمایندگان مخالف طرح صیانت به ردصلاحیت تهدید شده‌اند. هیچ تماسی دراین خصوص از سوی شورای نگهبان باهیچ نماینده‌ای انجام نشده است. این تهدید ازسوی شورای نگهبان نبوده است و از سوی فردی بوده که مخالفین خودرا به اسرائیلی بودن متهم می‌کند. شورا تاکنون نه درمورد طرح صیانت و نه هیچ طرحی تا پایان تصویب درمجلس، نفیا واثباتا اظهار نظری نداشته است. با وجود تهدیدات، هیچ فرد ونهادی نیز نمی‌تواند از ابزار‌های قانونی برای فشار به شورای نگهبان علیه نمایندگان استفاده کند. در دو سال گذشته، همواره شورای نگهبان بر اساس شرع و قانون درجهت مطالبات مردم و همواره در کنار مجلس بوده است و همیشه نگاه دقیق و عمیقِ کارشناسی از این نهاد مهم دریافت شده است و اتفاقا بااذعان نمایندگان محترم ادوارمختلف مجلس؛ فق‌ها و حقوق‌دانان محترم در این دوره، ارتباط کارشناسی‌تر و تخصصی‌تری با نمایندگان و متخصصین داشته‌اند.

ایلان ماسک از خرید توییتر به طور موقت دست کشید

ایلان ماسک روز جمعه اعلام کرد که خرید شرکت توییتر را تا مشخص شدن جزئیات کامل حساب‌های کاربری جعلی در این شبکه اجتماعی به حال تعلیق در‌می‌آورد. با رسمی شدن این تصمیم ارزش سهام شرکت توییتر پیش از گشایش وال استریت در معاملات الکترونیکیِ بازار بورس نیویورک حدود ۲۰ درصد سقوط کرد. مدیر عامل تسلا که در حال حاضر حدود ۹۳ میلیون دنبال کننده در توییتر دارد با انتشار پیامی در این شبکه اجتماعی نوشت که در انتظار برملا شدن حقایق در خصوص حساب‌های هرزنامه و جعلی در این شبکه اجتماعی است که شمار آن‌ها از سوی این گروه کم‌تر از ۵ درصد اعلام شده است.

علم الهدی: اولین اثر اجرای طرح جدید دولت، براندازی فقر مطلق است

امام جمعه مشهد:با طرح تحول، فاصله طبقاتی از بین می‌رود و قشر آسیب‌پذیر قدرت خرید پیدا می‌کنند، حالا جنس و کالا گران است، ولی پول دارد که تهیه کند. آقای رئیس جمهور مکرر گفته در این دولت می‌خواهیم فقر مطلق براندازی شود، یعنی دیگر نگوییم یک خانواده هست که از تأمین نهار و شام روزمره خودش عاجز است، این فقر مطلق باید براندازی شود. با این کمک معیشتی، حتی خانواده ۵ نفره که هیچ شغل و کسبی ندارد، ماهی دو میلیون تومان به او بدهند، قدرت خرید خیلی نیاز‌ها و لوازم زندگی را پیدا می‌کند/مهر

حداد عادل: امروز هرکسی یک تلفن همراه دارد، کِش کار از دست همه در رفته

غلامعلی حداد عادل بیان کرد: حسن کار تشکیلاتی هم‌افزایی است، همان که می‌گوید یک دست صدا ندارد. امروز بدانید وضع رسانه در دنیا به کلی با ۳۰ سال پیش متفاوت شده. ما اول انقلاب فکر می‌کردیم اگر رادیو و تلویزیون دست ما باشد، تمام است. امروز در دنیا هرکسی یک تلفن همراه دستش است و کش کار از دست همه در رفته و حتی متدینین و انقلابی‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و جنگ، جنگ ادراکی شده است. این‌ها کار تشکیلاتی می‌خواهد تا مدیریت شود.

روایت خبرگزاری فارس از شعار نمازگزاران جمعه تهران علیه روحانی و جهانگیری

فارس نوشت: نمازگزاران تهرانی در حاشیه نماز جمعه امروز با سر دادن شعار «بانی وضع موجود؛ جهانگیری، روحانی» نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت قبل انتقاد کردند.

واکنش احدیان به انتقادات علیه قالیباف

دستیار سیاسی و رسانه‌ای قالیباف گفت: آقای قالیباف سال‌هاست و از سال ۸۴ که با نظر حضرت آقا وارد عرصه سیاسی شد تخریب می‌شود، ریشه این تخریب یک جمله است" آقای قالیباف برای حضرت آقا سربازی می‌کند و سرباز حضرت آقا است".

توئیت مدیرکل روابط عمومی ریاست جمهوری درباره برنامه‌های صبح جمعه رئیس‌جمهور

مدیرکل روابط عمومی ریاست جمهوری برنامه‌های صبح جمعه رئیس‌جمهور را اعلام کرد. محمد مهدی رحیمی در توییتی نوشت: برنامه صبح جمعه رئیس جمهور: ۱. حضور در یکی از مراکز اصلی توزیع مرغ و گوشت در جنوب تهران ۲. بازدید از یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مرکز شهر ۳. شرکت در جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور اعضای دولت و سایر نهادها.

انتقاد عبدالله گنجی از «تظاهر به نداری»

عبدالله گنجی، فعال رسامه‌ای اصولگرا از «تظاهر به نداری» مردم انتقاد کرد. عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه همشهری در توئیتی نوشت:بخش قابل توجهی از مردم حقیقتا دچار مشکل هستند، اما تظاهر به نداری تراز ۸۵ میلیونی را نشان می‌دهد که با شاخص‌های ذیل نمی‌خواند:
- تقریبا به تعداد خانوار‌های ایرانی خودرو داریم.
- با دو روز تعطیلی راه‌های تفریحی کشور قفل می‌شود.
- در مصرف لوازم آرایشی و عمل دست بردن در طبیعت بدن در جهان اولیم.

توئیت شمخانی درباره اعتراضات اخیر

دبیر شورای عالی امنیت ملی پیشرفت ایران را اراده تغییر ناپذیر کل نظام خواند و تاکید کرد: دولت چابک با اصلاح ساختارها، بهینه‌سازی منابع و همراهی مردم از همه موانع عبور می‌کند. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی شمخانی روز آدینه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پیشرفت ایران اراده تغییرناپذیر کل نظام است که دشمن با جنگ هشت ساله و تحریم مانع آن شد. دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: اعتراض‌های محدود برخی هموطنان نگران هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آن‌ها ندارد.

واکنش اولیانوف به رفتار پلیس آلمان با «انریکه مورا»

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به خبر ممانعت از ادامه سفر مورا در فرودگاه فرانکفورت پرسید: اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا با گذرنامه دیپلماتیک چنین رفتار می‌شود، مردم عادی باید چه انتظاری داشته باشند؟ «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتی به اقدام پلیس آلمان در ممانعت از ادامه سفر «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در فرودگاه فرانکفورت واکنش نشان داد. وی در این خصوص نوشت: اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا با گذرنامه دیپلماتیک چنین رفتار می‌شود، مردم عادی چه انتظاری باید داشته باشند؟ بیایید امیدوار باشیم که این یک سوءتفاهم موردی بود که دیگر تکرار نخواهد شد. انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) در توییتی اعلام کرد پلیس آلمان در حالی که در مسیر بروکسل در بازگشت از تهران بوده، مانع ادامه سفر او شده است. وی در این خصوص نوشت: هیچ توضیحی داده نشد. (متوقف کردن) یک مقام اتحادیه اروپا در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی. گذرنامه و گوشی‌هایم را گرفتند. معاون «جوزپ بورل» سپس اعلام کرد: اکنون به همراه دو همکارم، سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل در وین و رئیس گروه ویژه ایران سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آزاد شده‌ایم. ما را جدا از هم نگه داشتند. از ارائه هرگونه توضیح در مورد آنچه که به نظر نقض کنوانسیون وین است، خودداری کردند.

دولت: مردم با یارانه جدید، مبلغی را هم اضافه می‌آورند

ابراهیم صیامی مدیرکل آینده پژوهی، مدل‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد اظهار داشت: خانوار‌ها برای مصرف کالا‌هایی که ارز ترجیحی آن حذف شده با یارانه نقدی جدید مبلغی را هم اضافه می‌آورند، اما هدف دولت حمایت از خانوار بوده چراکه این اقدام تورم غیر مستقیمی هم خواهد داشت و هدف این است که اطمینان پیدا کنیم که خانوار سطح رفاه قبل از تغییر قیمت‌ها را از دست ندهند.

نامه توکلی به رئیس جمهور: رئیسی پذیرفت، ولی اجرا نکرد

شهاب الدین حائری شیرازی در کانال تلگرامی ویرایش ذهن نوشت: اخیرا پدر خانمم جناب دکتر توکلی شیراز بودند نقل کردند در دیداری که به همراه جمعی با آقای رئیسی داشتند از ایشان در خصوص نامه‌ای که فرستاده بودند پرس و جو می‌کنند محتوای نامه این بود" برای آنکه تحمل سختی معیشت قدری آسان‌تر شود بر قشر مستضعیف بیایید حقوق و مزایای مدیران را به ۱۵ ملیون تومان کاهش دهید که البته اگر چه باز فاصله دارد با قشر مستضعف، اما این کار مرهمی هست بر درد دردمندان. "
گفتند به آقای رئیسی گفتم نامه مرا خواندید گفت بله، اما این کار که نان نمی‌شود برای فقرا!
با رئیس جمهور احتجاج کردم به نهج البلاغه که امیرمومنان فرمود:
"خداوند متعال بر پیشوایان و حکمرانان عدل فرض کرده است که خود را با مردم تهیدست برابر سازند، تا فقر فقرا را به شورش نکشاند. " (۱)
گفتم: اگر چه ما نمی‌توانیم مثل علی علیه السلام همسان فقرا زندگی کنیم، اما این نزدیک شدن زندگی مدیران به فقرا علاوه بر مزایای بسیار کمک به آرامش مردم کرده ومنافع امنیت ملی دارد.
رئیس جمهور حرف مرا تایید کرد و گفت بله موجب تشفی خاطر مردم می‌شود و خوب است.
سپس با تأسف گفتند، اما کاری در این زمینه نکرد!
۱) الإمامُ علیٌّ علیه السلام: إنّ اللّه َ تعالى فَرَضَ على أئمّهِ العَدلِ (الحقِّ) أن یُقَدِّرُوا أنفُسَهُم بِضَعَفَةِ الناسِ، کیلا یَتَبیَّغَ بالفَقیرِ فَقرُهُ.

تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده

منطقی معاون وزیر صمت درباره اینکه آیا قرعه کشی‌ها که ادامه خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: با توجه به بازار نامتعادل خودرو، نکته مهم در قرعه کشی این است که متقاضی بیشتر از تولید است و بخشی خودرو را کالای سرمایه‌ای محسوب می‌کنند؛ پیش بینی می‌کنم تا اواخر سال آینده همانطور که وزیر صمت گفتند، اغلب قرعه کشی‌ها منتفی و از بین خواهد رفت و ما به سمت کیفیت محصول و عقلایی شدن قیمت و تأمین نیاز‌های مردم خواهیم رفت.

افرادی که یارانه نگرفتند، ۳ ماه فرصت اعلام دارند

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توئیتر نوشت: معیشت و آرامش مردم دغدغه اصلی رئیس‌جمهور است؛ دشمن می‌خواهد حالا که قرار است یارانه‌ها، مردمی و عادلانه توزیع شود با انتشار شایعه، آرامش شما را برهم بزند؛ مردم عزیز هر فردی به هر دلیلی مشمول دریافت نشده، ۳ ماه فرصت اعلام دارد؛ یارانه، برای شما و مبلغ آن محفوظ است.

آخرین اخبار از اعتراضات در برخی شهر‌ها

ایرنا (خبرگزاری رسمی دولت) در گزارشی در مورد «تجمعات در برخی شهرها»، نوشت: چهارشنبه شب تعداد محدودی از شهر‌های کشور شاهد برگزاری تجمعات پراکنده اعتراضی نسبت به اجرای قانون اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها بود. این اعتراضات در شهرستان درود لرستان، شهرستان ایذه در خوزستان، اندیمشک دیگر شهر استان خوزستان، دزفول، یاسوج، شهرکرد و جونقان در استان چهارمحال و بختیاری و همچنین شهرستان فشافویه تهران رخ داده است. بر این اساس عده‌ای در دزفول و یاسوج بازداشت شدند.

خطبای جمعه؛ از «سر و صدا نکنید، آبروی کشور می‌رود» و توصیه به تحمل «یک مقدار درد» تا «به رئیس‌جمهور بگوییم ممنونیم» و «براندازی فقرمطلق»

پایگاه اطلاع رسانی چندثانیه، گزیده‌ای از سخنان خطبای جمعه پیرامون یارانه جدید، اعتراض‌ها و گرانی‌ها را بازتاب داد.

خطیب جمعه اصفهان: اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید / بگذارید سر و صدا‌ها بخوابد تا اقتصاددانان فکری کنند

خطیب جمعه تهران: این سیاست جراحی، نارضایتی دارد / برخی مشکلاتی که مردم به ما می‌گویند جای گریه دارد / باید به رئیس‌جمهور بگوییم ممنونیم از صداقتت

خطیب جمعه همدان: کسبه و بازاریان با جوانمردی، شرایط اقتصادی را بیش از این به مردم سخت نکنند

خطیب جمعه مشهد: کمک معیشت ۴۰۰ هزار تومانی، فقر مطلق را براندازی می‌کند / قشر آسیب‌پذیر، قدرت خرید پیدا می‌کنند و فاصله طبقاتی از بین می‌رود

خطیب جمعه بجنورد: ارز ترجیحی زمینه قاچاق را ایجاد می‌کرد / بیش از ۲۵ میلیون نفر در خارج از مرز‌ها از یارانه مردم استفاده می‌کردند

خطیب جمعه ارومیه: مسلمانان زمان گرانی به فروشگاه‌ها هجوم نمی‌برند/ خرید بیش از اندازه مایحتاج زندگی، ناصواب است

خطیب جمعه کرمان: قحطی در کشور نیامده، فقط نظام توزیع دچار تحولاتی شده / مردم هر چیزی را در گوشی‌های خود می‌بینند، باور نکنند

خطبیب جمعه کرج: جراحی یک مقدار درد و دوران نقاهت دارد؛ باید تحمل کنیم / دستگاه قضا با برهم زنندگان نظم اجتماعی که به خیابان می‌آیند، برخورد کند

خطیب جمعه دزفول: تلاش مذبوحانه ایجاد بی‌نظمی در دزفول ناکام ماند / مردم باید پروتکل‌های رفتار اقتصادی عقلانی را در شوک‌های قیمتی رعایت کنند

خطیب جمعه دماوند: حذف ارز ترجیحی نباید باعث گران شدن همه کالا‌ها شود / همه به دولت کمک کنیم

خطیب جمعه شیراز: رئیسی به مردم، شفقت و دلسوزی کرد / متاسفانه کار‌ها وقتی به رده مدیران میانی می‌رسد خراب می‌شود

خطیب جمعه ساری: منافقین درفضای مجازی فیلم و کلیپ مطالب غیر انقلابی پخش می‌کنند، هیچ ایرانی حق باز ارسال این مطالب را ندارد
منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • کارمند ساده

  این آقای میر سلیم با آن آقای مهندس که در سال 1357 و... بود فرق دارد چون دیگر با جمهور ملت ایران که این همه سختی از خودرویی که یکی از عوامل گرانی است را خوب نمی فهمد البته این بسیار واضح است که وقتی پتروشیمی ها و فولادی ها بعداز پالایش و هزینه هایش کالاهایشان را مجانی به صنایع از جمله خودرو و لوازم خانگی و مسکن ندهند گرانی می شود ولی این یک چیز دیگر است و آن یک چیز دیگر که مخالف با ورود خودرو خانواده بدون 300 درصد گمرکی باشد....

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار