گوناگون

استثنایی ترین ساختمان جهان: خانه ۲۰ متری ۳ طبقه در زیر زمین!+تصاویر

استثنایی ترین ساختمان جهان: خانه 20 متری 3 طبقه در زیر زمین!+تصاویر

این خانه نمونه‌ای است که نشان می‌دهد چگونه طراحی نوآورانه می‌تواند از کوچکترین فضاها نهایت استفاده را ببرد و راحتی و سبک را به ارمغان بیاورد.

خانه سوبو واقع در منطقه‌ی شلوغ یوتسویا در شینجوکو، توکیو، یک خانه‌ی استثنایی است که نشان می‌دهد چگونه طراحی خلاقانه می‌تواند حتی کوچکترین فضاهای زندگی را راحت و جادار کند. 

این خانه‌ی ۳ طبقه‌ی باریک که توسط استودیوی معماری Arte-1 طراحی شده، فقط ۵۶ متر مربع است و برای یک خانواده جوان چهار نفره ساخته شده که خواستار یک خانه کوچک و در عین حال باز با اتصال به فضای باز بودند. 

Arte-1 برای به حداکثر رساندن فضای محدود، اتاق‌ها را در سطوح بالایی قرار داد و به قسمت نشیمن سقف ۵ متری داد و فضای ذخیره‌سازی اضافی را در قسمت راه‌پله و زیر آشپزخانه قرار داد. 

از پارتیشن‌بندی فضاها با جداسازی از طریق استفاده از رنگ و مصالح اجتناب شد و به هر منطقه یک محیط منحصر به فرد داده شد. 

این خانه دارای یک آتریوم یا اتاق اصلی است که تا طبقه سوم امتداد دارد و فضای کافه‌مانندی ایجاد کرده که شامل اتاق‌های نشیمن و غذاخوری می‌شود و راه دسترسی به آن از طریق راه‌پله است. 

«راه‌پله اصلی در انتهای میز ناهارخوری قرار داشت. یک راه‌پله بتنی مستقیم بود، اما ما یک راه‌پله مارپیچ را انتخاب کردیم که قدمت آن به دهه ۱۹۰۰ برمی‌گردد. این راه‌پله توسط یک صنعتگر اهل نرماندی با ابعاد آپارتمان تطبیق داده شد. شکل آن به ما فضای بیشتری داد و اتاق نشیمن را جذاب کرد.» 

آشپزخانه برای جدا شدن از اتاق نشیمن، بالا برده شد و لوازم حرفه‌ای از جمله فر قدرتمند وایکینگ، اجاق گاز و هود برای جلب علاقه مشتری به آشپزی نصب شد. پرداخت فولاد ضدزنگ نیز تمیز کردن را آسان می‌کند و فضای زیر آشپزخانه، انباری است. 

یک راه‌پله به اتاق خواب‌ها منتهی می‌شود، جایی که کتاب‌ها با استفاده از فضای مرده راه‌پله در طاقچه (فرورفتگی) قرار می‌گیرند. اتاق بچه‌ها که اتاق بازی نیز هست، نورگیر سقفی و رنگ‌های روشن دارد، در حالی که اتاق خواب اصلی دارای فضای ذخیره‌سازی توکار کنار دیوار است. 

راه‌پله تا بالکن روی پشت‌بام ادامه می‌یابد، جایی که فضای کافی برای استراحت و سرگرمی دارد. این بالکن دارای پانل‌های دیواری است که می‌توان آن‌ها را برداشت و با آن‌ها نیمکت یا میز درست کرد. 

این تیم با وجود فضای محدودی که داشت، خانه‌ای کاربردی و راحت برای این خانواده ساخت که اولویت آن چیزهای ساده‌ای مانند اتاق بازی کودکان و فضای نشیمن و غذاخوری دنج است. 

این خانه نمونه‌ایست که نشان می‌دهد چگونه طراحی نوآورانه می‌تواند از کوچکترین فضاها نهایت استفاده را ببرد و راحتی و سبک را به ارمغان بیاورد. 

«مهم است معماران خودشان را با شرایط تطبیق دهند تا محدودیت فضا به یک نقطه ضعف تبدیل نشود. برای انجام این کار، باید فناوری را از دید پنهان کرد و از فضای موجود برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی اضافی بهره برد. اگر بتوانیم این فضاهای درون‌شهری را به گزینه‌های قابل‌زیست تبدیل کنیم، شاید بتوانیم از همین رویکرد برای ساختمان‌های موجود استفاده کنیم و مردم را به شهرها برگردانیم.»

مترجم: زهرا ذوالقدر 

 

منبع: فرادید

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار