گوناگون

هشدار خرازی به اسرائیل: اگر به حزب الله لبنان حمله کنید با تمام امکانات وارد می‌شویم


هشدار خرازی به اسرائیل: اگر به حزب الله لبنان حمله کنید با تمام امکانات وارد می‌شویم

«همه مردم لبنان، کشور‌های عربی و اعضای محور مقاومت از لبنان در برابر اسرائیل حمایت خواهند کرد. احتمال گسترش جنگ به کل منطقه وجود خواهد داشت که همه کشور‌ها از جمله ایران درگیر آن شوند. در این شرایط، ما چاره‌ای جز حمایت از حزب‌الله نداریم.»

به گزارش پارسینه به نقل از فرارو، «کمال خرازی» مشاور بین الملل رهبر انقلاب هشدار داد که اگر اسرائیل یک حمله همه جانبه علیه حزب‌الله انجام دهد، خطر آغاز یک جنگ منطقه‌ای را در پی خواهد داشت که در آن تهران و «محور مقاومت» با «تمام امکانات» از جنبش حزب الله لبنان حمایت خواهند کرد.

خرازی در مصاحبه‌ای با روزنامه «فایننشال تایمز» گفت که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به یک جنگ منطقه‌ای ندارد و از آمریکا خواست برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش، اسرائیل را تحت فشار قرار دهد.

 

او اما در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورت درگیری تمام عیار از حزب الله - مهمترین و قدرتمندترین متحد منطقه‌ای خود- حمایت نظامی خواهد کرد، گفت: همه مردم لبنان، کشورهای عربی و اعضای محور مقاومت از لبنان در برابر اسرائیل حمایت خواهند کرد.

 

وی گفت: «احتمال گسترش جنگ به کل منطقه وجود خواهد داشت که همه کشورها از جمله ایران درگیر آن شوند. در این شرایط، ما چاره‌ای جز حمایت از حزب‌الله نداریم.»

وی افزود: گسترش جنگ به نفع هیچ‌کس نیست، نه ایران و نه آمریکا.

بنا بر گزارش فایننشال تایمز، تنش بین ایران، آمریکا و اسرائیل پس از حمله حماس در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و حمله تلافی جویانه اسرائیل به غزه افزایش یافته است و گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران حملاتی را علیه اسرائیل و سربازان آمریکایی در منطقه انجام داده اند.

از زمان آغاز حمله هفتم اکتبر، حزب‌الله و اسرائیل تقریبا هر روز در منطقه مرزی به تبادل آتش می‌پردازند و از سوی دیگر انصارالله یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کنند و با پهپاد و موشک‌های خود به اسرائیل شلیک کرده‌اند، و شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه به نیروهای آمریکایی حمله کرده‌اند و با موشک و پهپاد به شهرهای اسرائیل حمله می‌کنند.

ایران و اسراییل همچنین در ماه آوریل بر سر حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران در دمشق، در آستانه یک جنگ مستقیم قرار گرفتند و ایران با استفاده از بیش از ۳۰۰ فروند پهپاد و موشک از خاک خود به طور مستقیم به اسرائیل حمله کرد.

با این حال، هر دو طرف تاکنون محتاط بوده‌اند و تلاش کرده‌اند درگیری‌ها را گسترش ندهند. اما حمله اسرائیل به حزب الله لبنان می‌تواند این درگیری محدود را به یک جنگ منطقه‌ای در ابعاد وسیع بکشد.

خرازی درباره تاثیر انتخابات جاری در ایران در شرایط منطقه نیز گفت: در حالی که بسته به اینکه چه کسی برنده شود، «تفاوت هایی» در رویکرد دولت ایران وجود خواهد داشت، اما استراتژی کلی سیاست خارجی ایران توسط مقام رهبری تعیین می‌شود و از این حیث ثابت است.

با این حال او گفت که انتخابات فرصتی برای «گشایش‌های جدید» بین ایران و غرب ایجاد می‌کند. اما برای دستیابی به آن، کشورهای غربی باید «از سیاست‌های کنونی عقب‌نشینی کرده و بر اساس شرایط برابر و احترام متقابل با ایران وارد مذاکره شوند.»

خرازی افزود: اگر آن‌ها تصمیم به همکاری بگیرند، ما آماده همکاری هستیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی مایل به انجام مذاکرات غیرمستقیم با واشنگتن در مورد برنامه هسته‌ای تهران در یک دولت جدید است، اگر این امر منجر به پیوستن مجدد ایالات متحده به برجام شود.

خرازی با استناد به فتوای رهبری ایران در سال ۲۰۰۳ مبنی بر ممنوعیت توسعه تسلیحات هسته‌ای گفت: ما طرفدار ساخت سلاح هسته‌ای نیستیم. اما اگر ایران با یک تهدید وجودی مواجه شود، «طبیعتاً ما [باید] دکترین خود را تغییر دهیم.»

وی افزود: اگر غرب اقدام به کارگیری «مکانیزم ماشه» برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران کند، این امر با «واکنش شدیدی از سوی ایران در زمینه تغییر استراتژی هسته‌ای‌اش مواجه خواهد شد.»

وی گفت: «تاکنون تصمیمی برای فراتر رفتن از غنی‌سازی ۶۰ درصد نداریم. اما ما سعی کرده‌ایم تجربه و دانش هسته‌ای خود را با استفاده از ماشین‌ها و تنظیمات مختلف گسترش دهیم.»

خرازی درباره جنگ اوکراین نیز تاکید کرد که ایران در این درگیری بی‌طرف است و گفت که پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه قبل ازجنگ اوکراین فروخته شده است. وی در پاسخ به سوالی درباره نگرانی‌های غرب مبنی بر احتمال فروش موشک‌های بالستیک از سوی ایران به روسیه نیز گفت: چنین اتهاماتی وجود داشته است، اما صحت ندارد.

وی با بیان اینکه «هیچ مانعی بین ایران و روسیه برای معاملات تسلیحاتی وجود ندارد»، گفت: تهران در حال مذاکره برای خرید جنگنده‌های روسی است.

خرازی گفت: قرار است در آینده نزدیک یک توافق راهبردی جامع با آن‌ها امضا کنیم.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار