گوناگون

۵ چالش پیش روی ایران در ۲۰۲۴

5 چالش پیش روی ایران در ۲۰۲۴

یکی از اصلی‌ترین تهدیدات سال آتی برای کل دنیا تغییرات شدید آب‌وهوایی است. دومین خطر نیز انتشار اطلاعات غلط و نادرست توسط هوش مصنوعی است.

به گزارش اقتصادنیوز، مجمع جهانی اقتصاد به تازگی و پس از پایان اجلاس داووس، گزارشی تحت عنوان «ریسک‌های جهانی در سال ۲۰۲۴» منتشر کرده است که ضمن بررسی ریسک‌های پیش‌روی جهان به طور کلی و مناطق جغرافیایی به طور خاص، پنج ریسک اصلی برای کشورهای مورد بررسی در این گزارش را در سال ۲۰۲۴ تعیین کرده است.

بر اساس این نظرسنجی اکثر کشورهای جهان در سال جاری میلادی با رکود اقتصادی، تورم و کمبود آب یا انرژی مواجه خواهند شد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و در سال ۲۰۲۴ سایه تورم، کمبود آب، کاهش انسجام اجتماعی، نابرابری و رکود اقتصادی را به عنوان مهم‌ترین ریسک‌ها و تهدیدهای بالقوه روی سر خود حس می‌کند.

آن‌طور که مجمع جهانی اقتصاد با نظرسنجی از 1490 صاحب‌نظر پرسیده است، یکی از اصلی‌ترین تهدیدات سال آتی برای کل دنیا تغییرات شدید آب‌وهوایی است. دومین خطر نیز انتشار اطلاعات غلط و نادرست توسط هوش مصنوعی است. به ترتیب ایجاد شکاف در جوامع و قطبی‌شدن آن، افزایش هزینه‌های زندگی، حملات سایبری، رکود اقتصادی، اختلال در زنجیره تامین کالاهای اساسی، افزایش احتمال بروز درگیری‌های نظامی، حمله زیرساخت‌ها و قطع زنجیره تامین غذا از دیگر تهدیدها و ریسک‌های سال جاری میلادی است.

ایران، ژاپن، عراق، عربستان، استرالیا، ترکیه، فرانسه، آلمان، آمریکا، مکزیک، برزیل و آرژانتین؛ 12 کشوری هستند که در این گزارش به آن‌ها و خطرات و تهدیدهایی که احتمال دارد در سال 2024 با آن رو به رو شوند؛ پرداخته شده است.

طبق آنچه در این گزارش منتشر شده است؛ تورم، کمبود آب، کاهش انسجام اجتماعی، نابرابری ثروت و درآمد و رکورد اقتصادی؛ 5 خطری هستند که ایران در سال آینده با آن‌ها رو به رو خواهد شد. این در حالیست که کشور ژاپن سال 2024 را با تهدیدهایی چون درگیری مسلحانه بین ایالتی، کمبود نیروی کار، رکود اقتصادی، بلایای طبیعی و حوادث آب و هوایی حاد سپری خواهد کرد.

براساس گزارش تجارت فردا، آمریکا سال میلادی آینده باید با رکود اقتصادی، تورم، بیماری های عفونی، استفاده از سلاح اتمی و کمبود انرژی دست و پنجه نرم کند و در قاره اروپا هم کشور فرانسه را رکود اقتصادی، کاهش انسجام اجتماعی، بدهی عمومی، کمبود نیروی کار و کمبود انرژی تهدید می‌کند. نکته جالب توجه اما اینجاست که همه کشورهایی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، فارغ از شرایط جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی؛ خطرات و تهدیدهای مشترکی را امسال پیش رو خواهند داشت.

جزئیات بیشتر این تغییرات را می‌توانید در اینفوگرافیکی که در ادامه آمده است؛ مشاهده کنید.

sQrPKBYxmbVM

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار