گوناگون

با بالن های جاسوسی آمریکا بیشتر آشنا شوید+ فیلم

با بالن های جاسوسی آمریکا بیشتر آشنا شوید+ فیلم

پارسینه: آمریکا برای کسب اطلاعات از دشمن تمام روش‌های موجود که به ذهنتان می‌رسد را امتحان میکند و طبیعی است که به سراغ بالن‌های جاسوسی هم رفته باشد.

در زمان جنگ سرد آمریکا پروژه بالن جاسوسی و شناسایی، تحقیقاتی، نجومی و... در دست داشت. پروژه‌هایی که در آن بالن هایی که در جاسوسی همدست آمریکا شدند از بالن‌های کوچک مانند Moby Dick یا بالن‌های غول پیکری که در بصورت کلی HIBAL که مخفف High Altitude Balloons یا بالن‌هایی با ارتفاع بالا بودن اطلاق میشدند استفاده می‌کرد.


این پروژه‌ها Skyhook, Project Mogul, Project Grandson, Project Genetrix بودند. این تصاویر مربوط به پروژه اسکای هوک بالن یا قلاب آسمانی هست. اسکای هوک بالن را نباید با پروژه فولتون اشتباه گرفت که در آن افراد را از روی زمین به هواپیمای در حال پرواز انتقال میدادند. هدف بیشتر این پروژه‌ها چین و شوروی بود، اما اروپا هم در لیست اهداف احتمالی قرار داشت. این بالن‌ها بیشتر شناسایی و عکسبرداری جاسوسی بودند، اما تحقیقاتی و کاربرد آب و هوایی هم داشتند. مثلا Moby Dick و حتی نجومی مثلا بخشی از پروژه اسکای هوک که بالن تلسکوپ و تجهیزات بسیار زیاد نجومی را با خودش حمل میکرد.


اغلب بالن هایی که در جاسوسی همدست آمریکا شدند قابل هدایت نبودند و در مسیر جریان‌های جوی خاصی رها میشدند و پس از تصویر برداری از خاک شوروی و چین و ... دوباره روی خاک امریکا ریکاور می‌شدند. در آن زمان بیشتر از هواپیما‌های C-۱۱۹ Flying boxcar استفاده می‌شد که در آسمان به کمک قلاب جعبه حاوی عکس‌ها را که با چتر فرود می‌آمد می‌گرفتند و وارد هواپیما می‌کردند.


البته بسیاری از این بالن هایی که در جاسوسی همدست آمریکا شدند سقوط کردند یا هرگز به آمریکا نرسیدند. لاشه یک دوربین مربوط به همین بالن‌های شناسایی عکسبرداری هم در ۱۹۵۶ به دست شوروی افتاد و باعث بحث‌هایی بین شوروی و امریکا شد. رزولوشن تصاویری که این بالن‌ها میگرفتند از بالای ۱۰۰ متر به ۱۵ سانت و ارتفاع ۷۵ هزار پایی رسید. یعنی از این ارتفاع یک انسان با وضوح بالا قابل تشخیص است. بیشتر این بالن‌ها با گاز هلیوم پر می شدند.

بالن هایی که در جاسوسی همدست آمریکا شدند بالن‌هایی جدید بودند که از چند بخش تشکیل شدند؛ یک بخش بالایی هلیومی و چند بخش پایین‌تر که باد نشده باقی می‌ماند تا به ارتفاع خاصی می‌رسید و آنجا تحث فشار قرار میگرفت و باز میشد. دلیل اینکه بالم‌ها در زمان رها سازی کاملا چروک هستند و به صورت کامل باز و باد نشدند این است که در سطح دریا فشار زیاد می‌باشد و هر چه بالن بالاتر می‌رود با کاهش فشار هوای محیطی، بالن کاملا باز می‌شود تا جایی که یک زمین فوتبال را پوشش می‌دهد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار