گوناگون

کلیسای ناجی بر روی خون متفاوت و مرموزترین بنای روسیه+تصاویر

کلیسای ناجی بر روی خون متفاوت و مرموزترین بنای روسیه+تصاویر

کلیسای ناجی بر روی خون با پنج گنبد پیازی شکل و رنگارنگ خود، به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار عجیب و زیبای روسیه شناخته می‌شود.

به گزارش پارسینه، کلیسای ناجی بر روی خون یا کلیسای رستاخیر سنت پترزبورگ، که به افتخار الکساندر دوم، تزار معظم روسیه که در سال ۱۸۸۱ مورد ترور قرار گرفت، بنا نهاده شده است. این کلیسا بر روی دقیق همان نقطه‌ای قرار دارد که الکساندر دوم توسط یک جوان مخالف سیاست‌هایش با پرتاب بمب به کالسکه‌اش مورد حمله قرار گرفت. بزرگ‌ترین دستاورد الکساندر دوم، آزادی رعیت‌ها و بردگان در سال ۱۸۶۱ بود، که این اتفاق پنج سال پیش از آزادی بردگان در ایالات متحده آمریکا رخ داد. امروزه، این کلیسا با پنج گنبد پیازی شکل و رنگارنگ خود، به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار عجیب و زیبای روسیه شناخته می‌شود.

تاریخچه کلیسای ناجی بر روی خون

در تاریخ ۱۳ مارس ۱۸۸۱، هنگامی که الکساندر دوم، تزار روسیه، در حال گذر از کنار کانال گریبادوف بود، یک فرد نارنجکی را به سمت او پرتاب کرد. انفجار نارنجک باعث شد که الکساندر از داخل دلیجانش به بیرون پرتاب شود. وی با خشم برخاست و در حالی که فریاد می‌زد، نارنجک دیگری توسط یکی دیگر از مخالفانش به سمتش پرتاب شد. الکساندر دوم در اثر جراحات وارده به شدت آسیب دید و پس از انتقال به قصر زمستانه در سن پترزبورگ، جان خود را از دست داد.

الکساندر سوم، فرزند الکساندر دوم، به افتخار پدرش که پس از مرگش ترور شد، دستور داد تا کلیسایی در مکان کشته شدن الکساندر دوم بنا شود. این پروژه با مشارکت مالی خاندان سلطنتی و برخی سرمایه‌داران خصوصی آغاز گردید. به دلیل تمایل تزار جدید و طراحان برای قرار دادن جایگاه مقدس کلیسا بر روی دقیقاً همان نقطه‌ای که ترور رخ داده بود، بخشی از عرض کانال گریبایدوف کاهش یافت و به فضای کلیسا اضافه گردید. اکنون، بخشی از کانال در داخل کلیسا واقع شده است.

RIAN_00613004.HR.ru

آنچه بر این کلیسا گذشت

ساخت کلیسای ناجی در خون در سال ۱۹۰۷ به اتمام رسید. طی دوران اتحاد جماهیر شوروی، این بنا نادیده گرفته شد و در دوران فروپاشی شوروی، چندین بار مورد دزدی قرار گرفت، که منجر به ممنوعیت بازدید عمومی از آن در سال ۱۹۳۲ شد. در جریان جنگ جهانی دوم، اجساد جنگی در کلیسا نگهداری می‌شدند و پس از پایان جنگ، کلیسا به انبار سبزیجات تبدیل شد و به “کلیسای ناجی سیب‌زمینی‌ها” معروف گردید. آثار جنگ همچنان بر دیوارهای این بنای تاریخی قابل مشاهده است. در سال ۱۹۷۰، کلیسای جامع سنت ایزاک مسئولیت کلیسای ناجی در خون را بر عهده گرفت و با تغییر کاربری آن به موزه، فرآیند بازسازی آغاز شد. پس از ۲۷ سال مرمت، در سال ۱۹۹۷، کلیسا دوباره برای بازدید عموم باز شد. اکنون، بازدید از این بنای دیدنی برای همگان آزاد است و بازدیدکنندگان می‌توانند از زیبایی و شکوه آن لذت ببرند.

ساختمان و معماری

کلیسای ناجی در خون با موزاییک‌های دقیق و تصاویر کتاب مقدس و سنگ‌فرش مرمر ایتالیایی با الگوهای هندسی منحصربه‌فرد، یک شاهکار معماری است. نمای بیرونی با گنبدهای پیازی رنگارنگ و میناکاری‌های زجاجیه، به همراه معماری منحصربه‌فرد، کلیسا را در میان سایر کلیساها متمایز می‌کند.

RIAN_00613004.HR.ru

سبک معماری:

کلیسای ناجی در خون با سبک معماری ناسیونالیسم رمانتیک ساخته شده که به معماری قرون‌وسطایی روسیه شباهت دارد و با سبک باروک و نئوکلاسیک شهر سن‌پترزبورگ متفاوت است.

کلیسای-ناجی-در-خون

تزئینات موزاییک:

این کلیسا دومین سازه دنیا از نظر میزان موزاییک است، با ۷۵۰۰ مترمربع موزاییک که توسط ۳۰ هنرمند روسی طراحی شده‌اند.

هنرمندان برجسته:

آثار هنری در کلیسا توسط هنرمندانی چون ویکتور واسنتسف، میخائیل نستروف و میخائیل وروبل ایجاد شده که در موزه‌های معتبر روسیه نگهداری می‌شوند.

معمار:

آلفرد الکساندرویچ پارلند، معمار اصلی کلیسا، دارای ریشه‌های غیر روسی است که ممکن است دلیل تفاوت معماری این سازه با دیگر ساختمان‌های شهر باشد.

church-of-the-savior-on-blood-inside

دسترسی به کلیسا

برای رسیدن به کلیسا، باید به قلب تاریخی شهر سن پترزبورگ، یعنی خیابان نوسکی، بروید و از کنار کانال گریبایدف و باغ میخایلوفسکی عبور کنید. ایستگاه‌های متروی نزدیک به کلیسا شامل گورکافسکایا و نوسکی پروسپکت هستند.

پس از بازدید از کلیسا، فرصت بازدید از کلیسای جامع کازان را نیز دارید. دیگر جاذبه‌های دیدنی سن پترزبورگ که در نزدیکی کلیسای ناجی در خون قرار دارند عبارتند از موزه هرمیتاژ، کاخ پترهوف، کلیسای سنت ایزاک و قلعه پیتر و پاول.

The_Church_of_the_Savior_on_Spilled_Blood_11_bisungasht_560

ساعات بازدید کلیسا:

از ۱۰:۳۰ صبح تا ۲۲:۳۰ شب است، به جز چهارشنبه‌ها. کلیسای ناجی در خون، با معماری روسی قرون وسطی و گنبدهای پیازی شکل، یکی از زیباترین جاذبه‌های سن پترزبورگ است. علاقه‌مندان به موزاییک‌های باشکوه و نقاشی‌های دیواری، قطعاً از بازدید از این کلیسا لذت خواهند برد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار