گوناگون

همسرم زودرنجه، باید چکار کنم؟

همسرم زودرنجه، باید چکار کنم؟

پارسینه: بیش تر زن و شوهرها در زندگی مشترک خویش دارای خصوصیت اخلاقی منحصربه‌فردی هستند و در کنار هر خصوصیت اخلاقی بد خصوصیت های مثبت هم دارند همسر زودرنج و داشتن حساسیت های خاص در اخلاق میتواند یک خصوصیت اخلاقی در مرد و بیش تر در زن باشد.

بیتوته نوشت: حساسیت همسر امکان دارد بیشتر در دختران دیده شود و دختران نسبت به مردها از درجه حساسیت بالاتری بهره مند هستند و این حساسیت ها میتواند مشکلاتی را برای همسران آن ها به وجود آورد که موجب شود در برقراری روابط خویش با همسر زودرنج خویش دچار مشکل، ترس و اضطراب شوند که چه رفتاری با وی باعث میشود این حساسیت ها کم شود و چه رفتاری این حساسیت ها را در وی بیش تر می کند؟

با همسر زود رنج و حساس خویش چطور رفتار کنیم؟

همسر زود رنج پدیده ای هست چند وجهی که ریشه در مسایل گوناگونی دارد. کم نیستند خانواده های نوپایی که هنوز دوران کوتاهی از زندگی شان نگذشته بخاطر مسائلی پیش پا فتاده و تنها به علت آلرژی یکی از زوجین و زودرنجی او از موضوعات و تنش هایی که بهرحال در تمامی خانواده ها پیش می‌اید ، به سراغ جدایی میروند و به همین راحتی کانون گرم یک خانواده به علت ضعف شخصیتی یک شخص، حال زن باشد یا مرد تبدیل میشود به جولانگاهی که نتیجه اش چیزی نیست جز جدایی.

همسران زودرنج چطورند؟

اشخاص زودرنج هم مثل اشخاص درونگرا نیاز به تنهایی دارند و خصوصیت اخلاقی شبیه به یکدیگر دارند. آن ها در طول روز چند بار ازرده میشوند و احساساتی میشوند و با گریه کردن خویش را تخلیه میکنند .

انتقاد کردن از آنان باعث ناراحتیشان میشود و از حالات سایرین خیلی زود تأثیر می پذیرند. این اشخاص سیستم عصبی بسیار حساس تری دارند و نسبت به درد سریع عکس العمل نشان می‌دهند .

بدن این اشخاص به هوا، خوراکی ها و بعضی مواد حساسیت نشان میدهد و آن ها بیش تر در معرض حساسیت یا آلرژی به همه چیز قرار می گیرند همچنین بدن این اشخاص نسبت به محرک های خارجی( صدا، تصویر یا حتی لرزش ها) حساس تر هستند.

رفتار با همسر زود رنج و حساس

ممکن هست این سؤال برای شما ایجاد شود که که چطور با همسر زودرنج خویش برخورد کنید و وی را متوجه این مسئله کنید که برای شما دارای اهمیت است؟ مشاوران خانواده در این زمینه راهکارهایی را ارئه داده اند که باعث میشود تا این حساسیت ها کم تر شود.

روش برخورد با همسر حساس

۱- دوری از رفتار تند:

ممکن هست زندگی با همسر حساس سختی ها و مشکلات خویش را داشته باشد و باعث شود تا از کوره در بروید و رفتارهای تند و خشنی با وی داشته باشید ولی باید حواستان باشد این رفتار و عکس العمل اشتباه میتواند حساسیت های بیشتری را برای وی به وجود آورد . زمانیکه همسر شما دچار حساسیت رفتاری میشود در مرحله نخست باید کنترل احساسات خویش را حفظ کنید. در این جا باید دید چطور در کنترل خشم موفق باشیم تا آنرا بروز ندهیم.

۲- انتقاد نکردن:

در رابطه بین زن و شوهر حساسیت بوجود آمده ممکن است به علت کاهش اعتماد به نفس همسر باشد و در اینصورت انتقاد کردن میتواند برای وی مخرب باشد و عزت نفس خویش را از دست دهد. در شرایط خاص چنانچه لازم هست موردی را به وی یادآور شوید اول با بیان احساسات و تعریف از وی آغاز کنید و بعد بگویید که با حل این مشکل میتواند شخصی ویژه در نظر همه باشد.

۳- ابراز احساسات:

چنانچه شما همسری خجالتی هستید و نمی توانید احساسات خویش را به همسر حساس خویش بیان کنید باید بدانید که ممکن است همین مورد باعث بروز حساسیت در وی میشود . بدین ترتیب با بیان عواطف و ابراز محبّت میتواند توجه همسرتان را بخود جلب کنید و به وی اعتماد و امینت بدهید.

آنچه باید در مورد اعتماد کردن به همسر بدانید این هست که این روابط دو طرفه است و با دادن اعتماد میتوانید اعتماد وی را دریافت کنید.

۴- از موارد ایجاد کننده حساسیت دوری کنید:

اشخاص حساس همواره برای خویش دارای خط قرمزهایی هستند که عبور از آن ها باعث بروز حساسیت و رنجش آن ها میشود همسر این اشخاص باید با این خط قرمزها شناخت داشته باشد و از آن ها دوری کند.

۵- حرف زدن آرام:

برای برخورد درست با همسر حساس باید زمانیکه همسرتان حساسیت های خویش را نشان میدهد سعی کنید با حرف زدن با وی ارامش بیشتری به وی بدهید و وی را آرام کنید شما میتوانید از این طریق این رفتار را در وی کاهش دهید و وی را قانع کنید که این رفتار باعث ازار خود او میشود .

نکات رفتاری

انتقادگر نباشید. همسرتان را بخاطر حساس بودنش سرزنش نکنید. به وی کمک کنید تا اندکی از حساسیت خویش بکاهد، ولی هیچوقت وی را تحقیر نکنید.

گاهی حساسیت به علت فقدان اعتماد به نفس کافی در شخص هست، در اینصورت انتقاد و سرزنش میتواند وی را از نزد حساس تر نموده و به عزت نفس وی هم اسیب بزند. شما با اظهار عشق میتوانید اعتماد به نفس را مجدد در همسرتان زنده کنید.

درصورتی که میخواهید نکته ای را به وی تذکر دهید اول از نقاط قوتش گفته و بعد به این مسئله اشاره کنید که حل آن میتواند باعث شود زیبایی شخصیتش بیش تر به چشم بیاید.

اگر خجالتی باشید و نتوانید احساسات خویش نسبت به همسرتان را بیان کنید امکان دارد باعث شوید همسرتان بیش تر حساس شده و زود برنجد. تلاش کنید با روشی مطلوب احساسات خویش را بیان نموده و به همسرتان محبّت کنید لغایت حس امنیت و اعتماد کند.

ممکن هست همسر شما زمانیکه حس ناراحتی میکند در خویش فرو رفته و آرام شود. به وی مدتی مهلت دهید و بعد برای شکستن سکوت وی پیش قدم شده و سر صحبت را باز کنید تا بتواند احساسات خویش را ابراز کند. زمانی که در خصوص مشکلش صحبت کرد به وی گوش نموده و اگر راه حلی دارید ارائه دهید، در غیر اینصورت تنها یک شنونده خوب باشید.

برخی از حساسیت ها بخاطر هوش بالا و نکته سنجی زیاد هست. بنابراین با همسرتان صحبت کرده و به وی یادآوری کنید که متوجه درک ظریف وی از مسایل هستید و به وی کمک کنید تا در خصوص مسئله و علل ناراحتی اش با شما صحبت کند. به وی اطمینان دهید که وی را درک نموده و حمایتش می کنید.

خط قرمز های همسرتان را بشناسید تا ناخواسته سبب رنجش وی نشوید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار