گوناگون

پروژه مخفی ساخت بمب افکن استراتژیک روسی برای نابودی آمریکا+ عکس

پروژه مخفی ساخت بمب افکن استراتژیک روسی برای نابودی آمریکا+ عکس

اتحاد جماهیر شوروی در پی ساخت بمب افکنی هایپرسونیک بود که بتواند با آن شهرهای آمریکا را نابود سازد.

به گزارش پارسینه، اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با ایالات متحده در طول جنگ سرد، چندین پروژه بلندپروازانه نظامی و فناوری را آغاز کرد. یکی از چالش برانگیزترین این پروژه ها بمب افکن DSB-LK بود. برنامه ای برای بمب افکن استراتژیک مافوق صوت که قادر به حمل سلاح های هسته ای در فواصل طولانی بود. این بمب افکن استراتژیک روسیه، در پاسخ به توسعه فناوری بمب افکن پیشرفته ایالات متحده، مانند B-1 Lancer، بود. این هواپیما قرار بود توسط یک تقویت کننده موشک، به هوا پرتاب شود.

این بمب افکن استراتژیک روسی،  یک پروژه بسیار جاه طلبانه بود که تعدادی چالش فنی و مالی را به همراه داشت. توسعه تقویت کننده موشک که می توانست هواپیما را به سرعت مافوق صوت برساند، یکی از سخت ترین چالش ها بود. تقویت کننده به گونه ای طراحی شده بود که قابل استفاده مجدد باشد، اما توسعه آن یک چالش مهندسی بزرگ بود.

چالش مهم دیگر ایجاد هواپیمایی بود که قادر به پرواز با سرعت های مافوق صوت برای مدت زمان طولانی بود. بمب افکن استراتژیک روسی DSB-LK به گونه ای طراحی شده بود که بردی معادل ۱۸۰۰۰ کیلومتر داشت، به این معنی که می بایست بتواند با سرعت ۶ ماخ برای چندین ساعت بدون نقص ساختاری یا سایر مشکلات پرواز کند.

fff47693a686c9144cc9d63b50a34b5f

با وجود این موانع، اتحاد جماهیر شوروی سرمایه گذاری زیادی در برنامه بمب افکن استراتژیک DSB-LK انجام داد اما سرانجام در اواخر دهه ۱۹۷۰ تمام این برنامه ها لغو شد و هیچ نمونه اولیه ای از این هواپیما ساخته نشد. با وجود شکست، بمب افکن استراتژیک DSB-LK نمونه جالبی از پروژه های تکنولوژیک بلندپروازانه انجام شده در طول جنگ سرد باقی مانده و یادآور چالش های مهندسی باورنکردنی است که اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در این دوره با آن مواجه بودند.

امروزه، فناوری مافوق صوت یک بار دیگر موضوع مورد علاقه برنامه ریزهای نظامی و مهندسان هوافضا در سراسر جهان است و ممکن است برخی از درس های آموخته شده در طول توسعه بمب افکن استراتژیک DSB-LK برای تحقیقات فعلی در این زمینه قابل استفاده باشد. با این وجود، پروژه DSB-LK یک پروژه چشمگیر و تا حدودی معمایی باقی مانده است

ارسال نظر

 • F

  قدرت روسیه مثل همین پروژه ست منحل شده و درد نخور

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار