گوناگون

علل و علائم شقاق مقعد در زنان و روش های درمان

علل و علائم شقاق مقعد در زنان و روش های درمان

پارسینه: بیماری شقاق در زنان، یک پارگی کوچک در بافت نازک و مرطوب مخاط است شقاق مقعد ممکن است هنگام عبور از مدفوع سخت یا بزرگ در حین حرکت روده رخ دهد.

بیماری شقاق در زنان ، یک پارگی کوچک در بافت نازک و مرطوب مخاط است شقاق مقعد ممکن است هنگام عبور مدفوع سخت یا بزرگ در حین حرکت روده رخ دهد.شقاق های مقعد به طور معمول باعث درد و خونریزی با حرکات روده می شوند.همچنین ممکن است در انتهای مقعد خود (اسفنکتر مقعد) اسپاسم را تجربه کنید.

بیماری شقاق در زنان چیست؟

بیماری شقاق در زنان هم مشابه مردان یک ترک یا شکاف عمیق یا زخم باز است که در دیواره خروجی مقعد ( آخرین بخش دستگاه گوارش) و درست بر روی بافت مقعد ایجاد میشود. علت این بیماری تحت فشار قرار گرفتن و ایجاد کشش در عضله مقعدی است.این بیماری در ابتدای شروع علائم در حالت مزمن قرار داشته و عمق زخم آن به پوست میرسد. با گذشت زمان و بی توجهی به درمان بیماری، عمق زخم به حدی زیاد شده که می تواند عضله ی آن را نیز شکاف دهد. در این صورت علائم بیماری تشدید شده و درمان آن نیز پیچیده تر خواهد شد.تصورات و باورهای غلطی راجع به این بیماری وجود دارد، که موجب شده بعضی از بیماران حتی با وجود درد شدید هم برای درمان به پزشک مراجعه نکنند. توصیه می کنیم، هرچه سریع تر و قبل از تشدید بیماری، برای درمان شقاق اقدام کنید.

علائم بیماری شقاق در زنان

علائم و نشانه های شقاق مقعد شامل موارد زیر است:

 • درد حین حرکات روده که گاهی اوقات شدید است.
 • درد بعد از حرکات روده که می تواند تا چند ساعت طول بکشد.
 • خون قرمز روشن روی مدفوع یا دستمال توالت پس از حرکت روده.
 • ترک قابل مشاهده در پوست اطراف مقعد.
 • یک توده کوچک یا برچسب پوستی روی پوست در نزدیکی مقعد.
   شقاق در زنان

علت شقاق در زنان

علت دقیق ایجاد این بیماری مشخص نیست. چرا که در اغلب موارد شقاق حاصل مجموعه ای از علائم است که در نتیجه ی آنها این بیماری ایجاد شده است. بیماری شقاق در زنان معمولا شایع تر است و علت این امر هم شرایطی است که زنان در طول زندگی آن را تجربه می کنند. علت شقاق در زنان با یکی از موارد زیر مرتبط است:

یبوست

مهمترین علت شقاق در زنان یبوست است. این بیماری موجب میشود، فرد در تخلیه روده دچار مشکل گردد. در واقع ممکن است تعداد مرتبه های دفع مدفوع به زیر سه بار در هفته برسد و یا مدفوع به سختی از دریچه مقعدی عبور کند. این شرایط موجب میشود بیمار برای دفع فشار زیادی را به مقعد وارد کند و همین امر باعث ایجاد ترک یا شکاف در مقعد میشود.

بارداری یا زایمان

بارداری شرایط ویژه ای است که وضعیت سلامت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. بارداری موجب میشود، وزن مادر زیاد شود و این مورد فشار بسیار زیادی را به مقعد وارد می کند. از طرفی بارداری تحرک مادر را کاهش داده و با ترشح مقدار زیادی هورمون های مختلف موجب می شود، یبوست تشدید شود.زایمان طبیعی و سخت نیز می تواند باعث کشش عضله مقعدی شود که این شرایط احتمال ایجاد شقاق را افزایش میدهد.

رابطه جنسی مقعدی

از دیگر عواملی که باعث ایجاد شقاق در زنان میشود، ارتباطات جنسی مقعدی است. جدا از نگرش هایی که در این رابطه وجود دارد پزشکان و نهادهای بهداشت جهانی بارها در مورد عوارض و خطرات این نوع رابطه هشدارها و توصیه های لازم را ارائه داده اند. ولی باز هم شاهد وقوع این اتفاق هستیم. زنان بسیاری در اثر این نوع رابطه ی جنسی به بیماری شقاق مبتلا شده اند و بسیاری از آنها هم از ترس و خجالت بیان آن نزد پزشک درمان بیماری خود را آغاز نمی کنند.

رژیم غذایی کم فیبر

تغییر رژیم غذایی و تمایل افراد به غذاهای آماده و فست فود موجب شده، بدن با کمبود فیبر مواجه شود. فیبر نوع ماده ای غذایی است که بدن انسان آنزیم مورد نیاز برای هضم و جذب آن را تولید نمی کند. بنابراین فیبر در روده تجمع کرده و حجم مدفوع را افزایش میدهد. به این ترتیب غذاهایی که فاقد فیبر کافی هستند، باعث یبوست شده و خطر ایجاد شقاق را افزایش میدهند.

کم تحرکی

یکی از مهمترین علل این بیماری بی تحرکی است. بی تحرکی موجب میشود، عملکرد و حرکات روده کند شود. برای پیشگیری حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنید.شقاق هم بیماری نیست که فقط مختص زنان باشد ولی میزان شیوع شقاق در زنان نسبت به مردان بسیار بیشتر است به همین دلیل لازم است تا زنان آگاهی های لازم را در این زمینه داشته باشند و در واقع با بروز علائم و نشانه ها بدون هیچ گونه ترس و خجالتی به پزشک متخصص شقاق مراجعه کنند.

عوارض شقاق مقعد در زنان

یکی از عوارض این بیماری ایجاد درد در ناحیه مقعد است که به علت اسپاسم در عضلات اسفکنتر ایجاد خواهند شد. متاسفانه اسپاسم این عضلات تبعات بدی را برای فرد به دنبال دارد و بسیاری از مشکلات جانبی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت که یکی از آن ها مزمن شدن همین بیماری است.

 • بروز مشکل در حرکت روده ای و عدم وجود این حرکت به دلیل درد بسیاری که بیمار دارد.
 • کاهش کیفیت زندگی فرد
 • ایجاد عفونت یا آبسه
 • خروج گاز های کنترل نشده از روده

درمان شقاق در زنان

بیماری شقاق در اثر فشار و اسپاسم شدید مقعد ایجاد میشود. بنابراین بیماری تنها زمانی رفع میشود که عضله مقعد مورد درمان موثر قرار گیرد. مصرف پماد شاید بتواند به طور موقت علائم بیماری مثل درد و سوزش را کاهش دهد، اما نقشی در برطرف کردن علت اصلی این عارضه ندارد. در ضمن مصرف طولانی مدت پماد ها به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا درمان های دارویی عوارض خاص خود را دارند و می توانند بیماری را تشدید کنند. درمان های خانگی نیز همین نقش را دارند و تاثیری در برطرف کردن بیماری ندارند. حتی انجام طولانی روشهای خانگی ممکن است باعث عفونت شوند.

پیشگیری از شقاق در زنان

 • فیبر مصرفی خود را از طریق مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات افزایش دهید.
 • حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید.
 • بهداشت مقعد را رعایت کنید.
 • مقعد را با شوینده های غیر معطر شسته و به دستمال نرم خشک کنید.
 • از زور زدن در توالت پرهیز کنید.
 • به محض احساس نیاز به توالت بروید. ( تاخیر در دفع می تواند یبوست را تشدید کند)

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار