گوناگون

روش صحیح کاشت و مراقبت از کلم بروکسل

روش صحیح کاشت و مراقبت از کلم بروکسل

پارسینه: بطور کلى گیاهى است از تیره (کروسى فر)‌ها CRUCIFERAE از جنس براسیکا BRASSICA. یکى دیگر از نامهاى این کلم در فارسى کلم تکمه اى است.

روش صحیح کاشت و مراقبت از کلم بروکسل
کلم بروکسل عضو خانواده کلم و منبع بسیار خوبی از پروتئین و ویتامین‌ها می‌باشد. درواقع یک سبزى اروپایى است. متجاوز از ششصد و پنجاه سال از قدمت این سبزى در اروپا مى گذرد. اولین بار ساکنین بلژیک به کاشت و مصرف آن روى آوردند. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت کشتزار می خوانیم.

گیاهشناسی

بطور کلى گیاهى است از تیره (کروسى فر)‌ها CRUCIFERAE از جنس براسیکا BRASSICA. یکى دیگر از نامهاى این کلم در فارسى کلم تکمه اى است. تیپ ظاهرى آن درست مانند کلم پیچ، اما خیلى کوچکتر از آن و به اندازه یک گردو است. روى یک ساقه کلم بروکسل ده‌ها کلم کوچک ظاهر مى شوند. این کلم‌ها هرقدر کوچکتر باشند خوشخوراکتر خواهند بود. کلم بروکسلهاى درشت تلخ و بى مزه هستند. کلم بروکسل ظاهرى فانتزى دارد و امروزه مصرف آن در تهیه ى. انواع سالاد، ترشى و غذا در ایران رواج یافته است. این گیاه در مقایسه با دیگر انواع کلم، در برابر سرما مقاومت بیش ترى دارد و اصولاً در هواى سرد و خنک محصول بهترى مى دهد.

کلم بروکسل

این نوع کلم، از گونه‌های دیر کشت زمستانی هستند که دما‌های پایین تا حد ۱۰- درجه سانتی گراد را تحمل می‌کنند. این نوع کلم، برای مناطق با زمستان‌های شدیدا متغیر مناسب است.
روش کاشت

کاشت کلم بروکسل از طریق بذر و سپس با جابجایی نشاء به زمین اصلی امکان پذیر است. نشا و انتقال نهال‌های جوان ۹۰ تا ۱۰۰ روز قبل از یخبندان انجام می‌شود. وقتی بلندی بوته‌ها به اندازه ۷ سانتیمتر رسیدند، می‌توان آن‌ها را جابجا کرده در بستر اصلی کشت کنید. همچنین در یک روش دیگر، بذرهارو ۴ ماه قبل از دوره سرما به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت میکنند.

زمان کاشت

از اوایل تا اواسط تابستان

خاک مناسب

کلم‌ها در تمامی خاک‌ها به خوبی رشد می‌کنند، ولی انواع زودکشت بهترین رشد را در خاک‌های لوم شنی یا لوم یا سیلیتی لوم غنی دارند. PH مناسب برای رشد کلم ۶ تا ۸ است. در صورت اسیدی بودن خاک، باید به آن آهک اضافه شود. فاصله هر بوته با هم در یک ردیف ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر یا فضای چهار طرف هر بوته ۶۰ سانتی متر توصیه شده است. بهتر است قبل از جابجایی نشا به زمین اصلی، زمین اصلی را با کود تغذیه کنید.

مقدار مصرف بذر

میزان مصرف بذر کلم بروکلی ۳۰۰ گرم در هکتار است؛ که پس از کاشت بذر، نشاء رو به زمین اصلی منتقل میکنند.
کود دهی

کلم بروکسل مانند گیاهان هم خانواده خود از جمله بروکلی کشت می‌شود. کود ازت را زمانی که طول بوته‌ها به ۳۰ سانتی متر رسیدند بدهید. بعد از دادن کود سرک بلافاصله آبیاری کنید. در گرمای تابستان چنانچه خاک محل کاشت کلم بروکسل رطوبت کافی نداشته باشد، رشد گیاه متوقف می‌شود.
برداشت

گره‌های کوچک بر روی تنه گیاه، سرهائی به قطر ۵/۲ تا ۵ سانتیمتر تولید می‌کنند. این سر‌ها همان قسمت اصلی و خوردنی گیاه بروکسل می‌باشد. سر‌های پائین‌تر تنه گیاه زودتر می‌رسند. بهتر است برداشت قبل از زرد شدن برگ گیاه انجام گردد.

منبع: gardeningknowhow

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار