گوناگون

تولید پهپادهای ایرانی در منطقه اقتصادی آلابوگای روسیه

تولید پهپادهای ایرانی در منطقه اقتصادی آلابوگای روسیه

پس از حمله به خوابگاهی در منطقه اقتصادی آلابوگای روسیه که به مجروح شدن 20 نفر از دانشجویان ساکن در خوابگاه منجر شد، توجهات زیادی به کارخانه ساخت پهپاد در این منطقه جلب شد.

به گزارش پارسینه، روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی بیان می‌کند روسیه قصد دارد با استفاده از قطعات چینی، نیروی کار آفریقایی و کمک‌های لجستیکی ایران، تولید پهپادهای شناسایی و رزمی ایرانی را در این مجموعه افزایش دهد. این روزنامه بیان می‌کند با تلاش اوکراین برای دستیابی به پهپادهای انتحاری برای هدف قراردادن زیرساخت‌های حیاتی روسیه، درحال‌حاضر رقابتی برای کسب برتری در نبرد پهپادی در این جنگ به‌وجود آمده است. 

پس از آغاز جنگ در فوریه 2022 و دستیابی اوکراین به پهپادهای TB-2، روسیه بیش از 4000 پهپاد انتحاری شاهد را به سمت اهدافی در اوکراین پرتاب کرد. کارشناسان نظامی معتقدند برخلاف اوایل جنگ که پهپادها مستقیما از ایران ارسال میشد، درحال‌حاضر روسیه از نمونه‌های تولید داخل این پهپاد برای حمله به اوکراین استفاده می‌کند.

photo_2024-05-28_16-25-36

اکنون پهپادهای ایرانی در دو مجموعه که در منطقه اقتصادی آلابوگا قرار گرفته‌اند، تولید می‌شود. مدیران تجاری روسیه در اواخر سال 2022 با پیشنهادی سودآور به ایران سفر کردند؛ قراردادی به ارزش 1.7 میلیارد دلار که بخشی از آن به وسیله شمش‌های طلا پرداخت شد. 

براساس برنامه منتشر شده برای تولید پهپاد در آلابوگای روسیه، این مجموعه‌های تولیدی بنا دارند تا درکنار تولید پهپادهای شناسایی، سالانه 6000 پهپاد انتحاری را نیز تولید کنند. در پایان آوریل این مجموعه از برنامه تولیدی خود جلوتر بوده و 4500 پهپاد شاهد را تولید کرده بود

به نقل از سازمان اطلاعات اوکراین و براساس گفته منابع سوری، سربازان روسیه برای کار با پهپادهای ایرانی با مربی‌هایی از سپاه پاسداران در سوریه درحال گذراندن دوره‌های آموزشی خود هستند.

 

منبع: مشکات پلاس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار