گوناگون

افتتاح معبد هندوها روی ویرانه‌های مسجد بابری

افتتاح معبد هندوها روی ویرانه‌های مسجد بابری

نارندرا مودی، نخست‌وزیر ملی‌گرای هند روز دوشنبه ۲۲ ژانویه یک معبد هندو را که روی ویرانه‌های مسجد تاریخی «بابری» ساخته شده است، افتتاح کرد.

پارسینه: معبد «رام» در مکان مقدس آیودیا با هدف جذب حداکثری طرفدران افراطی هندوی حزب آقای مودی در انتخابات سراسری سال جاری میلادی افتتاح می‌شود.

مکان مقدس آیودیا در ایالت اوتار پرادش در شمال هند دهه‌هاست که محل مناقشه هندوها و مسلمانان بوده است.

هندوهای افراطی در دسامبر سال ۱۹۹۲ مسجد بابری که در قرن شانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد بابر، نخستین پادشاه مغول هندوستان بنا شده بود را تخریب کردند. اما هندوها می‌گویند که این مسجد با تخریب یک معبد بنا شده بود.

در جریان تخریب مسجد بابری که باعث شورش‌های خشونت‌آمیز در هند شد، حدود ۲ هزار نفر کشته شدند که بیشتر آنها مسلمان بودند.

برخی از تحلیلگران سیاسی موضوع افتتاح معبد رام که با بودجه‌‌ای هنگفت ساخته شده است را به انتخابات سراسری هند در تابستان مرتبط می‌دانند.

منتقدان و مخالفان آقای مودی بر این نظرند که مراسم افتتاح این معبد با وجود نیمه‌تمام بودن آن، با هدف متحد کردن طرفداران حزب حاکم «بهارتیا جاناتا» در انتخابات برگزار می‌شود.

حزب کنگره هند، حزب اصلی مخالف دولت این کشور با رد دعوت به شرکت در این مراسم، آن را «ضیافتی سیاسی» دانسته که در جهت منافع آقای مودی و هندوهای ملی‌گرا برنامه‌ریزی شده است.

دو نفر از روحانیون ارشد هندوها هم دعوت به شرکت در مراسم افتتاح معبد رام را رد کرده‌اند.

مسلمانان هند نیز نگرانند که آیین‌های هندوها برای افتتاح این معبد بار دیگر شعله‌های خشم مذهبی در این کشور را برانگیزد.

برخی از مدافعان حقوق بشر بر این نظرند که دولت فعلی در هند از هیچ تلاشی برای نشان دادن این موضوع که فقط هندوها در این کشور حق دارند، فروگذار نکرده‌ است.

 

منبع: یورونیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار