گوناگون

روسیه با بزرگ ترین حمله پهپادی جنگ، کیف را هدف گرفت

روسیه با بزرگ ترین حمله پهپادی جنگ، کیف را هدف گرفت

پارسینه: به گفته مقامات اوکراینی، روسیه روز شنبه بزرگترین حمله پهپادی از زمان آغاز جنگ را علیه پایتخت اوکراین تدارک دید.

تحریریه پارسینه- حامد کشاورز: نیروی هوایی اوکراین در کانال تلگرام خود مدعی شد که روسیه با شلیک ۷۵ فروند پهپاد به سوی کیف، پایتخت، بزرگ‌ترین حمله پهپادی از زمان آغاز جنگ را انجام داده است. مقامات اوکراینی باز هم مدعی شده اند که از پهپاد شاهد ایران در این حملات استفاده شده است.

این سازمان اعلام کرد که پدافند هوایی ۷۱ پهپاد ساخت ایران را در شش منطقه اوکراین منهدم کردکه قریب به اتفاق آن‌ها در منطقه کیف رهگیری شدند.

ساکنان شهر سه میلیون نفری کیف قبل از سپیده دم روز شنبه با صدای چند انفجار از خواب بیدار شدند و تا بیش از شش ساعت بعد، شلیک پدافند هوایی در شهر طنین انداز بود.

نیروی هوایی اوکراین گفت: «نیرو‌های موشکی ضد هوایی، هوانوردی تاکتیکی، گروه‌های آتش سیار و واحد‌های جنگ الکترونیک در دفع این حمله هوایی شرکت داشتند.» گفته شده که یک موشک هدایت شوند خا-۵۹ نیز در منطقه دنیپروپتروفسک منهدم شده است.

میخایلو شامانوف، سخنگوی اداره نظامی شهر کیف، گفت که چندین موج از پهپاد‌ها که از جهات مختلف به سمت پایتخت آمدند.

یکی از برنامه سازان «سی ان ان» در کیف گفت که همزمان با شنیده شدن صدای پهپادها، صدای انفجار‌های مهیب و شلیک‌های پیاپی را شنیده است. اداره نظامی شهر به ساکنان این شهر هشدار داد که پناه بگیرند:: «تعداد زیادی پهپاد دشمن از جهات مختلف وارد کیف می‌شوند! تاکید می‌کنیم که تا آژیر خطر خاموش نشده در پناهگاه‌ها بمانید!»

این چهارمین حمله پهپادی به کیف در ماه جاری بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در واکنش به این حملات گفت که کشورش «به کار خود برای متحد کردن جهان در دفاع در برابر تروریسم روسیه ادامه خواهد داد.»

به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، دست کم ۵ نفر در این حملات زخمی شدند. او گفت که چندین مکان از جمله یک ساختمان مسکونی آتش گرفتند.

کلیچکو افزود که طبقه دوم یک ساختمان مسکونی پنج طبقه در منطقه سولومیانسکی آسیب دیده است و بقایای پهپاد‌های سرنگون شده بر روی دو ساختمان مسکونی - یکی در منطقه دنیپروسکی و دیگری در منطقه هولوسیوسکی سقوط کرده است.

سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی شهر کی‌یف در بیانیه‌ای جداگانه گفت پس از سرنگونی یک پهپاد در منطقه سولومیانسکی، آتش‌سوزی در محوطه یک مهدکودک رخ داده است.

این حمله در صبح «روز یادبود هولودومور» که یادآور قحطی انسان ساز در اوکراین شوروی است رخ داد. در این قحطی که از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۳ ادامه داشت، میلیون‌ها اوکراینی کشته شدند

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار