گوناگون

از رکورد زنی تعداد مهاجران به آلمان تا تصمیم اخراج پناهندگان غیرقانونی

از رکورد زنی تعداد مهاجران به آلمان تا تصمیم اخراج پناهندگان غیرقانونی

پارسینه: صدراعظم آلمان جمعه ۲۰ اکتبر اخراج گسترده مهاجران غیرقانونی از خاک آلمان را ضروری اعلام کرد و خواستار در دسترس‌بودن تمام‌وقت ادارات مربوطه برای تسریع این کار شد.

به گزارش پارسینه به نقل از دویچه وله صدراعظم آلمان جمعه ۲۰ اکتبر با تاکید بر لزوم اخراج گسترده مهاجران غیرقانونی از این کشور خواستار تسریع در اخراج مهاجرانی شد که دلیلی برای حمایت از آن‌ها از سوی دولت آلمان وجود ندارد. اولاف شولتس به نشریه اشپیگل گفت: «ما باید کسانی که حق ماندن در آلمان ندارند را با سرعت و در مقیاس وسیع اخراج کنیم، زیرا همه مهاجران دلایلی از جمله "نیاز به حمایت" از سوی دولت آلمان را ندارند.»

شولتس ضمن تاکید بر لزوم در دسترس‌بودن تمام‌وقت ادارات مربوطه برای تسریع این کار، خواستار فرایند "دیجیتالی‌شدن" اداره‌های مهاجرت آلمان نیز شد. وی از پیشنهاد‌های ایالت‌های فدرال برای کاهش ورود مهاجران غیرقانونی استقبال کرد و افزود: «اگر تصمیم ایالت‌های فدرال بر این باشد که به‌جای پول، کالا و کارت پرداخت به مهاجران ارائه دهند، ما از آن‌ها حمایت می‌کنیم. همچنین از تصمیم ایالات‌ها برای به خدمت‌گرفتن پناهجویان در فعالیت‌های اجتماعی استقبال خواهیم کرد.»

صدراعظم آلمان با بیان این که سیاست این کشور بر اساس "خشم و کینه" نیست، ادامه داد: «همانطور که هیچ مهاجری حق ماندن بی‌دلیل در خاک آلمان را ندارد، باید در قبال او سختگیر باشیم، همزمان باید به این نکته نیز توجه کنیم که به نیروی کار کشور‌های دیگر نیازمندیم.»

بر اساس گزارش یک ماه اخیر اداره آمار فدرال آلمان، حدود ۳.۲۶ میلیون مهاجر در آلمان زندگی می‌کنند. این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۱۱۱ هزار نفر افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۲ حدود ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر به آلمان نقل مکان کردند، در حالی که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آلمان را ترک کردند. بدین‌گونه مهاجرت به رکوردی تاریخی رسید. اداره آمار فدرال پناهجویان اوکراین را عامل اصلی می‌داند.

اداره فدرال می‌گوید: «به این ترتیب این آمار بالاترین میزان مهاجرت خالص ثبت شده تا به امروز در طول یک سال از ۱۹۵۰ بدین سو را نشان می‌دهد.»

آمارگران این افزایش را در وهله نخست با جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین و موج مهاجرت از این کشور مرتبط می‌دانند. سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۱میلیون نفر از اوکراین به آلمان نقل مکان کردند. در همین زمان، ۱۳۸هزار نفر از شهروندان اوکراین دوباره آلمان را ترک کردند. افزایش قابل توجهی در شمار خالص مهاجرت از سوریه (بالای ۶۸هزار نفر)، افغانستان (بالای ۵۵هزار نفر) و ترکیه (بالای ۴۹هزار نفر) گزارش شده است.

در مقابل، شمار خالص مهاجرت از کشورهای اتحادیه اروپا به آلمان تنها در سطح متوسطی افزایش یافت و به ۸۷هزار نفر رسید. اغلب آنها از رومانی، لهستان و بلغارستان به آلمان مهاجرت کرده بودند.این آمار شامل همه مهاجران، متقاضیان پناهندگی، آوارگان جنگی و پناهجویانی می‌شود که درخواست پناهندگی‌شان رد شده اما بودن‌شان در آلمان تحمل می‌شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار