گوناگون

ترامپ برای مکرون و ترودو خط ونشان کشید

پارسینه: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در آستانه اجلاس سران گروه هفت کشور صنعتی (جی ۷) و در بحبوحه نزاع تجاری با متحدان، از رهبران فرانسه و کانادا انتقاد کرد.

ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: لطفا به نخست وزیر ترودو و رئیس جمهور مکرون بگویید آن‌ها تعرفه سنگینی علیه آمریکا وضع کرده و موانع غیرپولی ایجاد کرده اند. مازاد تراز تجاری اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا ۱۵۱ میلیارد دلار است و کانادا کشاورزان ما و دیگران را بیرون از آن کشور نگه داشته است. منتظر دیدار فردا با آن‌ها هستم.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیت دیگری افزود: ترودو احوالات متغیری دارد. او از رابطه‌ای که آمریکا و کانادا سال‌های بسیار با هم داشته اند سخن می‌گوید، اما این واقعیت را مطرح نمی‌کند که آن‌ها سیصد درصد تعرفه بر لبنیات ما بسته، به کشاورزان ما لطمه زده و کشاورزی ما را نابود کرده اند.

به نوشته تارنمای هیل، این پیام نشان دهنده ناخرسندی ترامپ از اعضای گروه هفت است. انتظار می‌رود که وی به دلیل سیاست‌های تجاری اش با انتقادات شدیدی از سوی دیگر اعضای این گروه مواجه شود.
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری موضع مشترکی علیه ترامپ اتخاذ کرده و از سیاست‌های تجاری وی انتقاد کردند.

مکرون گفت که ترامپ «شاید اهمیتی به منزوی شدن نمی‌دهد»، اما «هیچ رهبری، ابدی نیست.»

وی افزود: شش کشور دیگر گروه ۷ بازاری بزرگ‌تر از بازار آمریکا دارند.
ترودو هم اظهار داشت که سران جی ۷ در نشست دو روز اعضای این گروه در ایالت کبک کانادا «صمیمانه و مودبانه» ناخرسندی خود را از اقدامات اخیر ترامپ ابراز خواهند کرد.

ترامپ جمعه گذشته بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا تعرفه وضع کرد و آن‌ها را به ترتیب به ۲۵ و ۱۰ درصد رساند. ترامپ گفته که این تصمیم را در راستای مقابله با «تهدید‌ها علیه امنیت ملی» آمریکا اتخاذ کرده است.

این اقدام با اعتراض شدید اتحادیه اروپا و دو همسایه آمریکا یعنی کانادا و مکزیک مواجه شد. این کشور‌ها در سازمان تجارت جهانی از آمریکا شکایت کرده و متقابلا تعرفه واردات برخی کالا‌ها از آمریکا را افزایش دادند.

این موضوع به نزاع تجاری شدیدی میان آمریکا و متحدانش تبدیل شده که از آن به عنوان مقدمه‌ای بر آغاز «جنگ جهانی تجاری» نام برده می‌شود. این اختلافات بر اجلاس سران جی ۷ سایه انداخته است.
ترامپ امروز جمعه و فردا در ایالت کبک کانادا با سران کانادا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ژاپن و ایتالیا دیدار می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار