گوناگون

پیشگیری از سرقت خودرو و روش های جلوگیری از آن

پیشگیری از سرقت خودرو و روش های جلوگیری از آن

سرهنگ حمید رضا براتی

 سرقت یک پدیده‌ی اجتماعی است و یکی از قدیمی‌‌ترین جرایم علیه اموال و مالکیت به‌شمار می‌رود. و بیش‌تر شهروندان عادی کشور از آن متضرر می‌شوند. به موازات افزایش آمار سرقت در کشور‌های مختلف، در کشور ما نیز پیامد‌های آن کاهش احساس امنیت در جامعه و از بین بردن انگیز‌ه‌ های کار ، تلاش و سرمایه‌گذاری در کشور است .

عوامل زمینه ساز اصلی سرقت خودرو عبارتند از: عدم تجهیز خودرو به لوازم ایمنی ، بی احتیاطی هنگام سوار کردن مسافر و ترک خودرویی که مسافر داخل آن است ، بی احتیاطی و سهل انگاری نظیر بازگذاشتن در و شیشه خودرو، تحریک سارقان با قرار دادن وسایل واشیاء در داخل خودرو یا نصب تجهیزات گران قیمت بر روی خودرو و رها کردن خودرو در محل های ناامن بدون رعایت اصول امنیتی می باشد.

سارقان بیشتر موارد در کمین خودروهایی می نشینند که صاحبان آن ها بدون رعایت نکات ایمنی، خودروهای خود را در مکانی پارک می کنند ، سارقان از این فرصت استفاده کرده و باشگردهای خاص خود لوازم داخل خودرو و در مواقعی خود خودرو را سرقت می کنند. . اکثرسرقت ها مربوط به خودروهایی است که فاقد سیستم ضد سرقت می باشند، هر چه ضریب ایمنی خودرو افزایش یابد به همان میزان ضریب سرقت آن کاهش خواهد یافت.

نکته مهم: هنگامی که خودرو شما دزدیده شود و شما به پلیس 110اطلاع ندهید؛ با هر جرمی که توسط آن انجام شود، شما نیز مسئول خواهید بود.

توصیه های پلیسی :

1- از پارک کردن خودروتان در مکان‌های ناامن، خلوت و کم رفت‌وآمد و تاریک خودداری کنید. معابر دارای دوربین مداربسته مکان مناسبی برای پارک خودرو به شمار می‌روند.

2– هنگام خارج شدن از اتومبیل، وسایل شخصی و قیمتی از قبیل تلفن همراه، کیف پول و … خود را درون خودرو و در معرض دید سارقان نگذاشته و هرگز آن‌ها را در هنگام پیاده شدن در صندوق‌عقب نگذارید.

3– به هنگام توقف‌های کوتاه‌مدت حین رانندگی و همچنین پشت چراغ‌ قرمز ، دقت کنید که حتماً درب‌ها قفل و شیشه‌ها بالا باشند.

4– خودروی خود را به وسائل ایمنی نظیر دزدگیر، قفل فرمان، قفل پدال، قفل‌سوئیچی و … مجهز کنید تا از سرقت جلوگیری شود.

5– در صورت ایجاد نقص فنی و یا نیاز به هل دادن خودرو، از اجازه دادن به افراد غریبه جهت نشستن پشت فرمان جدا خودداری نمایید.  

6– در حین تصادفات کوچک رانندگی از گذاشتن سوئیچ بر روی اتومبیل خودداری نمایید. شاید تصادف‌ها ساختگی باشند.

7– نصب آپشن ها و تجهیزات جانبی همچون مانیتور پشت صندلی، احتمال سرقت را افزایش می‌دهند.

                                                          (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ-

معاونت اجتماعی -

 اداره افکار عمومی

سرهنگ حمید رضا براتی

 

ارسال نظر

 • فرهاد

  چطوره کالسکه سوار شیم که هیچی نداشته باشه و دزدی تمام شه؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار