گوناگون

انتقاد خبرگزاری فارس از درگیری و مشاجره مردم بر سر حجاب

انتقاد خبرگزاری فارس از درگیری و مشاجره مردم بر سر حجاب

خبرگزاری فارس با انتشار مطلبی به درگیری درمانگاه قم پرداخت.

به گزارش پارسینه: «انتشار فیلم ناراحت کننده درگیری مرد روحانی و زن مکشفه در درمانگاهی در قم بخشی از فضای رسانه ای را متوجه خود کرده است.

آنطور که در فیلم مشخص است ظاهرا فرد روحانی در اعتراض به کشف حجاب خانمی در درمانگاه با موبایلش از وی عکس می گیرد که این امر با فریادزنی های غیرعادی فرد مکشفه همراه می شود.

بلافاصله این فیلم توسط فردی که گفته شده از مسئولین درمانگاه است به شبکه تروریستی اینترنشنال ارسال شده و در فضای مجازی به صورت گسترده پخش می شود.

جریان ضدانقلاب نیز که از مدتها قبل ایجاد دوقطبی و شکاف اجتماعی در کشور را در دستور کار دارد به راحتی از چنین سوژه هایی نمی گذرد و اقدام یک طلبه جوان را به کل نظام تعمیم می دهند.

اما صرفنظر از شناخت این میدان در ماجرای درمانگاه قم کدام طرف مقصر است؟ و آیا در صورت تقصیر همه طرفین به یک اندازه مقصرند؟ برای جلوگیری از چنین اقدامات مشابهی چه باید کرد؟

واضح است که در درجه اول زن مکشفه دچار فعل حرام شرعی کشف حجاب شده است. وی البته در ادامه با هیاهو و حمله به روحانی جوان خطای دیگری مرتکب می شود.

در سوی مقابل هم عده ای اقدام طلبه جوان را که به نظر می رسد قصد نهی از منکر دارد را خلاف قانون و اخلاق می دانند.

در این زمینه خبرنگار ما در مصاحبه با چند وکیل و حقوقدان این اقدام را از لحاظ قانونی بررسی کرده است.

محمدمهدی توکلی وکیل دادگستری با استناد به قانون می گوید: عکس برداری از افراد بی حجاب برای اثبات کشف حجاب فرد جرم نیست؛ اما اگر همین عکس در فضای مجازی منتشر شود و شخص در عکس حجاب مناسبی نداشته باشد، اشاعه فحشا محسوب می‌شود و جرم است.

سید علیرضا حیدری،‌ وکیل دادگستری هم با اشاره به مسأله رخ داده در قم معتقد است: فیلمبرداری و عکس انداختن از محل‌های عمومی جرم نیست؛ با توجه به اینکه این حادثه در محل عمومی و یک درمانگاه رخ داده است، جرمی رخ نداده است.

با همه اینها آیا اقدامات اینچنینی که طبق ظواهر با هدف انجام فریضه دینی امر به معروف و نهی از منکر صورت می گیرد و خلاف قانون هم نیست، بلا اشکال است؟

شناخت میدان و بازی دشمن که سعی در ایجاد شکاف در بین مردم را دارد و بارها به صورت صریح اعتراف کرده است که به کمتر از تجزیه ایران قانع نیست صورت مساله را کمی متفاوت می کند و رعایت ملاحظات بیشتری را برای کنش گری دینی و انقلابی می طلبد.

از یک سو نمی توانیم و نباید ماجرای امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل کنیم و از سوی دیگر سوء استفاده دشمن و عوامل داخلی و ورشکستگان سیاسی را نیز نباید نادیده بگیریم.

به نظر می رسد بهترین راه برای عموم مردم تذکر لسانی محترمانه مطابق آنچه رهبر انقلاب توصیه کردند باشد: «بگو و رد شو»

بنابراین هر اقدام دیگری نظیر مشاجره، تهدید یا تأدیب اگرچه جزو مراتب امربه معروف و نهی از منکر باشد اما در حکومت اسلامی بعد غیرلسانی آن صرفا برعهده حاکمیت گذاشته شده است. اگرچه متاسفانه در اثر اهمال مسئولین ذیربط و انفعال آنها روز به روز وضعیت فساد و فحشا علنی تر شده است.

با این حال مواجهه خیرخواهانه و مشفقانه با هموطنانمان از جمله افرادی که خطای ظاهری حجاب دارند می تواند در اصلاح نقص آنها و ایجاد و حفظ وحدت داخلی موثر باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که نباید از خطای فرد ارسال کننده ویدئو به شبکه های ضد انقلاب چشم پوشی کرد. موضوعی که پیگیری اطلاعاتی و برخوردی عبرت آموز را می طلبد»

 

ارسال نظر

 • سعید

  حد نگاری اشخاص متاسفانه رعایت نمیشود و هرکس خود را ضامن اجرا تصور میکند حتی بالاترین شخص هم حق مداخله در اجرای حدود را ندارد چرا که اصولا قانون اینگونه تبیین شده رئیس کلانتری با وجود ظرفیت برای کسب تکلیف جرم متوسل به قاضی میشود آیا به تنهائی امکان کشیدن اسلحه و ریختن خون را ندارد البته دارد ولی قانون دست او را برای اصلاح امر می بندد اینگونه به تنهائی به قاضی رفتن ها و اجرای حکم با نتیجه های فشل در قالب امر به معروف جز به قهقرا کشیدن کشور و ایجاد ناامنی و آشوب حاصلی نخواهد داشت که ظاهرا اولیای امر بدلیل عدم تسلط کافی در شئونات کشور از این موقعیت ابراز رضایت دارند

 • موسوی نامدار

  ترا بخدا که عده ای حتی خدا راهم صوری می پرستند چرا آسمان ریسمان می کنید بابا کلا این موضوع حجاب الان یک هنجارشکنی ونافرمانی مدنی به این وضعیت است زیاد وبیشتر این مردم را از دین متنفر نکید وباعث دوقطبی وانشقاق جامعه نشوید وخوراک برای بد خواهان درست نکیند واز دست به اصلاح خودتان عوامل آنها اینقدر اه وبچه نکشید که بدبختی هی از گور خودتان ورفتار اشتباهشان بر می خیزد از دوریت ودورغ از حقوق های نجومی خودتان از رانت واز پارتی بازی از بیکاری از بی مسکنی از نبودن شرایط ازدواج واز هزاران بن خود کرده شماها مذهبی های مقدس مآب متجر که از دین فقط ظاهرش را می دانید آیا این همه منکر که گفتم کی تشکر به مسببانشان یعنی مسئولین داده بجزه چاپلوسی ونمامی

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار