گوناگون

افتتاح ۳ ایستگاه جدید مترو تهران تا پایان سال

افتتاح 3 ایستگاه جدید مترو تهران تا پایان سال

مصادف با سالروز بهره‌برداری از نخستین ایستگاه مترو در تهران، ۳ ایستگاه مترو بهار شیراز، آیت الله کاشانی و شهدای کن در روزهای باقی‌مانده از امسال افتتاح خواهند شد.

پارسینه : افتتاح ایستگاه مترو برای یک شهر اهمیت بسیاری دارد. از جمله مزایای افتتاح ایستگاه مترو افزایش دسترسی به حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک و آلودگی هوا، صرفه‌جویی در زمان مسافران و کمک به کاهش ترافیک خودروها است. استفاده از مترو باعث کاهش استفاده از خودروهای شخصی می‌شود که باعث کاهش خطرات حوادث و بهبود کیفیت هوای شهر می‌شود. بهره‌وری بیشتر از زمان، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و تسهیل در حرکت و انتقال مسافران تنها برخی از مزایای افتتاح ایستگاه‌های مترو هستند.

شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) اعلام کرد: در آستانه فرا رسیدن روز ۱۶ اسفند که مصادف است با سالروز بهره‌برداری از نخستین ایستگاه مترو در تهران (مربوط به سال ۱۳۷۷) ذکر این نکته جالب توجه است که در ۲۵ سال گذشته ۴۴ ایستگاه شبکه مترو تهران در ماه‌های اسفند سال‌های گذشته افتتاح شده‌اند.
آخرین مورد این موضوع مربوط به اسفندماه سال ۱۴۰۲ است، که طی آن ۵ ایستگاه شهید دادمان، میدان شهدای هفتم تیر، میدان حضرت ولیعصر (عج)، بوستان لاله و کارگر در خطوط ۶ و ۷ مترو آغاز به کار کرد.
به لحاظ آماری نیز می‌توان گفت بیش از ۲۸ درصد ایستگاه‌هایی که تاکنون به بهره‌برداری رسیده‌اند، در اسفند ماه افتتاح شده و البته امسال نیز قرار است به این اعداد و ارقام، نام ۳ ایستگاه دیگر اضافه شود؛ این ایستگاه‌ها در خط ۶ واقع شده و به نام‌های بهار شیراز (بیمارستان خانواده)، آیت الله کاشانی و شهدای کن خوانده می‌شوند.

با افتتاح ۳ ایستگاه مورد اشاره در آخرین روز‌های اسفند ۱۴۰۲، می‌توان گفت از جمع ۱۵۸ ایستگاه فعلی شبکه مترو تهران، ۴۷ ایستگاه در واپسین ماه هر سال به بهره‌برداری رسیده‌اند. گفتنی است نخستین ایستگاه‌هایی که در این شبکه مورد استفاده قرار گرفت، اسفند ماه سال ۱۳۷۷ و مربوط به خط ۵ مترو (وردآورد، صادقیه و کرج) بود.

البته اسفند ماه امسال غیر از ۳ ایستگاه بهار شیراز، آیت الله کاشانی و شهدای کن که طی روز‌های باقی‌مانده از امسال افتتاح می‌شوند، ورودی‌های دوم ایستگاه‌های شهر زیبا و شهران در خط ۶ به بهره‌برداری رسیده و عملیات حفاری مکانیزه و ساخت تونل پروژه توسعه جنوبی خط ۶ نیز به پایان می‌رسد.

همچنین آغاز عملیات اجرایی پروژه توسعه شمال غربی خط ۷ به همراه افتتاح ورودی دوم ایستگاه شهید دادمان هم در اسفند ماه ۱۴۰۲ محقق شد.

منبع: تیترکوتاه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار