گوناگون

شب‌گردی یک پلنگ در جنگل‌های هیرکانی گیلان‌‌+ فیلم

شب‌گردی یک پلنگ در جنگل‌های هیرکانی گیلان‌‌+ فیلم

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گیلان از ثبت تصویر پلنگ برای چندمین بار در جنگلهای شهرستان املش خبر داد.

حمزه عشوری درباره ثبت تصاویر این قلاده پلنگ در جنگل‌های هیرکانی اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست املش با کمک همیاران بومی منطقه به سرپرستی محیط بان شاهپور عبدی در پایش‌های میدانی خود در مناطق جنگلی این شهرستان با شناسایی ردپای پلنگ و نصب دوربین‌های تله‌ای، موفق به ثبت تصاویر زیبایی از حیات وحش شاخص این منطقه و بویژه گونه ارزشمند پلنگ شدند.

وی افزود: مشاهده پلنگ در این منطقه بیانگر وجود امنیت، تغذیه مناسب و پویایی اکوسیستم است که به واسطه تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی محقق شده است و طی چند سال اخیر خوشبختانه شاهد پراکنش پلنگ در زیستگاه‌های استان گیلان هستیم. حمزه عشوری افزود: سال گذشته سه بار و امسال نیز دو بار از این گونه با ارزش در زیستگاه‌های مختلف با دو دوربین تله‌ای تصویر برداری شده است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان در پایان ضمن اشاره به اهمیت مشارکت عموم مردم در حفاظت از محیط‌زیست، افزود: انتظار داریم مردم شریف استان گیلان به ویژه ساکنان جوامع محلی و ساکنان اطراف زیستگاهها، محیط بانان را در حفاظت از طبیعت و حیات وحش یاری کنند.

این گزارش می‌افزاید املش با دارا بودن غنای زیستی و با داشتن زیستگاه‌های بکر طبیعی از تنوع زیستی جانوری و گیاهی بسیار ارزشمندی برخوردار است.

ثبت تصاویر گونه‌های مختلف حیات وحش از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در مطالعه و اجرای برنامه‌های حفاطتی و کنترل گونه‌های در معرض تهدید و یا در خطر انقراض بسیار موثر است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار