گوناگون

کوه باستانی کایلاش، مقصد نهایی ارواح یا محلی مقدس برای پاک شدن گناهان+ فیلم

کوه باستانی کایلاش، مقصد نهایی ارواح یا محلی مقدس برای پاک شدن گناهان+ فیلم

کوه کایلاش علاوه بر اهمیت معنوی، توجه هزاران مسافر را از سرتاسر جهان به خاطر چشم انداز خیره کننده خود جلب می کند.

به گزارش پارسینه، کوه باستانی کایلاش، قله ای خیره کننده در گوشه دورافتاده جنوب غربی تبت در کوه های هیمالیا قرار دارد. با ارتفاع ۶۶۳۸ متر یکی از مرتفع ترین بخش های هیمالیا است و به عنوان منبع برخی از طولانی ترین رودخانه های آسیا عمل می کند

کوه کایلاش به‌عنوان یکی از مقدس‌ترین کوه‌ها شناخته می‌شود. هر ساله هزاران نفر از سراسر جهان به این مکان می آیند. پیروان عقاید مختلف از هزاران سال پیش به زیارت کایلاش رفته اند و با پای پیاده این کوه مقدس را طواف می کنند. اعتقاد بر این است که بازدید از کایلاش و پیروی از این سنت باعث خوشبختی می شود و گناهان را پاک می کند. با این حال، سفر ۵۲ کیلومتری / ۳۲ مایلی با پای پیاده در یک روز آسان نیست و برای تکمیل آن باید از نظر جسمی و ذهنی قوی باشید. عموماً ۳ روز طول می کشد تا افراد این پیاده روی را به پایان برسانند.

طبق افسانه های هندو، شیوا، خدای ویرانی و تولد دوباره، در قله این کوه معروف به نام کایلاسا ساکن است. کوه کایلاسا در بسیاری از فرقه های هندو به عنوان بهشت، مقصد نهایی ارواح و مرکز مقدس جهان در نظر گرفته می شود

این کوه برای پیروان هندوئیسم، بودیسم، آیین جین و دین بون نیز اهمیت فوق العاده ای دارد.

کوه کایلاش علاوه بر اهمیت معنوی، توجه هزاران مسافر را از سرتاسر جهان به خاطر چشم انداز خیره کننده خود جلب می کند. چندین مکان دیدنی طبیعی دیگر در منطقه کایلاش وجود دارد، از جمله دریاچه مقدس Mansarovar.

تاریخچه کوه مقدس کایلاش 

تاریخچه جذاب کایلاش به شدت در اساطیر، معنویت و سنت های باستانی ریشه دارد. قدمت آن به هزاران سال پیش برمی گردد و اعتقاد بر این است که یکی از قدیمی ترین کوه های جهان است.

تاریخ این کوه عرفانی علاوه بر جنبه مذهبی، با فرهنگ ها و تمدن های گوناگون نیز گره خورده است. در طی قرن‌ها، منطقه کایلاش شاهد امپراتوری‌ها، مسیرهای تجاری و تبادل فرهنگی مختلف بوده است. در گذشته، این منطقه مسیری حیاتی برای بازرگانان و مسافران از کشورهای مختلف آسیایی بود که اهمیت کوه کایلاش را در زمینه فرهنگی گسترش می‌داد.

زمین ناهموار و شرایط بد آب و هوایی مانع از تلاش هر کوهنوردی برای رسیدن به قله می شد. از این رو، کوه صعود نشده باقی می ماند.

در سال های اخیر، مقامات مسئول چین به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی، اقداماتی را برای حفاظت از این کوه انجام داده اند. علاوه بر این، منطقه اطراف کوه کایلاش به عنوان میراث جهانی یونسکو تعیین شده است.

ارتفاع و ویژگی های جغرافیایی کوه کایلاش

کایلاش، واقع در بخش غربی تبت، تا ارتفاع ۶۶۳۸ متری بالاتر از سطح دریا اوج می‌گیرد. این یکی از قله های قابل توجه در فلات تبت است که به دلیل زیبایی گیرا و ویژگی های جغرافیایی متمایز خود شناخته شده است. یکی از ویژگی های برجسته آن شکل منحصر به فرد گنبدی آن است که از دور دیده می شود.

اعتقاد بر این است که هر چهار چهره کوه نمایانگر جنبه های مختلف معنویت است. از نظر جغرافیایی، جبهه شمالی کایلاش شامل شیب های تند و صخره های ناهموار است و جبهه جنوبی نسبتاً قابل دسترس تر است. از سوی دیگر، جبهه شرقی و غربی عمدتاً دارای زمین های صخره ای و قله های پوشیده از برف است.

علاوه بر این، شکل گیری یخبندان کوه منبع رودخانه هایی از جمله سند، کارنالی، سوتلج و برهماپوترا است. توپوگرافی منطقه کایلاش ترکیبی مسحورکننده از دره های عمیق، قله های بلند، دریاچه های اطراف و زمین های صخره ای دور افتاده است. مناظر چالش برانگیز، شرایط آب و هوایی شدید و اکوسیستم جذاب هر سال هزاران مسافر را جذب می کند و نوید یک ماجراجویی عالی را می دهد

جاذبه های نزدیک کوه کایلاش

تبت سرزمین شگفتی های طبیعی با چندین مکان دیدنی طبیعی فریبنده است. چندین جاذبه دیگر نیز در نزدیکی کوه کایلاش ارزش دیدن دارند. 

دریاچه Mansarovar: در نزدیکی کوه عرفانی قرار دارد. این دریاچه نیز دارای اهمیت معنوی است و یکی از مقدس ترین دریاچه های جهان به حساب می آید. زیبایی فریبنده دریاچه علاوه بر اهمیت معنوی، مسافران را مجذوب خود می کند.

چشمه آب گرم تیرتاپوری: این چشمه در جنوب غربی منطقه کایلاش قرار دارد و بیشتر به خاطر چشمه های آب گرم طبیعی اش شناخته شده است. اعتقاد بر این است که این چشمه های آب گرم دارای خواص درمانی هستند. زائران برای طهارت و شفا از این چشمه آب گرم دیدن می کنند.

خرابه های پادشاهی گوگ: در منطقه دورافتاده غرب تبت واقع شده است. ویرانه ها به شما نگاهی اجمالی به تمدن باستانی ساکن در این منطقه در قرن ها پیش می دهد. ویرانه ها همچنین تاریخ، هنر و معماری غنی پادشاهی باستان را منعکس می کنند.

جشنواره Saga Dawa: اگر بتوانید زمان سفر خود را تنظیم کنید، شاهد جشنواره Saga Dawa خواهید بود که در تبت جشن گرفته می شود. این جشن مهم در واقع جشن بزرگداشت روشنگری بودا است.

دریاچه Rakshas Tal: این دریاچه در نزدیکی دریاچه Mansarovar قرار دارد. چندین داستان اساطیری با این دریاچه گره خورده است که بر اهمیت آن می افزاید. این دریاچه توسط مناظر خیره کننده با کوه های پوشیده از برف احاطه شده است که آن را به مقصدی جذاب برای بازدید تبدیل کرده است.

حجم ویدیو: 10.99M | مدت زمان ویدیو: 00:00:19 دانلود ویدیو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار