گوناگون

درخواست روسیه از شورای امنیت برای تحریم اسرائیل

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با تأکید بر اینکه تنها راه جلوگیری از گسترش فاجعه در منطقه غزه، برقراری آتش‌بس فوری و گسترده است، از شورای امنیت خواست موضوع تحریم اسرائیل را فوراً بررسی کند و بودجه آژانس آنروا نیز دوباره تأمین شود.

 واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته طی سخنرانی خود در نشست شورای امنیت، تأکید کرد: تصویب قطعنامه شماره 2728 شورا به‌وضوح اقدامی ناکافی بود، زیرا به‌سادگی رعایت نشده است و این روند باید منجر به اعمال تحریم‌هایی علیه ناقض آن، یعنی طرف اسرائیلی شود.

این دیپلمات روس همچنین تأکید کرد: برقراری آتش‌بس در این منطقه کوچک محصورشده، دسترسی ایمن و بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه را برای همه مردم غزه نیازمند تضمین می‌کند و به جلوگیری از تهدید فزاینده گسترش بیشتر بحران در کل منطقه کمک خواهد کرد.

نبنزیا گفت: قطعنامه 2728 شورای امنیت به‌وضوح کافی نبود و به‌سادگی اصلاً اجرا نشد. ماه رمضان گذشت و موضوع برقراری طولانی‌مدت آتش‌بس دوباره حاد شده است، ما از این واقعیت نتیجه می‌گیریم که شورای امنیت سازمان ملل در آینده نزدیک باید دوباره به بررسی این موضوع بازگردد. بار دیگر یادآوری می‌کنم؛ عدم رعایت قطعنامه‌های لازم‌الاجرای شورای امنیت باید منجر به اعمال تحریم‌هایی علیه طرف ناقض آن شود، و ما معتقدیم که شورا باید این موضوع را فوراً بررسی کند.

نماینده دائم روسیه همچنین در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت، گفت: بودجه آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی در خاورمیانه (UNRWA) باید به‌طور کامل از سر گرفته شود.

واسیلی نبنزیا افزود: «آژانس آنروا تنها کانالی است که به فلسطینی‌ها هم در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و هم در لبنان، اردن و سوریه همسایه کمک می‌کند، و تا زمانی که حل‌وفصل عادلانه وضعیت آنها به‌عنوان بخشی از حل‌وفصل مناقشه فلسطین و اسرائیل حاصل نشده باشد، این آژانس باید همچنان فعالیت داشته باشد و به مردم کمک کند.»

این دیپلمات روس یادآور شد: با این حال، از زمان تشدید درگیری‌ها بین فلسطین و اسرائیل، حدود 2 میلیون فلسطینی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند که برخی از آنها به مؤسسات تحت نظارت آنروا پناه بردند که علی‌رغم وضعیت بشردوستانه و بین‌المللی آنها، همچنان مورد هدف حملات اسرائیل قرار گرفتند.

نماینده دائم روسیه نسبت به تصمیم تعدادی از کمک‌کنندگان کلیدی مبنی بر تعلیق کمک مالی به UNRWA به‌دلیل اتهاماتی مبنی بر همکاری کارکنان آن با جنبش حماس، ابراز حیرت و خشم کرد و ادامه داد: ما به‌طور قاطعانه تلاش‌ها برای بی‌اعتبار کردن این آژانس  از طریق کمپین‌های اطلاعات نادرست را محکوم می‌کنیم. ما معتقدیم که بودجه آنروا حتی قبل از پایان تحقیقات باید به‌طور کامل بازیابی شود، ضمن اینکه تحقیقات در زمینه ارتباط آن با حماس نیز باید واقع‌بینانه باشد و نه‌تنها اطلاعات ارائه‌شده توسط اسرائیل، بلکه اطلاعات فلسطینی‌ها را نیز در نظر بگیرد.

چندی پیش، مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: آژانس آنروا (UNRWA) بخش مهمی از روند ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه است و تلاش‌ها برای بیرون راندن آن از منطقه باید متوقف شود.

او اضافه کرد: "دسترسی، تجربه و اعتبار" آژانس منحصربه‌فرد است، چیزی که هیچ سازمان دیگری ندارد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار