گوناگون

بیانیه مشترک وزارت خارجه ایران و پاکستان:

بازگشت سفرای ایران و پاکستان؛ سفر امیرعبداللهیان به اسلام‌آباد

بازگشت سفرای ایران و پاکستان؛ سفر امیرعبداللهیان به اسلام‌آباد

در پی گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه پاکستان و جمهوری اسلامی ایران، دو طرف توافق کردند که سفرای دو کشور تا ٢۶ ژانویه ٢٠٢۴ (۶ بهمن ماه ١۴٠٢) به محل کار خویش بازگردند.

پارسینه: به دعوت جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه پاکستان، حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی وی، در تاریخ ٢٩ ژانویه ٢٠٢۴ (٩ بهمن ماه ١۴٠٢) به پاکستان سفر خواهد کرد.

پس از حمله نیروهای نظامی ایران به مقر تروریست‌ها در مرز پاکستان و تنش‌های کوتاهی که بین تهران و اسلام‌آباد ایجاد شد، دولت پاکستان روز جمعه تصمیم گرفت به بحران با ایران پایان داده و روابط دیپلماتیک با تهران را به طور کامل از سر بگیرد.

دولت پاکستان پس از نشست خود ضمن تاکید بر حسن همجواری تصمیم گرفت تنش و درگیری با ایران را متوقف کند.

جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه پاکستان نیز پیشتر در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه ایران با اشاره بر آرمان‌های مشترک دو کشور در مبارزه با تروریسم گفت که نگرش مشترک در مبارزه با تروریسم هسته اصلی همکاری دو کشور است و پاکستان همواره بر روابط برادرانه و سازنده با ایران تاکید داشته و حق حاکمیت و تمامیت ارضی همواره مورد توجه جدی اسلام آباد می باشد.

وی با تاکید بر علاقه و احترام ویژه ملت و دولت پاکستان به جمهوری اسلامی ایران، بر توسعه مناسبات برادرانه در تمامی ابعاد میان دو کشور تاکید کرد و افزود: ما دو همسایه دیرینه و مسلمان هستیم، تروریسم دشمن مشترک ماست و نباید به تروریست‌ها و دشمنان روابط تهران و اسلام آباد، اجازه سوء استفاده داد. همکاری و برادری محور اصلی کار ماست.

وزیر خارجه پاکستان همچنین از حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران برای دیدار رسمی از اسلام آباد دعوت کرد.

در پی اعلام از سرگیری مجدد روابط میان تهران و اسلام آباد به حالت عادی، وزارت خارجه پاکستان نیز روز جمعه از توافق با ایران پیرامون کاهش تنش در روابط دوجانبه خبر داد.

این وزارتخانه اعلام کرد تهران و اسلام آباد در پی حملات هوایی اخیر پیرامون کاهش تنش دوجانبه به توافق رسیدند.

وزارت خارجه ایران هم روز جمعه از بازگشت قریب‌الوقوع سفرای پاکستان و ایران به سفارت‌خانه‌های دو کشور خبر داد.

این وزارتخانه اعلام کرد روی همکاری امنیتی و نظامی که قبلا با پاکستان بر سر آن توافق کرده بودیم تمرکز می‌کنیم.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی هفته گذشته، پایگاه‌های تروریستی و جاسوسی رژیم صهیونیستی در پاکستان، عراق و سوریه را هدف قرار داد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار