گوناگون

هشدار آمریکا به یمن: برای آخرین بار هشدار دادیم و دیگر اقدام خواهیم کرد

هشدار آمریکا به یمن: برای آخرین بار هشدار دادیم و دیگر اقدام خواهیم کرد

آمریکا بیانیه مشترک دیشب ائتلاف دریایی موسوم به "نگهبان رفاه" را در حکم آخرین هشدار خود به انصارالله یمن دانسته و تاکید کرده "صبر بین المللی به پایان رسیده" و دیگر نوبت اقدام است.

ائتلاف دریایی متشکل از 13 کشور در قالب بیانیه مشترکی به "دولت نجات ملی یمن" (انصارالله) هشدار دادند که حملات به کشتی های اسراییلی یا عازم اسراییل را در دریای سرخ متوقف کنند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایالات متحده آمریکا و 12 کشور دیگر عضو ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در دریای سرخ، روز چهارشنبه به انصارالله یمن هشدار دادند که حملات خود را به کشتی‌ها در دریای سرخ متوقف کنند یا با اقدام نظامی هدفمند احتمالی مواجه خواهند شد.

انصارالله یمن طی هفته های گذشته دستکم 23 حمله به کشتی های اسراییلی یا عازم اسراییل در دریای سرخ و خلیج عدن ترتیب داده است. انصارالله اعلام کرده مادامی که محاصره غیرانسانی اسراییل علیه مردم غزه ادامه دارد، به این حملات خود ادامه خواهد داد.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس: یک مقام ارشد دولت بایدن از بیان جزئیات حملات احتمالی در صورت ادامه حملات یمنی ها خودداری کرد، اما تاکید کرد که "حوثی‌های مورد حمایت ایران نباید پیش‌بینی هشدار دیگری از سوی ایالات متحده و متحدانش داشته باشند و این آخرین هشدار پیش از اقدام بود."

این مقام دولت بایدن مدعی شد صبر بین المللی از حملات "حوثی ها" به پایان رسیده است.

بالگردهای آمریکایی هفته گذشته با حمله به 4 قایق نظامی انصارالله که برای توقف یک کشتی عازم اسراییل به دریای سرخ رفته بودند، 10 نفر از نیروهای یمنی را کشته و 3 قایق را غرق کردند. بنا به گفته آمریکایی ها قایق چهارم یمنی ها از صحنه درگیری عقب نشینی کرد.

آمریکا: آخرین هشدار را به یمن دادیم و دیگر اقدام خواهیم کرد

بیانیه مشترک ائتلاف دریایی، توسط ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، نیوزلند، سنگاپور و بریتانیا امضا شده است. 

همچنین به طور جداگانه، ایالات متحده روز چهارشنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا علیه "حوثی ها" اقدام کند و به "ایران" نیز هشدار داد که در مورد ادامه حمایت از انصارالله باید انتخابی داشته باشد.

شورای امنیت چهارشنبه شب در جلسه ای حملات انصارالله یمن را محکوم کرده است.

13 کشور ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در بیانیه خود گفتند: "اجازه دهید پیام ما اکنون روشن باشد: ما خواستار پایان فوری این حملات غیرقانونی و آزادی کشتی‌ها و خدمه آن که به صورت غیرقانونی بازداشت شده اند، هستیم... اگر حوثی‌ها به تهدید زندگی، اقتصاد جهانی و جریان آزاد تجارت در آبراه‌های حیاتی منطقه ادامه دهند، مسئولیت عواقب آن را بر عهده خواهند داشت."

انصارالله یمن با رد ادعاهای آمریکا و کشورهای غربی درباره بر هم زدن امنیت تجارت دریایی، گفته است فقط به کشتی های اسراییلی و یا عازم بنادر اسراییل هشدار تغییر مسیر می دهد و با دیگر کشتی های عبوری از دریای سرخ کاری ندارد.

در صورتی که کشتی های عازم اسراییل به هشدار انصارالله مبنی بر تغییر مسیر بی توجهی کنند، با حمله موشکی یا پهپادی مواجه می شوند.

انصارالله یمن می گوید هدف از حملات آنها پایان دادن به تهاجم زمینی و هوایی اسراییل به نوار غزه است که در 3 ماه گذشته بی وقفه ادامه داشته است.

ایالات متحده و متحدانش ائتلافی دریایی موسوم به " نگهبان رفاه" را برای محافظت از ترافیک کشتی ها در دریاس سرخ تشکیل داده اند و در حال حاضر، کشتی های جنگی از ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا در حال گشت زنی در این آبراه هستند. 

روز یکشنبه هفته گذشته بالگردهای آمریکایی به سوی قایق های یمنی در دریای سرخ آتش کشوده و 10 نفر از نیروهای یمنی را کشتند.

آمریکا مدعی است با ناوهای جنگی خود طی هفته های گذشته دهها موشک بالستیک و پهپاد انتحاری یمنی را که به سمت کشتی ها یا مناطق جنوبی اسراییل پرتاب شده بودند را رهگیری و سرنگون کرده است. 

 

منبع: عصر ایران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار