گوناگون

متوسط مالیات ماهانه کشور در سال جاری به ۴۰ همت رسید

متوسط مالیات ماهانه کشور در سال جاری به ۴۰ همت رسید

پارسینه: رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت:متوسط مالیات ماهانه کشور در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید که این امر نتیجه جلوگیری از فرارهای مالیاتی و شناسایی مودیان جدید بوده است.

داود منظور ظهر پنجشنبه در ستاد تجهیز درآمد استان اصفهان با بیان اینکه رویکرد سازمان امور مالیاتی عدالت مالیاتی است، اظهار داشت: دولت انتظار دارد که سهم بیشتری از بودجه از طریق مالیات تأمین شود که این امر با جلوگیری از فرارهای مالیاتی و شناسایی مودیان جدید انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه این اقدامات سبب شد تا متوسط مالیات ماهانه کشور در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ هزار میلیارد تومان برسد که رشد قابل توجهی به شمار می‌رود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه فارغ از پیش‌بینی بودجه، ظرفیت‌های هر استان در نظر گرفته می‌شود، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته نسبت مالیات استان‌ها را بدون مشورت با سازمان امور مالیاتی در نظر گرفت که تلاش شد توزیع متناسب‌تر شده و تعدیل شود.

منظور با بیان اینکه تحقق وصول مالیات رشد داشته و تناسب بالایی میان استان‌ها وجود دارد، گفت: نمی‌توان یک ریال مالیات خلاف قانون وصول کرد.

وی با بیان اینکه خط قرمز اخذ مالیات تعطیل شدن واحدهای تولیدی است، خاطرنشان کرد: بر این اساس بخشودگی جرایم، تقسیم طولانی مدت و..‌. را که از ستاد تسهیل به سازمان امور مالیاتی تکلیف می‌شود، انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه گلایه‌مندی از مالیات به حداقل رسیده و حقوق افراد به ویژه تولیدکنندگان مراعات می‌شود، ابراز داشت: تمرکز ما بر وصول معوقات بوده که بخش بزرگی از آن به ویژه در حوزه شرکت‌های صوری وصول شده است؛ به عنوان مثال ۸۰۰ خودرو صفر از یک بدهکار بزرگ مالیاتی در هفته گذشته توقیف شد و دارایی‌های بدهکاران مالیاتی شناسایی شده و فرارهای مالیاتی به شدت مورد بررسی قرار می‌گیرد و دارایی‌های غیر عملیاتی این افراد توقیف شد.

منظور با اشاره به اینکه مالیات و گمرک بالغ بر ۵۵ درصد بودجه دولت را تأمین می‌کند و از درآمد نفت پیشی گرفته است‌، گفت: جهت گیری ما در راستای توسعه مالیات الکترونیک است به نحوی که از پنجره واحد خدمات الکترونیک مالیاتی به مردم خدمت‌رسانی شود. در این راستا از ابتدای شهریورماه همه ابلاغیه‌های سازمان به مودیان الکترونیکی شده است.

وی با اشاره به اینکه مالیات نقل و انتقال خودرو از ابتدای سال جاری الکترونیکی شده است، اضافه کرد: تلاش می‌شود همه نقطه‌های تماس مودیان با ادارات مالیاتی به پنجره واحد انتقال یابد که مجموع این اقدامات به تسهیل امور مردم، ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد می‌انجامد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه رویکرد ما سالم‌سازی امور مالیاتی است، گفت: در سال گذشته برای ۱۰ نفر از ممیزان مالیاتی متخلف دادنامه صادر شد زیرا مالیات باید فقط مستند بر اطلاعات تعیین شود.

منظور تصریح کرد: به دنبال احقاق حقوق مودیان هستیم و از این رو تکریم مودیان عدالت مالیاتی اصل اول است و قرار نیست با روش‌های ناسالم برای دولت درآمد کسب کنیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار