گوناگون

عضو اتاق بازرگانی:بازار قره‌باغ را به رقبا باختیم

عضو اتاق بازرگانی:بازار قره‌باغ را به رقبا باختیم

عضو اتاق بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان با بیان کندی جریان تجارت در مرزهای ایران با جمهوری آذربایجان گفت: پس از پایان جنگ قره‌باغ بازسازی مناطق جنگ‌زده از پتانسیل خوبی برای صادرات برخوردار بود اما متاسفانه ایران این بازار را به رقبا باخت و سهم بسیار کمی از آن دارد.

بهروز پورسلیمان، عضو اتاق بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان و نایب رئیس اتاق بازرگانی اردبیل از برقراری ثبات در جریان تجارت ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 70 میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شده و امیدواریم این رقم تا پایان سال به 100 میلیون دلار افزایش پیدا کند.

وی افزود: روابط تجاری ایران و جمهوری ایران تاکنون هیچ گاه دچار وقفه نبوده و حتی در زمان شیوع کرونا هم روابط تجاری مختل نشد.

پورسلیمان ادامه داد: وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین تردد ماشین‌های ترانزیتی را که از بنادر جنوبی به ایران می‌آیند تا به واسطه ایران کالاهای خود را به کشورهای شمالی صادر کنند بیشتر شده و این امر به تراکم ماشین‌های باری در گمرکات آستارا و بیله‌سوار انجامیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود ادامه‌دار شدن مشکل تراکم ماشین‌ها در شهرهای مرزی راه‌حلی برای آن پیدا نمی‌شود، گفت: مشکلاتی سبب ایجاد این صف‌ها شده که قابل بیان در رسانه‌ها نیست. اما اگر تمایل دو طرف ایران و آذربایجان برای تداوم و رشد تجارت باشد حتما امکان غلبه بر مشکلات وجود دارد، به هر حال مسئولان استانی هر دو استان اردبیل و گیلان هر آنچه که توانستند را برای حل مشکلات طولانی بودن صف‌ها انجام داده‌اند اما تاکنون تغییری حاصل نشده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: طرف آذربایجانی می‌گوید در یک روز بیش‌تر از 150 کامیون را نمی‌تواند از گمرک بیله‌سوار عبور دهد و همچنین مجهز نبودن گمرک ایران را به سیستم ایکس‌-ری دلیل کندی انتقال کالا و طولانی شدن صف‌ها اعلام می‌کند.

پورسلیمان تصریح کرد: با این حال مشکل تعهدات ارزی بیش‌تر از هر مشکل دیگری برای صادرکنندگان کالاهای ایرانی به جمهوری آذربایجان چالش‌ساز است. صادرکنندگان علاوه بر مشکلات نقل و انتقالات پولی که به دلیل تحریم‌ها با آنها دست به گریبان هستند در داخل کشور با قوانین سختگیرانه ارزی مواجه شده‌اند تا جایی که گاه کارت بازرگانی آنها تعلیق می‌شود و یا مجبور می‌شوند از کارت‌های یک بار مصرف استفاده کنند.

وی افزود: شرکت‌های بزرگی که ارز زیادی در پی صادرات به دست می‌آورند ملزم هستند ارز خود را به کشور برگردانند اما مجبور کردن بازرگانانی که ارزش صادرات آنها به یک میلیون دلار هم نمی‌رسد به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات قانون منسوخ و شکست خورده‌ای است که پس از انقلاب دوبار تکرار شده و هر دو بار به شکست انجامیده است.

پورسلیمان در پاسخ به این پرسش که جنگ قره‌باغ تا چه اندازه بر میزان صادرات کالاهای ایرانی به جمهوری آذربایجان تاثیرگذار بود، گفت: پس از پایان جنگ قره‌باغ بازسازی مناطق جنگ‌زده از پتانسیل خوبی برای صادرات برخوردار بود اما متاسفانه ایران این بازار را به رقبا باخت و سهم بسیار کمی از آن دارد.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار