گوناگون

وضعیت نامطلوب سدهای کشور / افزایش ۲۱درصدی خروجی آب ها

وضعیت نامطلوب سدهای کشور / افزایش ۲۱درصدی خروجی آب ها

آمارها نشان می دهد که میزان خروجی آب سدها ۲۱درصد افزایش پیدا کرده است.

شواهد نشان می دهد که از ابتدای سال آبی شاهد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته بوده ایم و همین امر سبب شده است تا سدهای کشور وضعیت مطلوبی نداشته باشند.

میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۱۵ دی ماه نسبت به دوره بلندمدت ۴۰ درصد کاهش داشته، اما میزان خروجی آب از سدها ۲۱ درصد افزایش یافته است که همین امر و منفی شدن آب ورودی به سدها سبب کاهش حجم آب ۱۳ سد مهم و بزرگ کشور شده است.

میزان بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا پانزدهم دی به ۴۷ میلیمتر رسید که در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۵ساله که ۷۸.۲ میلیمتر بارش داشته‌ایم، ۴۰ درصد کاهش‌یافته است. همین کاهش وضعیت سدها را نگران‌کننده کرده و در عین حال میزان خروجی آب از سدها نیز ۲۱ درصد افزایش یافته است.

کاهش بارش‌ها ازیک‌طرف و افزایش مصرف از طرف دیگر وضعیت ۱۳ سد کشور را با کاهش شدید حجم آب مواجه کرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن یک میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا نهم دی‌ماه با کاهش ۸۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده و میزان پرشدگی فعلی این سد هم یک درصد است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا نهم دی‌ماه ۳۷ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۳ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۳ درصد کاهش‌یافته است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۶۱ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۸ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی آن ۵ درصد است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۱۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۶۶ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی کنونی این سد ۱۳ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۲۷ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۶۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۱۶ درصد است.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۲۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۹ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و میزان پرشدگی آن نیز ۷ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۵۷ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۵۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی فعلی این سد هم ۲۴ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم چهار میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۹ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی فعلی این سد هم ۹ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۱۳ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۵۰ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی فعلی آن هم ۲۲ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا دوم دی‌ماه چهار میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۹ درصد کاهش نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن نیز اکنون ۱۲ درصد است.

منبع: ایرنا

 

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار