به گفته یک متخصص بهداشت عمومی، پوشاک می‌توانند قطرات تنفسی را نگه دارند، زیرا هر روز یکبار از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این ذرات می‌توانند به مرور زمان خشک شوند و ویروس را غیرفعال کنند.
طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا ویروس معمولاً از طریق قطرات تنفسی (از فرد آلوده عطسه یا سرفه می‌شود) منتقل می‌شود و از طریق لمس اشیاء و لوازمی که فرد آلوده دست زده است بیماری منتقل می‌شوند. با این حال، ممکن است ساعت‌ها روی سطوح که شامل لباس هم هست زنده می‌مانند.


به گفته متخصص بهداشت عمومی کارول وینر، محصولات پوشاک می‌توانند قطرات تنفسی را نگه دارند، زیرا هر روز یکبار از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این ذرات می‌توانند به مرور زمان خشک شوند و ویروس را غیرفعال کنند. اما این بدان معنا نیست که این اتفاق به سرعت اتفاق می‌افتد، و او گفت که دانشمندان هر روز بیشتر و بیشتر در مورد این ویروس می‌آموزند.


وینر به هافپوست گفت: "ما می‌دانیم که قطرات تحت برخی شرایط ممکن است خشک شوند، که ممکن است روی پارچه‌هایی با الیاف طبیعی سریعتر انجام شود. " "ما می‌شنویم که گرما و رطوبت می‌توانند در زنده ماندن ویروس روی سطوح تأثیر بگذارند، اما به یاد داشته باشید که در استرالیا ۸۰ درجه (فارنهایت) است، و تام هنکس هنوز هم آن را دریافت کرده است. "

آیا انواع خاصی از پارچه‌ها نسبت به بقیه مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

(مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری) رابرت آملر، رئیس دانشکده علوم پزشکی در دانشگاه پزشکی نیویورک و رئیس سابق پزشکی CDC، به هافپوست گفت که مدت زمان ویروس به پارچه بستگی دارد، زیرا برخی از مواد متخلخل از سایرین هستند.


آملر گفت: "برخی محققان معتقدند که الیاف موجود در مواد متخلخل ذرات ویروس را می‌گیرند، آن‌ها را خشک کرده و از هم می‌شکنند. " "سطوح صاف مانند چرم و وینیل را می‌توان پاک کرد. "


خانواده و اورژانس دکتر جنت نشیوات اظهار داشت که مواد پلی استر، مانند اسپندکس ممکن است میکروب‌ها را طولانی‌تر از پارچه‌های پنبه‌ای قابل تنفس نگه دارند، و این باعث می‌شود شستشوی شلوار، لباس زیر و لباس را با دقت انجام دهید.


نشیواوات گفت: "مواد مانند اسپندکس پلی استر میکروب‌ها طولانی‌تر از پارچه‌های مبتنی بر پنبه را حفظ می‌کنند، اما انواع پارچه‌ها می‌توانند آلوده شوند. "


از آنجا که اطلاعات و تحقیقات مربوط به COVID-۱۹، بیماری ناشی از کرونا ویروس همچنان در حال تکامل است، وینر تاکید کرد که تاکنون مطالعات متمرکز بر روی آن، ما را در مورد توانایی ماندن ویروس در سطوحی از قبیل: مقوا، فولاد، مس و پلاستیک نشان می‌دهد. ماندن ویروس روی دستگیره‌های در فضای باز و مناطق پر رفت و آمد زیاد است.


وی گفت: " انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی به ما گفته است که بعضی از ویروس‌ها می‌توانند پس از دو یا سه روز بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ، ۲۴ ساعت روی مقوا و کاغذ و چهار ساعت روی مس فعال هستند. " توجه داشته باشید که برخی از دکمه ها، زیپ‌ها و سایر سخت افزار‌های لباس شما می‌توانند از این مواد ساخته شوند.

آیا رفتن به خشکشویی در حال حاضر امن است؟

برای افرادی که دسترسی به ماشین لباسشویی و خشک کن در منزل یا آپارتمان خود ندارند، لباسشویی روشی بسیار مهم برای تمیز کردن لباس است؛ و در حالی که دستورالعمل‌های کنونی CDC، فاصله اجتماعی (فاصله شخصی شش فوت (قدم)) را برای جلوگیری از شیوع COVID-۱۹ ترغیب می‌کند، وینر گفت که لباس‌های شسته شده به طور کلی بی خطر هستند - البته اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود.


این موارد معمولاً شامل اقدامات محافظتی مانند پوشیدن دستکش، شستن دستها، عدم لمس کردن صورت و ضد عفونی کردن تمام سطوح دستگاه‌های مورد استفاده شماست.


وی توضیح داد: "تن‌ها روشی که ذرات ویروسی فعال می‌شوند، زمانی است که وارد دهان، بینی و چشم‌های خود می‌شوند، بنابراین اگر دستکش می‌پوشید، صورت خود را لمس نکنید و مطابق دستورالعمل‌های CDC آن‌ها را به درستی از بین ببرید. "


با این حال، اگر به دستکش دسترسی ندارید، وی اضافه کرد که ضد عفونی کردن دست‌های خود در حین قرار گرفتن، و قبل از ترک شستشو، می‌تواند کمک کند. علاوه بر این، شما با رسیدن به خانه، حداکثر ۲۰ تا ۳۰ ثانیه دست خود را بشویید.


اگر نگران این هستید که لباس شما با از بین رفتن ویروس‌ها از ماشین لباسشویی مشترک بیرون بیاید، دکتر جورجین نانوس گفت: نگران نباشید.


وی گفت: "بله، استفاده از ماشین لباسشویی مشترک در حال حاضر بی خطر است، زیرا ویروس با شستن لباس‌های شما در ۸۰ درجه فارنهایت، از آنچه که در حال حاضر درک می‌کنیم، کشته می‌شود. " وی ادامه داد: "مسئله چالش برانگیز این است که فاصله اجتماعی و تماس با سطوح آلوده و افراد آلوده در رختشوی خانه وجود دارد. نه خود لباسشویی. "

در چه دما باید لباس خود را بشوییم؟

هنگامی که زمان شستن لباس‌ها فرا رسید، وینر گفت: دستورالعمل‌های خاصی وجود دارد که می‌خواهید برای کمک به از بین بردن ویروس رعایت کنید. این شامل استفاده از تنظیمات آب گرم در ماشین لباسشویی و دادن زمان و گرمای اضافی به لباس شما می‌باشد.


وی گفت: "هر زمان ممکن باشد، از تنظیم آب گرم استفاده کنید، زیرا این امر به از بین بردن ویروس کمک می‌کند. " "گرمای اضافی و زمان، در خشک کن، معنا پیدا می‌کند، زیرا قطرات باید خشک شوند، که احتمالاً ویروس را غیرفعال می‌کند. "


با این حال، در حالی که نانوس موافقت لباس‌های شسته شده را در آب گرم نشان می‌داد، او هشدار داد که آن‌ها را در درجه حرارت بالا جوشاند.


نانوس گفت: "اگر می‌توانید لباس‌های خود را در گرمترین آب ممکن برای آن مواد شستشو دهید، ایده آل خواهد بود. " "با این وجود، لطفا تمام لباس‌های خود را با جوشاندن خراب نکنید، زیرا این باعث افزایش استرس و اضطراب بیشتری می‌شود که در حال حاضر هیچ یک از ما به آن احتیاج نداریم. "

از چه نوع شوینده‌ای استفاده کنم؟

Rodney E. Rohde، رئیس و استاد برنامه علمی آزمایشگاه بالینی در دانشگاه ایالتی تگزاس، مجددا اهمیت شستشوی لباس در آب گرم را تأکید کرد، اما همچنین توصیه کرد به مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید توجه کنید.


روهد به هافپوست گفت: "من توصیه می‌کنم لباس‌ها را در مواد شوینده حاوی ترکیب سفید کننده بشویید. " "ویروس‌ها به هیچ وجه در این نوع محیط کار نمی‌کنند. "


شورای شیمی آمریکا لیستی از محصولات را تهیه کرده است (مواد شوینده شامل) برای استفاده در برابر عوامل بیماری زا در حال ظهور ویروسی را احاطه و COVID-۱۹.

اگر به ماشین دسترسی ندارید، آیا شستشوی دست مؤثر است؟

اگر به تجهیزات رختشویی دسترسی ندارید، نانوس گفت: "شما می‌توانید لباس‌های خود را در خانه شستشو دهید تا زمانی که بتوانید دمای بالای ۸۰ درجه فارنهایت را دریافت کنید. " وی افزود: "اگر بتوانید لباس‌های خود را در ماشین لباسشویی معمولی بشویید، هنوز هم کاملاً ایمن است و حتی اگر لباس خود را با لباس افراد بیمار شسته اید، ویروس را از بین خواهد برد. "

چند بار باید لباس خود را بشویید؟

در حالی که ممکن است برخی از افراد منتظر می‌مانند تا انبوهی از لباس برای شستن آماده کنند و سپس آن‌ها را بشویند، وینر توصیه می‌کند که مرتباً لباس‌های خود را بشویید، به خصوص اگر هنوز هم مشغول کار هستید یا در مناطق شلوغ بوده اید.


وی گفت: " بهتر است مثل همیشه لباس‌های خود را مرتبا بشویید. " "اگر در یک منطقه شلوغ بوده اید، ممکن است بخواهید وقتی وارد خانه شوید، لباس‌های خود را بردارید و آنرا داخل سبد لباسشویی قرار بدهید احتیاط کنید. "


این امر همچنین در لباس پوشیدن هم گسترش می‌یابد. نانوس پیشنهاد کرد که اغلب شستن کت‌ها عاقلانه باشد.


وی گفت: "اگر از آرنج یا آستین خود استفاده می‌کنید باید لباستان را بشویید تا وسایل مورد استفاده مکرر و سطوح آلوده بخصوص دکمه‌های آسانسور، نرده‌ها و دستگیره درب را لمس کنید. "


نشیوه گفت: "لباس‌های خود را با لیسول تمیز نکنید. " "با این وجود اسپری‌های لباس ضد میکروبی وجود دارد که قابل استفاده هستند. "


آیا باید هر روز لباس خود را هنگام بازگشت به خانه از محل کار حذف کنم؟

از آنجایی که هدف قرار گرفتن در معرض انسداد عروق کرونو ویروس است، آمل توصیه کرد اگر هنوز هم روزانه کار می‌کنید یا در محیط‌های جمعیت زیادی رفت و آمد می‌کنید، لباس خود را عوض کنید.


وی گفت: "شما باید لباس خود را عوض کنید و هر زمان که دیگران لباس‌های شما را لمس کرده باشند یا در مجامع بزرگ گروهی بوده اید، آن‌ها را بشویید. "


با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید لباس‌ها را در پارکینگ عوض کنید تا از تماس با لباس تمیز جلوگیری کنید. او توصیه کرد که عادت داشته باشید که این لباس‌ها را در یک کیسه جداگانه نگهداری کنید.


وی گفت: "من در بیشتر سال‌های زندگی در مراقبت‌های بهداشتی هستم، من همیشه این کار را انجام داده ام، زیرا بیشتر از افراد در معرض بیماری‌های عفونی هستند. " "بنابراین من موافقم که این کار خوب است - شاید لازم نباشد در پارکینگ برهنه شوید، اما حداقل این است که عادت کنید لباس و کفش‌های کثیف خود را یک بار به خانه نیاورید. "

آیا شخص بیمار باید لباس خود را جداگانه بشوید؟

این سوال احتمالاً ذهن همه را به خود مشغول کرده است، خصوصاً در خانواده‌هایی که بیش از دو نفر دارند.


نشیحات گفت: "بهتر است همیشه لباس‌های بیمار را به طور جداگانه بشویید. " "پوشاک می‌توانند دارای استاف، E.coli، آنفولانزا و ... باشند. "


منبع: بیتوته