۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
خورش تخم مرغ یکی از غذا‌های سنتی استان سیستان و بلوچستان است این غذا شبیه به قلیه تخم مرغ استان خوزستان است، اما خیلی ساده‌تر از آن تهیه می‌شود.

 تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و املاح ضروری است و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد. نیاز‌های تغذیه‌ای افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است. تخم مرغ منبع بسیار غنی از پروتئین است. ارزش بیولوژیکی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مثل لبنیات، گوشت‌ها و حبوبات غنی‌تر است. پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدآمینه‌های ضروری برای سلامتی بدن است. ۱۲.۵ درصد وزن تخم مرغ را پروتئین تشکیل می‌دهد که هم در زرده و هم در سفیده وجود دارد.

 

ولی بیشتر در سفیده تخم مرغ و به نام آلبومین موجود است. تخم مرغ، بیشتر ویتامین‌های موردنیاز بدن به جز ویتامین C را دارد و منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B و ویتامین A می‌باشد. همچنین ویتامین D و ویتامین E را به مقدار کافی و لازم تأمین می‌کند. تخم مرغ حاوی تمامی املاح برای تأمین سلامتی فرد است. به خصوص اینکه منبع بسیار خوب ید و فسفر است که ید برای ساخت هورمون تیروئیدی و فسفر برای رشد بهتر و سلامتی استخوان‌های بدن لازم است.


مواد لازم

تخم مرغ: ۴ عدد
رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری
گشنیز خرد شده: ۱۰۰ گرم
پیاز متوسط: ۱ عدد
زردچوبه: به مقدار لازم
ادویه جنوب: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم
فلفل: به مقدار لازم
روغن مایع: به مقدار لازم

مراحل پخت

ابتدا پیاز را خرد کرده در روغن تفت می‌دهیم.

سپس گشنیز را خرد کرده به همراه ادویه، زردچوبه، فلفل و نمک و رب گوجه به آن اضافه می‌کنیم.نصف لیوان آب به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا جوش بیاید.

در آخر تخم مرغ‌ها را که قبلا به صورت آب پز تهیه کرده ایم به آن اضافه می‌کنیم.

 

منبع: غذالند