نماینده شورای شهر تهران در کمیته مناسب سازی شهرداری تهران:
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
نماینده شورای شهر تهران گفت: از زمانی که شورای پنجم شکل گرفت و بنده به صورت داوطلبانه به عنوان نماینده شورای شهر در کمیته مناسب سازی انتخاب شدم، از آنجاییکه از سال ۱۳۹۴ هیچ جلسه‌ای تشکیل از سوی این کمیته تشکیل نشده بود با نامه نگاری‌های مستمر با شهرداران وقت (یعنی آقایان نجفی و افشانی)، خواستار احیا و فعال شدن مجدد این کمیته شدم.

زهرا نژاد بهرام، نماینده شورای شهر تهران در کمیته مناسب سازی شهرداری تهران با اشاره به براینکه تاکید شهرداری تهران رو شورای شهرو بخصوص در کمیته مناسب سازی، حرکت به سمت تحقق شعار"تهران، شهری برای همه است" گفت: از زمانی که شورای پنجم شکل گرفت و بنده به صورت داوطلبانه به عنوان نماینده شورای شهر در کمیته مناسب سازی انتخاب شدم، از آنجاییکه از سال ۱۳۹۴ هیچ جلسه‌ای تشکیل از سوی این کمیته تشکیل نشده بود با نامه نگاری‌های مستمر با شهرداران وقت (یعنی آقایان نجفی و افشانی)، خواستار احیا و فعال شدن مجدد این کمیته شدم.

وی با ذکر اینکه بالاخره این نامه نگاری‌ها و تلاش‌ها جواب داد و در دوره شهرداری افشانی و درحالیکه بیش از ۶ ماه از عمر شورای پنجم می‌گذشت، بالاخره اولین جلسه کمیته مناسب سازی بعد از دو سال دوباره تشکیل شد گفت: از همان ابتدا تاکید کمیته مناسب سازی در سه حوزه تعریف شد که شامل تلاش برای مناسب سازی سیستم حمل و نقل عمومی، مناسب سازی معابر و بالاخره مناسب سازی بوستان‌ها بود. البته این کمیته تاکید ویژه‌ای هم بر روی مناسب سازی ساختمان‌های اداری شهر داشت تا الگویی باشد برای سایر ساخت وساز‌ها و حتی سایر شهرها. در همین راستا مقرر شد تا در همان سال یک بوستان، یک ساختمان اداری و یک معبر مناسب سازی و رونمایی شود تا فتح بابی باشد برای ادامه روند سیاست‌های کمیته مناسب سازی.

نژاد بهرام به روند افزایش تصاعدی بودجه مناسب سازی پایتخت در سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: از زمانی که کمیته مناسب سازی دوباره کار خود را آغاز کرده است یکی از مهمترین اهداف امان، تلاش برای افزایش بودجه این کمیته بوده تا بتوانیم هر سال بخش بیشتری از شهر را مناسب سازی کنیم. تلاشی که خوشبختانه نتیجه بخش بوده و بودجه ۲۰ میلیاردی شهرداری برای مناسب سازی در سال ۹۸ به ۶۴ میلیارد و در بودجه سال ۹۹ با افزایش حدود ۱۵ برابری به بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است که واقعا جای تامل دارد.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از تشکیل ستاد‌های معلولان در مناطق ۲۲ گانه تهران به عنوان یکی دیگر از دستاودر‌های ستاد مناسب سازی شهرداری یاد کرده و گفت: برای پیگیری روند مناسب سازی در مناطق، با دستور شهردارتهران، ستاد‌هایی متشکل از ۲ نفر از خانواده بزرگ معلولان پایتخت تشکیل شد که وظیفه پیگیری امورمعلولان در مناطق و مناسب سازی معابر و ساختمان‌های آن محلات مختلف مناطق را برعهده داشتند. ستاد‌هایی که به حق تاکنون مشاوره‌ها و کمک‌های بسیاری را به کمیته مناسب سازی شهرداری داده اند و امروز شاهد تشکیل شبکه فعالی از معلولانی هستیم که خودشان بازو‌های اجرایی شهرداری در مناطق و در بخش مناسب سازی هستند.

وی در تشریح نتایج و دستاورد‌های اقدامات آغاز شده در ستاد مناسب سازی گفت: خوشبختانه پیگیری‌های انجام شده به مسیر‌های خوبی منتهی شد بطوریکه به عنوان مثال در سال ۹۸، تعداد معابر و ساختمان‌ها و بوستان‌های مناسب سازی شده از سوی شهرداری به بیش از دو برابر رسید ضمن آنکه شهرداری مکلف شد در اجرای پروژه‌های خود حتما تایید ستاد مناسب سازی معلولان مناطق را نیز بگیرد. یعنی بدین ترتیب بدون تایید اعضای ستاد‌های مناسب سازی مناطق، هیچ پروژه‌ای اجازه بهره برداری نداشت.

نماینده شورای شهر تهران در کمیته مناسب سازی شهرداری تهران با ذکر اینکه مناسب سازی و اصلاح بیش از ۱۰ هزار کیلومتر معبر و خیابان و یا ۴ هزار ساختمان کوچک و بزرگ شهرداری کاری نیست که بشود یک روزه و یکساله و حتی ۴ ساله آن را انجام داد گفت: واقعیت این است که علی رغم آنکه شهردار تهران و معاون شهرسازی وی به این باور رسیده اند که مناسب سازی جزء غیرقابل انکار شهرسازی و زندگی شهری است، متاسافنه مدیران و کارکنان لایه‌های پایین تر، هنوز به این باور نرسیده اند و درنهایت شاید چندان ضرورتی برای اجرای آن نمی‌بینند و به بیانی بدنه شهرداری همچنان نسبت به اجرایی شدن مقوله مناسب سازی مقاومت می‌کند.

وی تاکید کرد: بنابراین اگربخواهیم صادق باشیم باید اذعان کنیم که تاکنون چه در بحث آموزش کارکنان و پیمانکاران و چه در بحث اجرای سیاست‌ها و اهداف ستاد مناسب سازی و ساختن شهری زیست پذیر برای همه اقشار جامعه از جمله معلولان، چندان موفق نبوده ایم.