سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: نتایج نهایی و قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور ۱۵ آذر اعلام خواهد شد.

«عبدالعزیز ابراهیمی» اعلام کرد بر اساس تقویم جدید کمیسیون انتخابات افغانستان، نتایج ابتدایی انتخابات ۲۳ آبان و نتایج قطعی و نهایی آن ۱۵ آذر اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، شکایات و اعتراض‌های احتمالی به نتایج اعلام شده در کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیدگی سپس نتایج قطعی اعلام می‌شود.

این در حالی است که قرار بود نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۷ مهر و نتایج نهایی آن ۱۶ آبان اعلام شود، اما کمیسیون انتخابات، اعلام نتایج را به دلیل تاخیر در شمارش و جمع بندی آرا و بروز مشکلات فنی در سیستم کاری شرکت آلمانی «درملوک» حدود یک ماه به تعویق انداخت. کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید کرده که شفافیت نباید قربانی سرعت شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ششم مهر با مشارکت کمتر از دو میلیون و هفتصد هزار نفر برگزار شد، اما چندی قبل اعضای کمیسیون انتخابات از باطل شدن هفتصد تا نهصد هزار رای به دلیل نداشتن بارکد دستگاه بیومتریک خبر دادند.

از سوی دیگر مجلس سنای افغانستان از کمیسیون انتخابات این کشور خواسته نتایج انتخابات ریاست جمهوری را هر چه زودتر اعلام کند.

"فضل هادی مسلم یار" رییس مجلس سنای افغانستان گفت: با طولانی شدن تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم این کشور نیز افزایش می‌یابد.