رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که شورای حل اختلاف، نماد اعتماد نظام قضایی کشور به توانایی‌های مردمی است، افزود: روسا و اعضای شورا‌های حل اختلاف استان کرمان، اعتماد نظام قضایی کشور به توانایی‌های مردمی را به درستی پاسخ داده اند.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، یدالله موحد در آئین افتتاح ساختمان معاونت قضائی شورا‌های حل اختلاف دادگستری استان کرمان (ساختمان شهید توکلی) افزود: به عنوان نمونه شورا‌های حل اختلاف زندان‌های استان کرمان در سال ۹۷ با آزادسازی یک هزار و ۹۸۰ نفر از زندان رتبه برتر کشوری را کسب کرده اند که کار بزرگ و شایسته تقدیری است.

وی با اشاره به اینکه شورا‌های حل اختلاف استان کرمان در حوزه قصاص و گذشت اولیای دم نیز کارنامه درخشانی دارند، ادامه داد: شورا‌های حل اختلاف استان کرمان در حوزه صلح و سازش نیز رتبه سوم کشوری را در چندین سال متوالی به خود ختصاص داده است که موفقیت استان در حوزه شورا‌های حل اختلاف را نشان می‌دهد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: برمبنای برنامه ریزی‌های رئیس قوه قضائیه زمینه تعامل هر چه بیشتر بین مدیران قضایی و اعضای شورا‌های حل اختلاف فراهم شده است.

موحد در ادامه سخنان خود گفت: افتتاح ساختمان معاونت قضائی شورا‌های حل اختلاف دادگستری استان کرمان (ساختمان شهید توکلی)، سیزدهمین پروژه عمرانی افتتاح شده دادگستری استان کرمان در سال جاری به شمار می‌رود.

وی اظهارداشت: ساختمان معاونت قضائی شورا‌های حل اختلاف دادگستری استان کرمان (ساختمان شهید توکلی) با ۷۵۰ مترمربع زیربنا و اعتبار یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بهره برداری رسیده و برای امور اداری شورا‌های حل اختلاف مورد استفاده قرا می‌گیرد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان به افتتاح ساختمان مجتمع قضایی شهید باهنر کرمان با صرف ۸ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری نیز اشاره و بیان کرد: در این مجتمع پرونده‌های مربوط به مواد مخدر و بخشی از پرونده‌های عمومی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

موحد با تاکید بر این مطلب که به سرانجام رساندن پروژه‌ها در شرایط سخت اقتصاد کشور، کار دشواری است، ادامه داد: عملیات اجرایی مجتمع قضایی شهید قدوسی نیز به منظور رسیدگی به جرائم اقتصادی با دو میلیارد تومان اعتبار و با همکاری سازمان بازرسی استان آغاز شده است.

وی عنوان کرد: احداث مجتمع شورا‌های حل اختلاف و شعباتی از دادگاه‌ها در شهرک الغدیر از ضروریات کرمان به شمار می‌رود، زیرا در غرب شهر با وجود تمرکز جمعیتی، مجتمع‌های قضایی وجود ندارد.

وی گفت: مجتمع قضایی رسیدگی به پرونده‌های تصادفات طی یک هفته آینده در کنار دادسرای کرمان راه اندازی می‌شود و در این مجتمع کارشناسان راهنمایی و رانندگی، بیمه و ... مستقر خواهند شد.

مقام عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که عملیات اجرایی ۷ پروژه در دادگستری کل استان کرمان در دست انجام است، گفت: با احداث پروژه‌های جدید فضای مناسبی برای دادگستری‌ها و شورا‌های حل اختلاف در استان ایجاد می‌شود.

رئیس کل سابق دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به اینکه معمولا توسعه ساختمان‌های دادگستری وارتقای نیرو‌های اداری و قضایی ناشی از کثرت ورودی‌ها است، ادامه داد: افزایش ورودی‌ها به دلیل آسیب‌های اجتماعی و اختلافات است و دراین رابطه هر یک ما خودمان باید بدانیم چه میزان در بروز این مشکلات نقش داریم.

حجت الاسلام علی توکلی زاده افزود: نباید در بیرون از خود و بیرون از مرز‌ها دنبال مقصر گشت.
وی ادامه داد: بسیاری از معضلاتی که سرریز آن‌ها به دادگستری وارد می‌شود ناشی از اقدامات خود ما و کمبود نظارت، پیگیری و آموزش است.

وی بیان کرد: رشد آسیب‌ها در حال حاضر به دلیل تغییر سبک زندگی و رفتار و پوشش ماست و در این رابطه کسی مقصر نیست و اگر خودمان را مقصر بدانیم همه چیز اصلاح می‌شود، اما اگر دیگران را همواره دیگران مقصر بدانیم، خودمان به افرادی بی مسئولیت تبدیل می‌شویم.

این پیشکسوت قضایی در استان کرمان اظهارداشت:، چون سبک زندگی و رفتار‌ها عوض شده می‌بینیم هر فرد و خانواده‌ای به نوعی درگیر مسائلی است.

حجت الاسلام توکلی زاده ادامه داد: بسیاری از مشکلات ناشی از بلندپروازی است، چون می‌خواهیم پرستیژ اجتماعی ما افت نکند.

وی ضمن اشاره به این مطلب که اعتماد زیادی به افراد و نبود نظارت منشا بروز بسیاری از پرونده‌های کلان است، گفت: به عنوان مثال در ژاپن اگر یک کارخانه و واحد تولیدی بزرگ بخواهد قیمتی را افزایش دهد از مردم می‌ترسد، زیرا نمی‌خرند و آن واحد ضرر خواهد کرد، اما در کشور ما چنین نیست و مردم برخی کالا‌ها را با چند برابر قیمت می‌خرند و این در حالی است که اگر نخرند، تولیدکنندگان مجبور با اصلاح قیمت‌ها خواهند شد.

کرمان پیش قراول آزادسازی زندانیان با کمک شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها در کشور شورا‌های حل اختلاف زندان‌های کرمان در سال گذشته ۱۹۸۱ زندانی را آزاد کردند فعالیت ۱۱ شورای حل اختلاف در زندان‌های استان کرمان رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت ۱۱ شورای حل اختلاف در زندان‌های این استان اشاره کرد و گفت: کرمان پیش قراول آزادسازی زندانیان با کمک شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها در کشور است.

یدالله موحد در آئین تجلیل از اعضای شورای حل اختلاف زندان‌ها افزود: در سال ۱۳۹۳ در پی دیدار مسئولان عالی قوه قضائیه با مقام معظم رهبری، ایشان بر استفاده از ظرفیت شورا‌های حل اختلاف در جهت کاهش آمار زندانیان تاکید کردند که بر اساس منویات ایشان، قوه قضائیه اقدامات خود در سطح کشور را آغاز کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، ۱۷۹ شورای حل اختلاف ویژه زندانیان در سطح کشور تاسیس شد و در پی آن، تفاهم نامه‌ای بین سازمان زندان‌ها و شورا‌های حل اختلاف کشور امضا شد که در چارچوب این تفاهم نامه و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، این شورا‌ها در کشور فعال شدند.

رئیس شورای قضائی استان کرمان یادآور شد: تا پایان سال گذشته ۳۶ هزار و ۵۱۳ زندانی با پیگیری‌های شورا‌های حل اختلاف از زندان‌های کشور آزاد شده اند که کار بسیار مهم و باارزشی است و نماد فعالیت شورا‌های حل اختلاف در صلح و سازش با رویکرد کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به شمار می‌رود.

موحد اظهارداشت: شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها در استان کرمان، موفق‌ترین عملکرد را در سطح کشور داشته اند و بر این اساس در سال گذشته یک هزار و ۹۸۱ زندانی با صلح و سازش از زندان آزاد شده اند.

وی گفت: استان‌های کرمان با آزاد کردن یک هزار و ۹۸۱ نفر، همدان با آزادکردن یک هزار و پنج نفر و گیلان با آزاد کردن ۷۷۳ زندانی توسط شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم در این زمینه را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: استان کرمان همچنین با شش هزار و ۲۹۱ پرونده ورودی به شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان، دارای بیشترین پرونده وارده است و استان‌های همدان، فارس، اردبیل و آذربایجان شرقی به ترتیب بیشترین وارده را به خود اختصاص داده اند.

وی از اقدامات دبیران و اعضای شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها تقدیر کرد و ادامه داد: اعضای شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها بر اساس فرامین دینی و الهی قدم بزرگی را در طول یکسال برداشته اند که کار خداپسندانه‌ای است.

عالی‌ترین مقام قضائی استان کرمان گفت: وجود شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها نشان می‌دهد که وجود زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم متناسب با مشارکت‌های مردمی در راستای حل و فصل دعاوی و اصلاح ذات البین تا چه اندازه می‌تواند ثمربخش باشد.

موحد ادامه داد: با توجه به آمار‌های ارائه شده شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان می‌توان گفت که یکی از بارزترین نماد‌های صلح و سازش در عملکرد شورا‌های حل اختلاف مربوط به شورا‌های ویژه زندان است که در صورت حمایت همه جانبه از این شورا‌ها می‌توان از آن به عنوان نمونه کاملی از عملکرد این نهاد در حل و فصل قطعی دعاوی از طریق صلح و سازش یاد کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: اعضای شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها منافع جامعه را بر منافع شخصی ارجحیت داده اند و از زمان غیر اداری خود برای آزادسازی زندانیان استفاده کرده اند که جای تقدیر دارد.

موحد ادامه داد: خیران، ستاد دیه، انجمن حمایت زندانیان و سایر مجموعه‌ها باید پشتیبان شورا‌های حل اختلاف زندان‌ها باشند تا بتوان زمینه‌های گسترده تری برای آزادسازی زندانیان بر اساس صلح و سازش فراهم کرد.

وی بیان کرد: مجموعه‌های اقتصادی در شهرستان‌های مختلف استان نیز بر مبنای مسئولیت‌های اجتماعی خود برای همکاری در آزاد کردن مددجویان زندان‌ها اعلام آمادگی کرده اند که باید از این ظرفیت‌ها نیز به خوبی استفاده شود.

معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان کرمان در امور شورا‌های حل اختلاف نیز گفت: در شش ماهه اول امسال ۱۳۹۸ تعداد ۴۶ شورای حل اختلاف فعال در حوزه قضایی کرمان فعالیت داشته و در این مدت تعداد ۲۲ هزار و ۵۹۷ فقره پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است.

مهدی تقی زاده افزود: میانگین تعداد پرونده‌های مختومه به ازاء هر شورای شهری در شش ماهه اول امسال ۵۰۱ فقره و به ازاء هر شورای روستایی ۴۹ فقره بوده است.

وی ادامه داد: در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ از کل پرونده‌های مختومه، ۹ درصد با مصالحه حقوقی، ۷۲ درصد با صدور رای حقوقی، ۸ درصد با مصالحه کیفری، ۱ درصد با قرار عدم صلاحیت، ۱ درصد با عدم سازش حقوقی و ۹ درصد با عدم سازش کیفری مختومه شده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان نیز از نگاه ویژه مجموعه قضائی استان برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و اصلاح و تربیت مددجویان تقدیر کرد و گفت: در مجموعه زندان‌های استان کرمان از پیشنهادات اثرگذار در اصلاح و تربیت مددجویان و دستیابی به اهداف پیش بینی شده در این زمینه استقبال می‌کنیم.

رمضان امیری خاطرنشان کرد: از فعالیت شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان‌ها نیز تقدیر کرده و آماده همکاری همه جانبه با این شورا‌ها بر اساس قوانین موجود هستیم.

وی ادامه داد: شورا‌های حل اختلاف در زندان‌ها با رویکرد کاهش جمعیت کیفری بر اساس صلح و سازش توانسته اند کارنامه خوبی از خود برجای بگذارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در ۱۱ زندان استان کرمان شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان راه اندازی شده است. در این از تلاش‌های دبیران و اعضای شورا‌های حل اختلاف زندان‌های استان کرمان تقدیر شد.