رییس کمیسیون سلامت_محیط زیست خدمات شهري شوراي شهر تهران گفت: باید برای حفظ و حراست از پارک پردیسان به دلیل ارزش بالا و گونه‌های بسیار ارزشمند تلاش شود و بعنوان یک الویت کاری در برنامه‌ها قرار بگیرد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهري در دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران، از ظرفیت‌های پارک پردیسان برای توسعه گردشگری صحبت کرده بود. همچنین وی گفته بود: «در گذشته اقداماتی از سوی شهرداری تهران در محدوده پارک پردیسان از جمله دره فرحزاد و کاشت پوشش گیاهی در اطراف این دره انجام شده بود که متأسفانه به شدت به این پارک آسیب زده است که امیدواریم با برنامه‌ریزی دقیق از اینگونه اقدامات جلوگیری شود و شرایط به گونه ای برای احیا گونه های گیاهی ارزشمند بومی فراهم گردد.»

به دنبال شرایط مهم و ویژه این پارک با رییس این کمیسیون گفت‌وگو کردیم تا بدانیم از تاریخ 96/7/18 چه اقدامات و کارهایی برای بهبود پارک پردیسان صورت گرفته است.

زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در گفت‌وگو با خبرنگار شهروشهروند خبرگزاری برنا، در پاسخ به این سوال که تاکنون شهرداری و شورای شهر تهران چه اقداماتی در خصوص پارک پردیسان انجام داده‌اند، گفت: «از ابتدای شروع کار رسمی شورای شهر پنجم و مدیریت جدید شهر، یکی از موضوعاتی که دغدغه فعالان محیط زیست بوده و شورا هم به آن توجه جدی داشته، پارک ارزشمند طبیعی #پردیسان است. باید برای حفظ و حراست از این پارک طبیعی به دلیل ارزش بالا و گونه‌های بسیار ارزشمند تلاش شود و بعنوان یک الویت کاری در برنامه‌ها قرار بگیرد.»

وی در ادامه افزود: «در گذشته مديريت این پارک در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست بود اما به علت نبود امکانات کافی در سازمان، اداره این پارک دچار مشکل شد. با تعاملی که بین شهرداری تهران و سازمان حفاظت از محیط زیست برقرار شد، برای احیاء و جلوگیری از نابودی آن، مدیریت پارک طی 15سال به شهرداری تهران واگذار شد. همچنین مقرر شد شهرداری برای حفظ گونه‌های آن کوشش کند و زیرساخت‌های این کار را فراهم نمايد.»

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان این مطلب که این كارها در عرض 4ماه انجام نمی‌شود، تصریح کرد: «بی‌شک موضوعی که در بازه زمانی 15 سال تعریف می‌شود به تدریج رخ می‌دهد. این تفاهم انجام شد و از همان ابتدا شهرداری به آن ورود پیدا کرد. در حال حاضر نگهداری پارک پردیسان به عهده شهرداری تهران است تا گونه‌های موجود نابود و آفت زده نشوند و آبیاری آن به صورت صحیح انجام گیرد.»

صدر اعظم نوری بیان کرد: «تهيه طرح جامع این پارک به مناقصه گذاشته شد تا مشاوران ذی صلاح در آن شرکت کنند. بعد ازبرگزاري مناقصه مشاور برتر انتخاب شد تا برای تکمیل و ادامه طرح های پارک بر مبنای طرح جامع، آن را دنبال کند و همچنین نیازهای پارک در یک بازه زمانی مناسب، رفع خواهد شد.»

وی در پاسخ به این سوال که تاکنون برای توسعه گردشگری پارک پردیسان چه اقداماتی صورت گرفته، گفت: «توسعه گردشگری در برنامه مشاوره‌ در مناقصه تهیه شده، و همچنین قرار است که ساز و کارهای لازم برای اجرای آن تهیه شود. پارک پردیسان به علت طبیعی بودن، بسیار مناسب گردشگران و به خصوص ورود و آشنایی گردشگران محیط زیست است. ساز و کارهایی در حال فراهم شدن است تا این شرایط در پارک پردیسان ایجاد شود.»

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان این مطلب که 4 کار در برنامه‌های پارک پردیسان الویت دارد، گفت: «اول؛ ایجاد دسترسی‌های لازم برای پارک است. دوم؛ ایجاد پارکینگ در مکان‌های مناسب پارک. سوم؛ نورپردازی و برق‌رسانی در قسمت‌های مختلف پارک. چهارم؛ تکمیل موزه تاریخی طبیعی. این فعالیت‌ها از جمله اقداماتی است که بخشی از آن انجام گرفته و قرار است ادامه آن توسط شهرداری تهران تکمیل شود.»