گوناگون

شرایط استفاده از «تک‌ماده» در امتحانات نهایی

شرایط استفاده از «تک‌ماده» در امتحانات نهایی

دانش آموزان پایه دوازدهمی دوره متوسطه دوم که به دلایل مختلف موفق به کسب نمره قبولی در امتحانات نوبت دوم خرداد ماه نشده اند، دو راه کار برای گذراندن دروس پیش روی خود دارند. اولین راه کار شرکت در امتحانات مجدد نوبت بعدی (شهریور و دی) می باشد و راه دیگر استفاده از شرایط استفاده از تک ماده در پایه دوازدهم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳​ و یا تبصره متوسطه دوم است.

به گزارش پارسینه به نقل از هیوا، هر ساله آموزش و پرورش به منظور سنجش یادگیری دانش آموزان پایه دوازدهمی اقدام به برگزاری امتحانات نوبت دوم خرداد ماه به صورت هماهنگ و نهایی می نماید. با توجه به در نظر گرفتن این نمرات به عنوان سوابق تحصیلی و تاثیر مستقیم بر قبولی کنکور و دانشگاه، کسب نمره بالا در این امتحانات مهم تر شده است. اما در این بین برخی از دانش آموزان و داوطلبان آزاد موفق به کسب نمره قبولی در آزمون دروس دوازدهم نمی شوند.

دانش آموزانی که موفق به کسب نمره قبولی نشده اند می توانند در نوبت های بعدی در آزمون ها شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنند، اما در برخی مواقع دانش آموزان خواهان گذراندن دروس بدون شرکت در آزمون مجدد می باشند که در این زمان می توانند از قانون تک ماده و یا  تبصره متوسطه دوم استفاده نمایند. با توجه به اهمیت اطلاع از جزئیات تک ماده دوازدهم ، در ادامه این مقاله به بررسی  شرایط استفاده از تک ماده در پایه دوازدهم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳​ و همچنین شرایط تبصره دوازدهم پرداخته شده است.

شریط قبولی در درس های دوره متوسطه دوم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳

یکی از مدارک لازم برای ورود و تحصیل در دانشگاه، دریافت مدرک دیپلم از آموزش و پرورش می باشد و لازم است که دانش آموزان نمره قبولی را در دروس امتحانی پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم کسب نموده باشند. در برخی موارد دانش آموزان به دلایل مختلفی موفق به کسب نمره قبولی در چند درس خود نمی شوند که در این زمان می توانند در امتحانات مجدد نوبت های بعدی شرکت نموده و یا یا با استفاده از قانون تک ماده و تبصره دروس خود را بگذرانند.مدارک و  شرایط قبولی در هر یک از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه متفاوت می باشد و داشتن این شرایط برای دانش آموزان هر سه پایه دوم متوسطه لازم و ضروری است. با توجه به اهمیت اطلاع از این شرایط برای دانش آموزان، در ادامه شریط قبولی در درس های دوره متوسطه دوم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ برای پایه های مختلف ارائه شده است تا دانش آموزانی که خواهان استفاده از تک ماده دهم ، یازدهم و یا دوازدهم هستند از آن استفاده نمایند.

شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

دانش آموزی که در امتحانات نوبت دوم در هر درس نمره قبولی کسب نموده اند و نمره سالانه فرد کمتر از حد نصاب قبولی نباشد نیازی به استفاده از تک ماده نخواهند داشت و درس برای آن ها پاس خواهد شد.

دانش آموزی که در امتحانات نوبت دوم نمره قبولی در هر درس را کسب نکند می تواند در امتحانات نوبت های بعدی مانند شهریور، دی و خرداد ماه  شرکت کرده و در صورتی که نمره فرد کمتر از حد نصاب نباشد قبول شناخته می شد. همچنین در صورت دارا بودن شرایط استفاده از تک ماده و یا تبصره متوسطه دوم ، دانش آموز می تواند از قانون تک ماده و یا تبصره نیز استفاده نماید.

تبصره 1 : دانش آموزایی که در امتحانات نوبت دوم نمره قبولی کسب نکرده اند در صورت عدم شرکت در دوره های تابستانه، نمره امتحان پایانی شهریور ماه آن ها صرفا بر مبنای 20 محاسبه می شود.

تبصره 2 : دانش آموزان شاخه کارودانش که پس از شرکت در امتحانات خرداد در هر یک از بخش های نظری و عملی استاندارد مهارت، حدنصاب قبولی را کسب نکرده است باید در امتحانات شهریور یا دی  ماه شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نماید.

شرایط قبولی در درس های غیر نهایی پایه دوازدهم

در درس های غیر نهایی امتحانات نوبت دوم،  دانش آموزانی که نمره سالانه آن ها کمتر از حدنصاب نباشد (10 و یا بالاتر از 10 باشد) و در امتحانات نمره 10 و یا بالاتر را کسب نموده باشند،  قبول شناخته می شود.

دانش آموزی که در  زمان برگزاری امتحانات مدارس در نوبت دوم،  در یک یا چند درس حدنصاب قبولی را دریافت نکرده باشد و یا از سال های قبلی درسی که قبول نشده، باقی مانده باشد، می تواند در امتحانات خرداد، شهریور ماه و یا دی ماه شرکت کند و در صورت کسب حدنصاب قبول شناخته شود.

دانش آموز شاخه کاردانش که پس از امتحانات نوبت دوم در دو بخش نظری و عملی استاندارد مهارت (درس های مهارتی) یا یکی از بخش های آن حدنصاب قبولی را کسب نکرده باشد می بایست در امتحانات خرداد، شهریور و یا دی ماه شرکت کند و در صورت کسب حدنصاب قبول شناخته می شود و گواهینامه استاندارد مهارت، برای او صادر می شود.

شرایط قبولی در درس های امتحانات نهایی پایه دوازدهم

در زمان اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم ،  نمره امتحان نهایی فرد در هر درس بدون ضریب کمتر از 7 نباشد.

نمره سالانه یا نمره تابستانه دانش آموز در هر درس کمتر از حدنصاب قبولی  نباشد.

تبصره 1 : در درس های غیر حضوری کسب نمره حدنصاب قبولی در امتحانات نهایی ملاک عمل خواهد بود.

تبصره 2 : آن دسته از درس های فنی و حرفه ای که حدنصاب قبولی آن ها 12 است از مشمولین بند الف مستثنا هستند و دانش آموز باید در امتحانات نوبت بعدی  برای قبولی شرکت نماید و یا در صورت دارا بودن  شرایط استفاده از تک ماده در پایه دوازدهم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳​ از قانون تک ماده و یا تبصره متوسطه دوم دوازدهم استفاده نمایند.

حدنصاب قبولی در هر درس در رشته های نظری نمره 10 و در دروس شایستگی های شاخه فنی و حرفه ای نمره 12 است. لازم به ذکر است که در شاخه کاردانش تعیین حدنصاب قبولی در بخش نظری و عملی به عهده مسئول سازمان استاندارد مهارت می باشد.

بعد از اعلام نتایج امتحانات نهایی، امکان اعتراض به نتایج امتحانات نهایی در بازه زمانی مشخص فراهم می شود که دانش آموزان می توانند در صورتی که فکر می کنند نمره بهتری در آزمون کسب نموده اند، به منظور بازبینی نمره خود از این گزینه استفاده نمایند. نمره سالیانه سوالات امتحان نهایی با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود.

نمره سالانه = ((نمره ارزشیابی پایانی نوبت دوم * 4) + (نمره ارزشیابی مستمر نوبت دوم) + ( نمره پایانی نوبت اول *2 ) + (نمره ارزشیابی نوبت اول)) / 8

دانش آموزانی که موفق به کسب نمره قبولی در امتحانات نهایی نشوند دچار مردودی در امتحان نهایی دهم، یازدهم و یا دوازدهم می شوند. این دانش آموزان می توانند در امتحانات نوبت های بعدی شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنند. دانش آموزانی که در یک یا چند درس نمره کسب نکرده اند و یا دچار تجدید شدن در امتحانات نهایی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ شده اند می بایست به مدرسه مراجعه و در امتحانات نهایی ثبت نام و شرکت کنند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار