گوناگون

پرورش زیباترین و با اصالت ترین اسب های ایرانی به دست عشایر+ عکس

پرورش زیباترین و با اصالت ترین اسب های ایرانی به دست عشایر+ عکس

پارسینه: اسب‌های دره شوری یکی از زیباترین و بااصالت‌ترین اسب‌های ایرانی هستند. اسناد تاریخی نشان می‌دهند که اولین بار عشایر و اقوام بیابان‌گرد آن‌ها را رام کرده‌اند. این اسب‌ها، حاصل آمیزش مصنوعی و طبیعی اسب‌های فلات ایران هستند. اسب‌های دره‌شوری به‌خاطر دم برافراشته و زیبایشان مشهور هستند و اسب‌ مورد علاقه سوارکاران هستند.

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ اسب‌ها ۲۰۵ استخوان دارند، می‌توانند ایستاده بخوابند، آن‌ها یکی از بزرگترین چشم‌ها را در پستانداران دارند، به دلیل قرار گرفتن چشم هایشان در دو طرف سر، دید محیطی فوق طبیعی دارند. سرعت آن‌ها به حدود ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. آن‌ها خیلی زود پس از تولد قادر به دویدن هستند و بالاخره کره‌های آن‌ها فقط دو ساعت پس از تولدشان می‌توانند بایستند.

سرزمین پهناور ایران مهد پرورش اسب و خاستگاه انواع نژاد‌های اسب است. در ایران ثروت بی نظیری داریم که به آن اسب بومی ایران می‌گویند. این اسب دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. با علم به اینکه ایران باستان مهد پرورش بهترین اسب‌های جهان است، با نگاهی به آثار تاریخی و اعتقادات دیرینه شناسان می‌توان ایران را مهد پرورش اسب دانست که خاستگاه دیگر نژاد‌های اسب است.

پرورش زیباترین و با اصالت ترین اسب های ایرانی به دست عشایر+ عکس

برای کوروش اسب‌ها آنقدر مهم بودند که تعداد اسب‌های او از ۱۲۰۰۰۰ راس در سال فراتر رفت. همه این اسب‌ها دارای شجره نامه و هویت فردی بودند و عموماً در سواره نظام ارتش مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در آن زمان طبق قوانین هر ایرانی باید اسب سواری را یاد می‌گرفت.

اسب‌های بومی ایرانی بر اساس منطقه جغرافیایی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. اسب بومی فلات ایران از نظر جثه چندان بزرگ نیست، اما بسیار قوی است. در طول تاریخ، اسب‌های ایرانی همیشه برای کار‌های دشوار یا عبور از زمین‌های طولانی و ناهموار مورد استفاده قرار گرفته اند. از بهترین نژاد‌های اسب ایرانی می‌توان به اسب‌های کرد، قره باغ، ترکمن، عرب، قشقایی، کاسپین، بختیاری، سیستانی و تالشی اشاره کرد.

اسب‌های دره شوری یکی از زیباترین و بااصالت‌ترین اسب‌های ایرانی هستند. اسناد تاریخی نشان می‌دهند که اولین بار عشایر و اقوام بیابان‌گرد آن‌ها را رام کرده‌اند. این اسب‌ها، حاصل آمیزش مصنوعی و طبیعی اسب‌های فلات ایران هستند. اسب‌های دره‌شوری به‌خاطر دم برافراشته و زیبایشان مشهور هستند و اسب مورد علاقه سوارکاران هستند.

پرورش زیباترین و با اصالت ترین اسب های ایرانی به دست عشایر+ عکس

منبع: key۲persia

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار