گوناگون

آشنایی با هفت عجایب طبیعی جهان+ تصاویر

آشنایی با هفت عجایب طبیعی جهان+ تصاویر

پارسینه: این نقاط دیدنی با شکوه تنوع سیاره زمین را آشکار می کنند.

به گزارش پارسینه، برای دوستداران طبیعت، هفت عجایب طبیعی جهان بسیار هیجان انگیز است. این مکان ها همه به طور طبیعی و بدون تغییر قابل توجه توسط انسان شکل گرفته اند.

چندین نسخه مختلف از فهرست هفت عجایب طبیعی جهان وجود دارد. ما بر روی رایج ترین لیست پذیرفته شده تمرکز خواهیم کرد، که در مقاله CNN در سال ۱۹۹۷ ایجاد شده است

در اینجا آنچه باید در مورد عجایب هفتگانه طبیعی جهان بدانید آورده شده است؛

گرند کانیون یکی از عجایب طبیعی جهان

۱) پارک ملی گراند کنیون در جنوب غربی ایالات متحده به دلایل خوبی "گرند" نامیده می شود. این دره با عمق بیش از یک مایل، طول رودخانه ۲۷۷ مایل و عرض بین ۴ تا ۱۸ مایل، یکی از بزرگترین و طولانی ترین دره های جهان است.

این شگفتی طبیعی در اثر فرسایش توسط رودخانه کلرادو شکل گرفت. این صخره ها بیش از ۱۰۰۰ غار را پنهان کرده اند که برخی به عنوان مخفیگاه حیوانات و برخی دیگر مصنوعات ماقبل تاریخ را نشان می دهند. جای تعجب نیست که فسیل های بی شماری وجود دارد که قدمت برخی از آنها به ۷۴۰ تا ۱۲۰۰ میلیون سال پیش می رسد.

بازدیدکنندگان می توانند با رفتن به پارک ملی گرند کانیون در آریزونا از این منظره طبیعی جهانی لذت ببرند.

دیواره بزرگ مرجانی

۲) دیواره مرجانی بزرگ با پوشش تقریبی ۲۱۶۰۰۰مایل مربع از دریای مرجانی، بزرگترین سیستم صخره مرجانی در جهان است. بیش از ۲۵۰۰صخره منفرد و ۹۰۰ جزیره این شگفتی طبیعی را تشکیل می دهند که بیش از ۱۲۰۰ مایل در خط ساحلی شمال شرقی استرالیا امتداد دارد.

این صخره دارای تنوع زیستی باورنکردنی است. بیش از ۱۵۰۰ گونه ماهی، ۴۰۰۰گونه نرم تن و ۴۰۰ گونه مرجان در اکوسیستم های وسیع این صخره یافت می شود. این صخره به عنوان یک زیستگاه حیاتی برای گونه‌هایی عمل می‌کند که بسیاری از مردم برای پروتئین به آن‌ها تکیه می‌کنند.

بندری در اطراف ریودوژانیرو

۳)سومین مورد از هفت عجایب طبیعی جهان ، بندری است که در اطراف ریودوژانیرو برزیل قرار گرفته، که بزرگترین خلیج طبیعی جهان است. فرسایش اقیانوس اطلس این شگفتی طبیعی را که به عنوان خلیج گوانابارا نیز شناخته می شود، ایجاد کرده است.

کشتی های باری بزرگ و قایق های تفریحی اغلب در بندر ریودوژانیرو دیده می شوند. هم یک آبراه حیاتی برای کشتیرانی و هم یک مقصد توریستی محبوب است، با سواحل شنی خیره کننده در اطراف.

متاسفانه خلیج گوانابارا توسط آلودگی تهدید می شود. روزانه مقادیر زیادی فاضلاب و زباله‌های صنعتی از تأسیساتی مانند پایانه‌های نفتی، دو فرودگاه و هزاران کارخانه وارد بندر می‌شوند. بوی تعفن می تواند بسیار زیاد باشد، به خصوص در هوای گرم.

قله اورست یکی از عجایب طبیعی جهان

۴)قله اورست در مرز نپال و تبت بلندترین کوه جهان است. قله آن بالاترین نقطه از سطح دریا روی زمین با ارتفاع تقریباً ۲۹۰۳۲ فوتی است.

صعود به قله اورست خطرناک است و فقط برای کوهنوردان بسیار ماهر امکان پذیر است.

اخیراً دانشمندان میکروپلاستیک‌هایی را در بالای اورست کشف کرده‌اند که یادآور هشداردهنده‌ای است که آلودگی ناشی از انسان تا چه اندازه می‌تواند جا به جا و در مسیرهای صعب العبور قرار گیرد.

شفق های قطبی

۵) شفق‌های شمالی معمولاً در قطب شمال در اطراف ایسلند، گرینلند، کانادا و شمالی‌ترین بخش‌های اسکاندیناوی ظاهر می‌شوند. پارک ملی دنالی در آلاسکا یکی دیگر از نقاط عالی برای دیدن آنهاست. آنها را می توان به صورت نورهای موج مانند یا ورقه ای در آسمان مشاهده کرد، اغلب به رنگ های مایل به سبز یا قرمز و به شدت درخشان هستند. بهترین زمان برای دیدن این چراغ های رقص بین ماه های مارس و آوریل یا بین سپتامبر و اکتبر است.

اگر به دنبال آنها هستید، حتما لباس گرم بپوشید.

آتش فشان پاریکوتین

۶) آتشفشان پاریکوتین یک آتشفشان مخروطی خاکستری است که در مکزیک واقع شده است. جهان رشد این آتشفشان را از زمانی که در سال ۱۹۴۳ در مزرعه ذرت یک کشاورز آغاز کرد، تماشا کرده است و در واقع جوانترین آتشفشان جهان است.

بازدیدکنندگان می توانند این شگفتی طبیعی را از پایه یا حتی از دهانه آن تماشا کنند. آنها حتی می توانند یک کلیسای نیمه مدفون به نام San Juan Parangaricutiro را در لبه دهکده ای به نام Paricutin ببینند که توسط آتشفشان هنگام بیرون ریختن گداخته ها از زمین،مدفون شد.

آبشار ویکتوریا یکی از عجایب جهان

۷)آبشار ویکتوریا، بزرگترین آبشار جهان، در جنوب آفریقا و در مرز زامبیا و زیمباوه واقع شده است. رودخانه زامبزی به عنوان منبع آب آبشار عمل می کند. آبشار ویکتوریا بیش از ۵۶۰۰ فوت عرض و ۳۰۰۰ فوت ارتفاع دارد و عمق متوسط آن حدود ۳۲۸ فوت است. این شگفتی طبیعی وسیع بخش‌هایی از پارک ملی زیمبابوه، پارک ملی زامبزی زیمبابوه و پارک ملی Mosi-oa-Tunya زامبیا را اشغال می‌کند

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار