گوناگون

پشت پرده رسم عجیب راه رفتن بر روی چوب های چند متری در قبیله بانا+ فیلم

پشت پرده رسم عجیب راه رفتن بر روی چوب های چند متری در قبیله بانا+ فیلم

پارسینه: سنت حرکت بر روی چوب ها در قبیله‌بانا در اتیوپی یک رسم فرهنگی جذاب است که قدرت و استعداد مردان جوان را برجسته می‌کند. تاریخ فرهنگی آن‌ها را به یاد می‌آورد و سنت‌ها را از نسلی به نسل دیگر از طریق نمایش‌های هنری‌شان منتقل می‌کند

به گزارش پارسینه، داستان جالبی درباره پایه های قبیله بانا در اتیوپی نقل می شود؛ ماجرایی که به «پیاده روی روی هوا» که افراد قبیله این جامعه با آن شناخته می شوند، مرتبط است.

خط خونی این قبیله به گروه قومی Omotic می رسد که در دره Omo پایین، به ویژه بین رودخانه های Weyto و Omo ساکن هستند. برخی از مردم این قبیله را با نام های «بانیا»، «بانا» می شناسند. آنها بیش از ۴۷۰۰۰ نفر بانا هستند که فعالیت اقتصادی اصلی آنها شکار، دامداری و کشاورزی در مقیاس پایین است. در قبیله بانا افرادی مسلمان هستند، برخی مسیحی و یک پادشاه بر جامعه شان حکومت می کند.

چرا قبیله بانا روی چوب را می روند؟

آنچه در مورد آنها جالب است تاریخ غنی آنهاست که همچنان جهان را در قرن بیست و یکم مجذوب خود می کند. مردان جوان قبیله بانا به عنوان مکانیزمی برای جلوگیری از حمله حیوانات وحشی حین گله داری بر روی چوب راه می رفتند. با این حال، این تنها دلیل رایج بودن چوب در این بخش از جنوب غربی اتیوپی نیست.

استفاده از چوب ها و پیاده روی بر روی هوا یک سنت فرهنگی دیرینه در میان اعضای جامعه است. مردان جوان مجرد حاملان این سنت هستند که در جشن ها و آیین های اجتماعی رایج است.

این وسیله می تواند چندین متر ارتفاع داشته باشد و حرکت آنها به تخصص، تعادل و قدرت بدنی زیادی نیاز دارد. به طرز شگفت انگیزی، مردان جوان آن را با ظرافت و مهارت شگفت انگیزی که نشان دهنده قدرت و استعداد بدنی است، انجام می دهند. آنها با حرکات ماهرانه خود تماشاگران را مجذوب خود کرده و اجراهای آکروباتیک اجرا می کنند.

اساساً، رسم راه رفتن بر روی هوا در قبیله بانا اهمیت فرهنگی و اجتماعی متعددی دارد. برای مردان جوان، نشان دهنده گذار از جوانی به بلوغ است و یک آیین گذر است. ایجاد تعادل روی میله‌ها و راه رفتن با ظرافت، پیامی قوی به قبیله می‌فرستد که پسر مسئولیت‌پذیر، مستقل، با اراده است. علاوه بر این، این نمایش ها به حفظ تاریخ فرهنگی کمک می کند و در عین حال حس غرور و هویت را در میان قبیله تقویت می کند.

قبیله بانا در طیف گسترده ای از صنایع مشهور هستند؛ آنها حکاکی های چوبی خوبی انجام می دهند ، سبدهای بافته شده، سرامیک های جالبی ایجاد می کنند و سایر صنایع دستی سنتی را تولید می کنند که به دلیل شایستگی خلاقانه آنها بسیار ارزشمند است.

با نگاهی به گذشته، راه رفتن با چوب ها بر روی هوا به اندازه دهه‌های پیش رایج و برجسته نیست، زیرا چیزهای زیادی تغییر کرده است. پویایی در حال تغییر جامعه و تمدن مدرن این عمل را کمرنگ کرده است، اما شما هنوز آن را در مراسم بزرگ جامعه خواهید یافت.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار