گوناگون

قبل و بعد از ورزش باید چه غذایی بخوریم؟

قبل و بعد از ورزش باید چه غذایی بخوریم؟

پارسینه: یکی از رایج‌ترین سوالات از متخصصان تغذیه ورزشی این است که قبل و بعد از ورزش چه غذایی بخورم؟ پاسخ به این سوال در برخی موارد به ورزشکار و فعالیت خاص او بستگی دارد.

اینکه قبل و بعد از ورزش چه غذایی بخوریم به شرایط ورزشکار و فعالیت خاص او بستگی دارد اما، یک سری اصول کلی برای تغذیه قبل و بعد از ورزش وجود دارد.

یک نکته مهم این است که کربوهیدرات را نادیده نگیرید؛ کربوهیدرات مانند سوخت موتور است، هرچه شما سخت‌تر کار کنید به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارید تا بتوانید ادامه دهید.

اینکه با چه فاصله‌ای قبل از تمرین باید غذا بخوریم به عوامل گوناگونی بستگی دارد اما به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است در فرصت کمی قبل از تمرین غذا نخورید زیرا در حالی که ماهیچه‌های شما سعی می‌کنند کار خود را انجام دهند، معده سعی می‌کند همزمان غذا را هضم کند و عامل مهم‌تر اینکه خوردن بیش از حد، نزدیک به تمرین ممکن است باعث شود که در حین تمرین یا بازی با مشکلات گوارشی مواجه شوید.

در حالت ایده‌آل، بسته به اینکه بدن شما غذا را چگونه تحمل می‌کند، باید حدود یک تا 4 ساعت قبل از تمرین به بدن خود سوخت‌رسانی کنید. امتحان کنید و ببینید چه بازه زمانی برای بدن شما بهتر عمل می کند. اگر شما برای مسابقات ورزش می‌کنید، باید این موضوع را در طول روزهای تمرین خود کشف کنید و نه در روز مسابقه.

چند پیشنهاد برای تغذیه قبل از ورزش شامل ساندویچ کره بادام زمینی و موز، ماست یونانی با انواع توت‌ها، اوتمیل با شیر کم چرب و میوه، سیب و کره بادام یا بادام زمینی و یک مشت آجیل و کشمش (دوقسمت کشمش و یک قسمت آجیل) است.

توجه داشته باشید که هر یک از این پیشنهادات شامل مقداری پروتئین و همچنین کربوهیدرات است. کربوهیدرات‌ها به عنوان سوخت عمل می‌کنند و پروتئین نقش بازسازی و ترمیم را به عهده دارد. دریافت کربوهیدرات و پروتئین بعد از ورزش حیاتی‌تر است.

بدن از انرژی ذخیره شده (گلیکوژن) در ماهیچه برای تامین انرژی در طول تمرین یا بازی استفاده می‌کند، اما پس از آن تمرین باید مواد مغذی از دست رفته را دوباره جایگزین کرد. پس از یک مسابقه یا تمرین، روی دریافت کربوهیدرات و پروتئین تمرکز کنید، در نتیجه ماهیچه این امکان را پیدا می‌کند که گلیکوژنی را که از طریق تمرین از دست داده‌ دوباره جایگزین کند و با پروتئین و اسیدهای آمینه موجود بازسازی و ترمیم شوند. سعی کنید ظرف یک ساعت پس از اتمام یک تمرین شدید، غذا بخورید.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، نمونه‌هایی از وعده‌های غذایی برای بعد از تمرین شامل اسموتی ریکاوری بعد از تمرین (یا اسموتی بعد از تمرین با شیر و میوه کم چرب)، شیرشکلات کم چرب، ماست کم چرب با انواع توت‌ها، ساندویچ گوشت بوقلمون به همراه غلات کامل و سبزیجات است. این مواد غذایی عمدتا حاوی کربوهیدرات و مقداری هم پروتئین هستند و با مایعات هم می‌توانید به آبرسانی بدن کمک کنید و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار