گوناگون

این گیاه طلا دارد+ تصاویر

این گیاه طلا دارد+ تصاویر

پارسینه: گروهی از پژوهشگران استرالیایی می‌گویند اکنون نشان داده اند که طلا می‌تواند توسط ریشه جذب شود و با وجود غلظت بسیار ناچیز و در طول گیاه آن قدر بالا بیاید که به برگ‌ها برسد.

تابناک نوشت: آیا میدانید گیاهی وجود دارد که ذرات طلا در آن شناسایی شده است. کدام گیاه طلا دارد؟ در این مطلب اطلاعاتی درباره آن کسب کنید.

دانشمندان استرالیایی اعلام کردند که موفق به کشف ذرات ریز طلا در برگ‌های درخت اوکالپیتوس شده اند. این کشف می‌تواند به جویندگان طلا در کشف ذخایر جدید این فلز گرانبها کمک کند.
محققان سازمان تحقیقات صنعتی و علمی استرالیا اعلام کردند: بررسی آن‌ها در منطقه 'کالگورلی' واقع در غرب استرالیا انجام گرفت که در دهه ۱۸۰۰ میلادی، محل معادن طلا بود. دکتر 'مل لینترن' گفت: به نظر می‌رسد این درخت ها، ذرات طلا را به وسیله ریشه‌های خود از عمق ۳۰ متری زمین جذب کرده اند.

کشف طلا در اکالیپتوس

وی می‌گوید: درخت اوکالیپتوس همانند یک پمپ هیدرولیک عمل می‌کند و ده‌ها متر به عمق زمین فرو می‌رود و ذرات طلا را بالا می‌کشد. از آنجاییکه طلا احتمالا برای این گیاه سمی است این فلز به برگ‌ها و شاخه‌های اوکالیپتوس حرکت می‌کند تا در آنجا بتواند آزاد شود و یا بر زمین بریزد.
محققان خاطر نشان کردند: ذرات برگ به خودی خود یک جریان جدید طلا را به وجود نمی‌آورند زیرا پهنای آن‌ها تنها یک پنجم پهنای تار موی انسان است و تنها از طریق تصویربرداری‌های پیشرفته اشعه ایکس قابل رویت هستند. اما دانشمندان با استفاده از روشی به نام 'نمونه برداری بیوشیمیایی' به نشانه‌ای از وجود طلا در زیر سطح زمین پی بردند.
لینترن گفت: با نمونه برداری و تجزیه پوشش گیاهی برای جستجوی رده‌های مواد معدنی می‌توانیم بدون نیاز به حفاری به ایده‌ای در مورد اتفاقی که در زیر سطح زمین می‌افتد، برسیم.
وی افزود: این یک روش هدفمند‌تر برای جستجوی مواد معدنی است که هزینه‌ها و تاثیر بر محیط زیست را کاهش می‌دهند. از این روش می‌توان برای کشف فلزات دیگر مانند روی و مس نیز استفاده کرد.
این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

این گیاه طلا دارد+ تصاویر


اکالیپتوس چگونه طلا جذب می کند؟

حالا که فهمیدیم کدام گیاه طلا دارد؟ باید دید عملکرد این درخت چگونه است. درخت اوکالیپتوس می‌تواند ریشه‌های خود را در جستجوی آب در مناطق خشک به اعماق بسیار زیاد زمین گسترش دهد. وقتی این ریشه‌ها به مناطق غنی از طلا می‌رسند همزمان با نوشیدن آب ذرات میکروسکوپی از این فلز را نیز به داخل ریشه می‌کشانند.
گروهی از پژوهشگران استرالیایی می‌گویند اکنون نشان داده اند که طلا می‌تواند توسط ریشه جذب شود و با وجود غلظت بسیار ناچیز و در طول گیاه آن قدر بالا بیاید که به برگ‌ها برسد.
بر اساس اعلام شورای جهانی طلا، از زمان آغاز تمدن بشر بیش از ۱۷۴ هزار تن طلا از زمین بیرون کشیده شده است. در سال ۲۰۱۱، سازمان زمین شناسی آمریکا تخمین زد ۵۱ هزار تن در منابع زمین باقی مانده است. طلا علاوه بر زیور آلات و جواهرات در صنایعی مانند الکترونیک و پزشکی نیز کاربرد دارد.

این گیاه طلا دارد+ تصاویر


در برگ‌های اکالیپتوس طلا وجود دارد

پژوهشگران برای این مطالعه، از تصویر برداری پرتو ایکس برای بررسی طلای موجود در برگ‌ها، پوست بستر و خاک درختان اوکالیپتوس که در مناطق دارای ذخایر طلا در جنوب و غرب استرالیا رشد کرده بودند، استفاده کردند.
درخت اوکالیپتوس که طول برخی از آن‌ها به بیش از ۱۰ متر می‌رسد، سیستم ریشه غیر معمول بسیار وسیع و عمیق دارند به طوری که ریشه برخی از آن‌ها تاعمق ۴۰ متری زمین گسترده است. اگر چه غلظت این فلز گرانبها در این گیاه بسیار اندک بود - چندین صدم تا هزارم گرم در هر تن-، اما بیشترین میزان طلا در برگ‌ها یافت شد.
طلا احتمالا برای گیاهان سمی است با این حال در برخی مواقع اثری از این فلز در گیاهان یافت شده و، اما هرگز مشخص نشده است که آیا این طلا جذب شده یا از طریق وزش باد به برگ‌ها رسیده است.


نحوه استخراج طلا از برگ اکالیپتوس

محققان توانسته‌اند با استفاده از سنکروترون، ماشینی بسازند که با استفاده از اشعه ایکس برای یافتن طلا در برگ‌ها، شاخه‌ها و پوست درختان فعالیت می‌کند.
آن‌ها همچنین تخمین زده‌اند که ۵۰۰ درخت اکالیپتوس برای ساخت یک نوار از طلا استفاده خواه دشد.
به گفته این محققان ارتباط میان رشد پوشش گیاهی و ذخایر طلا مدفون در خاک علاوه بر تاثیر مثبت پرورش گیاهان بر سلامت افراد، می‌تواند برای توسعه فناوری‌های جدید برای اکتشافات معدنی نیز مفید باشد.
بنا بر اظهارات نیجل ردفورد، ژئوشیمیست که برای چندین دهه در اکتشاف طلا فعالیت داشته‌است، راه‌های گوناگونی برای اکتشاف طلا تا کنون کشف شده، اما صحت و درستی آن‌ها هنوز به طور کامل اثبات نشده‌است، این در حالی است که طلا موجود در برگ گیاهان کشفی قانع‌کننده و بسیار با اهمیت می‌باشد.

این گیاه طلا دارد+ تصاویر


روش جدید استخراج طلا از خاک

کدام گیاه طلا دارد و روش استخراج چیست؟ این شیوه طلا یابی که "فیتوماینینگ" نام دارد از گیاهان برای استخراج ذرات این فلز از خاک استفاده می‌کند. برخی از گیاهان توانایی طبیعی برای گرفتن فلزاتی مانند نیکل، کادمیوم و روی را از طریق ریشه‌ها و تغلیظ آن‌ها در برگ و جوانه‌ها را دارند.
سالیان سال دانشمندان استفاده از چنین گیاهانی را موسوم به انباشته گر‌ها برای از بین بردن آلودگی‌ها مورد بررسی قرار داده بودند. با این حال هیچ انباشته گری برای طلا وجود ندارد چرا که طلا به آسانی در آب حل نمی‌شود از این رو گیاهان هیچ راه طبیعی برای گرفتن این ذرات از طریق ریشه هایشان ندارند.
"کریس آندرسون" زمین شیمی دان زیست محیطی و کارشناس فیتوماینینگ دانشگاه ماسی در نیوزیلند گفت: تحت شرایط شیمیایی خاص، می‌توان خاصیت حلالیت را برای طلا ایجاد کرد.
۱۵ سال پیش اندرسون نخست نشان داد که گیاه خردل می‌تواند طلا را از خاک شیمیایی حاوی ذارت طلا، جذب کند. این شیوه شامل یافتن گیاه دارای رشد سریع با توده برگ زیاد مانند خردل، آفتاب گردان و تنباکو است.
وقتی که محصول به بالاترین ارتفاع خود می‌رسد، خاک با یک ماده شیمیایی که امکان حل شدن طلا را فراهم می‌کند، تغذیه می‌شود. وقتی که این گیاه عرق می‌کند آب به بالا کشیده و از طریق منافذ کوچکی بر روی برگهایش خارج می‌شود این روند می‌تواند آب طلا را از خاک بیرون بکشد و آن را در زیست توده انباشته کند و سپس قابل برداشت باشد.

این گیاه طلا دارد+ تصاویر


استخراج طلا از گیاه دشوار است

به گفته اندرسون، وارد کردن طلا به گیاه، بخش ساده و خارج کردن طلا از آن بخش دشوار کار محسوب می‌شود. طلا در ماده گیاه رفتار متفاوتی دارد. اگر گیاهان سوزانده شوند برخی از این طلا به خاکستر گیاه متصل باقی خواهد ماند، اما برخی دیگر ناپدید می‌شوند. پردازش خاکستر دشواری‌هایی دارد و نیازمند استفاده از میزان زیادی اسید‌های قوی است که می‌توانند برای انتقال طلا مضر و خطرناک باشند.


طلای پیدا شده در حد نانوذرات است

طلای یافته شده در گیاهان به شکل نانوذرات است از این رو قابلیت زیادی برای صنعت شیمی دارد که از نانوذارت طلا به عنوان کاتالیستی برای واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. با این حال اندرسون تاکید دارد فیتوماینینگ طلا هرگز نخواهد توانست جای معدن کاوی طلا را بگیرد.


آشنایی با اکالیپتوس

اکالیپتوس درختی از خانواده مورد‌ها و بومی کشور استرالیا است که به صورت جنگل‌های انبوه در این کشور دیده می‌شود. چوب درخت اکالیپتوس بسیار سخت و مقاوم است و دلیل اینکه در شهر‌های جنوبی ایران، چون بندرعباس تعداد زیادی از درختان اکالیپتوس دیده می‌شود، رشد سریع و نیاز کم آن به آب است. اوکالیپتوس درختی همیشه سبز و غیربومی می‌باشد که ارتفاعش تا ۴۰ متر هم ممکن است برسد. اکالیپتوس از گیاهان دارویی محسوب می‌گردد.


خصوصیات ظاهری اکالیپتوس

فرم برگ‌های آن کشیده و سرنیزه‌ای هستند که برگ‌های جوان و مسن گیاه با هم متفاوت می‌باشند. گل‌های اکالیپتوس سفید رنگ و بسیار معطر بوده و اصطلاحاً به صورت گرزن دو سویه و متراکم است. میوه‌ی آن کپسولی شکل و دارای دانه‌های زرد رنگ است. پوست تنه در سرتاسر گیاه صاف، سفید یا خاکستری است. پوست ساقه اوکالیپتوس، رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به سهولت از ساقه جدا می‌گردد. برگ این درخت بر حسب آن که متعلق به گیاه جوان و یا شاخه‌های جوان یا مسن باشد دارای اشکال مختلف است.


شاخ و برگ اکالیپتوس

در شاخه‌های جوان، برگ‌ها وضع متقابل، افقی و تقریبا عاری از دمبرگ دارند. شکل ظاهری آن‌ها بیضوی دراز و مدور در قسمت قاعده پهنک است. کناره پهنک برگ‌های آن صاف است. طول آن‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و عرض آن‌ها ۴ تا ۶ سانتی متر می‌باشد. رنگ این برگ‌ها در آغاز، سبز مایل به آبی است، ولی تدریجا، به رنگ سبز مایل به سفید در می‌آید و مومی می‌گردد.
شاخه‌های حامل این نوع برگ ها، ظاهر چهارگوش و بال دار دارد. در درختان مسن، وضع و ظاهر برگ‌ها کاملا با نوع مذکور متفاوت است، زیرا برگ‌ها نه تنها حالت منفرد بر روی ساقه دارند بلکه هر یک به یک دمبرگ باریک به طول ۲ تا ۳ سانتی متر ختم می‌شوند. پهنک برگ درختان مسن، باریک و دراز، عاری از تار، منتهی به نوک باریک و دارای قسمت انتهایی خمیده است. رنگ آن‌ها سبز یا سبز مایل به زرد در هر دو سطح پهنک می‌باشد.


ویژگی برگ های اکالیپتوس

برگ ساقه‌های جوان اوکالیپتوس از خارج به داخل دارای اختصاصات تشریحی زیر است:

بشره با کوتیکول ضخیم که فقط در سطح تحتانی پھنک، رونه دارد. در برگ درختان مسن که عموما ظاهری باریک و دراز دارند، روزنه‌ها در هر دو سطح پھنک دیده می‌شود.
بافت نرده‌ای که منحصرا شامل ۲ لایه، آن هم در سطح فوقانی پهنک برگ است (برگ درختان مسن دارای بافت نرده‌ای در هر دو سطح پهنک است. در این ناحیه، ماکل و بلور‌های منشوری شکل اکسالات کلسیم دیده می‌شود. در زیر بافت نرد‌های برگ ساقه‌های جوان و هم چنین در فاصله بافت‌های نرده‌ای دوسطح برگ درختان مسن، مزوفیل مشاهده می‌شود.
در بافت‌های پارانشیمی، حفره‌های متعددی در زیر میکروسکپ دیده می‌شود که هر یک، برش عرضی یک کیسه ترشحی اسانس را نشان میدهد.
در ناحیه رگبرگ وسطای برگ واقع در دو سمت فوقانی و تحتانی پھنک، چند ردیف سلول کلانشیمی و سپس پارانشیم مه آدار مرکب از سلول‌های مدور دیده می‌شود. در مرکز این پارانشیم، یک دسته آوندی بزرگ چوب - آبکش به صورت قوسی محصور در پریسیکل فیبری مشاهده می‌گردد که یک لایه آندودرمی آن را از خارج فرا می‌گیرد. دو دسته آوندی کوچک نیز معمولا در بالای دسته آوندی بزرگ، مقابل ناحیه مقعر آن، دیده می‌شود که وضع معکوس دارند.
در بشره برگ ساقه‌های مسن، جا به جا فرو رفتگی‌های عدسک مانند مرکب از سلول‌های چوب پنبه‌ای شده و مدور جای دارد که برگ‌های ساقه‌های جوان عاری از آن است. اختصاصات تشریحی برگ ساقه‌های مسن به طوری که مقایسه گردید از برخی لحاظ تفاوت محسوس با برگ ساقه‌های جوان دارد. قسمت مورد استفاده اوکالیپتوس، برگ‌های آن، مخصوصا برگ درختان مسن آن است.

شناسایی گونه‌های اکالیپتوس

برای شناختن گونه‌های مختلف اوکالیپتوس شکل غنچه و میوه‌ی گیاه و همچنین توصیف تنه و پوست درخت مهم هستند.


نقش موثر درخت اوکالیپتوس

این درخت در اغلب نقاط گرمسیری کشو به منظور حفاظت خاک، زینتی بودن و بادشکن کاشته شده است. اُکالیپتوس کامالدولنسیس (Eucalyptus camaldulensis) وسیع‌ترین توزیع طبیعی را در بین گونه‌های اکالیپتوس دارد که معمولاً در امتداد آبراهه‌ها یافت می‌شود.


معضلات رشد سریع درخت اکالیپتوس

هنگامی که یک درخت اکالیپتوس در زمین کاشته می‌شود پس از مدت کوتاهی ریشه‌های آن به سرعت رشد می‌کند و به دلیل اینکه به آب کمی نیاز دارد برای تامین آب، ریشه‌هایشان به سمت آب‌های زیر زمینی و لوله‌های فاضلاب رشد می‌کنند. ورود ریشه درخت اکالیپتوس به فاضلاب‌های شهری سبب بسته شدن مجرای فاضلاب‌ها می‌شود، علاوه بر این رشد بیش از حد ریشه درخت اکالیپتوس می‌تواند سبب تخریب آسفالت سطح زمین نیز بشود.


خواص درمانی اکالیپتوس

حالا که می دانیم کدام گیاه طلا دارد؟ بهتر است خواص دیگر آن را نیز بگوییم. بیشترین کاربرد از اوکالیپتوس به صورت موضعی و بخور می‌باشد و خواص درمانی آن عبارت است از: ضد میکروب، ضد قارچ، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد تب، ضد اسپاسم، ضد وَرم، خلط‌آور، کاهش التهابات غشای مخاطی گلو، کاهش ترشحات بینی و گلو، بازکننده برونش‌ها، مسکن، خنک‌کننده دستگاه تنفسی.

دارو‌های خوراکی تولید شده در مشکلات روده‌ای، معده‌ای و مثانه کاربرد دارد.
پُماد اوکالیپتوس در دور نمودن حشرات گزنده و تسکین جای نیش حشرات کاربرد دارد.
جوشانده برگ و استفاده به صورت موضعی سبب تسکین و ضدعفونی نمودن زخم‌ها و التهابات پوستی می‌شود.

ماده مؤثّره:
مهمترین ترکیب موجود در برگ‌های اوکالیپتوس اسانس می‌باشد و مهمترین ترکیبات اسانس شامل: سینئول، آلفاپی‌نن، پاراسیمن و آلدهید می‌باشد.
اندام مورد استفاده:
برگ‌های تازه یا خشک شده.
اشکال دارویی موجود:
برگ تازه یا خشک را به صورت جهت بخور می‌توان استفاده نمود، قطره‌های اوکالیپتوس برای بخور کاربرد دارند، تانن‌های موجود در برگ در جوهرسازی کاربرد دارند، اسانس اوکالیپتوس در تهیه صابون، اسپری، صنایع شکلات‌سازی، صنایع آدامس‌سازی، صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

نکات مهم

از اسانس اوکالیپتوس به صورت خوراکی به هیچ عنوان نباید مصرف شود.
مصرف فرآورده‌های خوراکی اوکالیپتوس به مقدار زیاد سبب اسهال و استفراغ می‌شود.
اسانس بعضی از گونه‌ها حساسیت‌زا بوده و سبب تحریک پوست و غشای مخاطی می‌شود.
در دوران بارداری و شیردهی نباید از فرآورده‌های اوکالیپتوس استفاده نمود


کاشت درخت اکالیپتوس

برای کاشتن و پرورش این گیاه باید یک نکته را مورد توجه قرار داد و آن نکته این است که در ابتدا شرایط محیطی منطقه خود را به درستی بشناسیم و با توجه به شرایط محیطی منطقه مان از گونه سازگار و مناسب با ان استفاده کنیم؛ که در زیر شرایط لازم برای پرورش این گیاه را عنوان خواهیم کرد.

۱-آبیاری گیاه

حتما باید به این نکته توجه کنید برای اینکه به نتیجه مطلوب برسید باید گیاهان جوان و تازه کشت شده را در مدت یکسال اول به طور مداوم آبیاری کنید و بهترین موقع برای آبیاری زمانی است که سطح خاک خشک شده است. بعد از اینکه گیاه رشد کرد و یکسال از کاشتن آن گذشت، لزومی برای آبیاری وجود ندارد و دلیل ان هم این است که گیاه اب مورد نیاز خود را از ریشه هایش تامین می‌کند. به همین خاطر می‌توان ذکر کرد که گیاه اکالیپتوس در برابر خشکی مقاوم است.


۲-نور مناسب برای گیاه

باید بدانید که نور مستقیم نیاز مبرم گیاه اکالیپتوس می‌باشد به همین خاطر باید ان را در مکانی که نور مستقیم آفتاب را دارد کاشت که در غیر این صورت این گیاه از ساقه‌هایی بلند و کشیده که از استحکام برخوردار نیستند به وجود خواهد آمد. قابل ذکر است که درخت اکالیپتوس با وزش باد‌های نسبتا شدید مشکل دارد و در برابر وزش باد شکننده هستند به همین دلیل توصیه اکید می‌شود که گیاه را در برابر نور مستقیم افتاب بکارید که استحکام ان زیاد شود که در غیر این صورت به شدت شکننده رشد می‌کنند.


۳-خاک مناسب برای گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس نسبت به خاک حساس نیست و سختگیری خاصی در مورد ان نیاز نیست انجام شود. برای خاک مناسب و اماده سازی ان می‌توانیم خاک را با خاکبرگ مخلوط کنیم و به این نکته نیز باید توجه شود که حجم خاکبرگ از حجم خاک کمتر باشد. نکته دیگر این است که برای کاشتن و پرورش اکالیپتوس از کود‌های گاوی استفاده نشود، چون با وجود کود گاوی برگ‌ها و شاخه‌ها رشد بیشتری دارند و رشد ریشه کند می‌شود و گیاه اکالیپتوس دارای ریشه‌ای ضعیف خواهد شد.


۴- دمای مناسب برای این گیاه

می‌توان بیان کرد که درختان اکالیپتوس حساسیت بالایی نسبت به سرما دارند و تنها قادر هستند که تا منفی پنج درجه زیر صفر را تحمل کنند. قابل ذکر هست که گونه‌هایی از این گیاه وجود دارد که مقاومت بیشتری در برابر سرما دارند و اسیبی نمیبینند. از جمله میتوان به گونه e.pauciflora اشاره کرد که سرما را تقریبا تا بیست درجه زیر صفر نیز تحمل میکند و از بین نمی‌رود.


روش‌های تکثیر اکالیپتوس

قابل توجه است که برای پرورش گیاه اکالیپتوس از سه روش متفاوت استفاده می‌شود: ۱-روش قلمه گیری ۲- روش کاشت بذر گیاه ۳- روش پیوند زنی گیاه


۱-روش قلمه گیری اکالیپتوس

اولین روش در تکثیر این گیاه را می‌توان قلمه گیری معرفی کرد. برای قلمه گیری از قسمت نرم چوب این درختان استفاده می‌کنیم. منظور از قسمت نرم، قسمتی است که ساقه دارای بافت چوبی نباشد و اگر ساقه را خم کردیم ان ساقه نشکند و به راحتی خم شود. به همین خاطر مناسب‌ترین زمان برای جمع اوری قلمه‌ها فصول بهار و تابستان است، زیرا در این فصل‌ها درختان اکالیپتوس شاخه‌های جوان و تازه زیادی دارد. طول مناسب قلمه‌ها نیر حدود ۵ تا ۱۲ سانتی متر می‌باشد.
زمانی که می‌خواهید قلمه را جدا کنید باید قلمه را از ناحیه اتصال برگ به ساقه جدا کنید. همه‌ی برگ‌های قلمه را جدا کنید به جز ۲ تا ۳ عدد برگ را در انتهای قلمه نگه دارید. دلیل انجام این کار این است که وجود برگ زیاد در قلمه باعث از دست رفتن رطوبت قلمه هنگام ریشه زدن می‌شود. اما باید بگوییم که وجود تعدادی برگ به دلیل داشتن هورمون‌های مناسب و تولید ان باعث ریشه زدن می‌شود. به همین خاطر تاکید کردیم که تعداد برگ‌ها بین ۲ تا ۳ عدد باشد. بعد از جدا کردن قلمه‌ها ما می‌توانیم قلمه‌ها را در مخلوطی از خاک برگ به علاوه شن بکاریم؛ که نسبت ان‌ها باید مساوی باشد. باید خاطر نشان کرد که قبل از کاشتن قلمه، باید ان مخلوط را به مقدار کافی خیس کنیم.

مدت زمانی صبر باید کرد تا اب‌های اضافی خارج شوند. تقریبا بیست دقیقه کافی است؛ و بعد اقدام به کاشتن قلمه میکنیم. مکان مناسب ان باید نور کافی داشته باشد. ترجیحا به دور از نور مستقیم افتاب باشد تا پرورش اکالیپتوس به بهترین شکل صورت گیرد. روی قلمه‌ها را با پلاستیک بپوشانید؛ و به مدت هر نیم ساعت تا یک ساعت کیسه‌های پلاستیکی را از روی قلمه‌ها بر بردارید.

با این کار از جمع شدن رطوبت زیاد و شیوع بیماریی‌هایی از جمله بیماری قارچی جلوگیری میشود. دمای مناسب برای شکل گرفتن ریشه‌ها تقریبا بیست و یک درجه سانتی گراد میباشد. زمانی حدود ۴ تا ۱۰ هفته طول میکشد تا قلمه زایی صورت گیرد. بعد از دیدن رشد قلمه‌ها اقدام به برداشتن کیسه‌های پلاستیکی میکنیم؛ و تقریبا بعد از یک تا دو هفته مکان کاشت قلمه‌ها را عوض میکینم.


۲- کاشتن بذر اکالیپتوس

یکی دیگر از روش‌های تکثیر و پرورش گیاه اکالیپتوس کاشتن بذر میباشد. در وهله‌ی اول باید بذر مناسب را تهیه کنید. بعد از ان بذر را درون گلدانی که با مخلوطی از خاک و خاکبرگ است بکارید. ترجیحا خاک مرطوب باشد و تا حد بالایی نیز نرم باشد؛ و در مرحله‌ی بعد باید به ان نور خورشید بتابد. باید به نکاتی نیز توجه شود که عبارتنداز:۱-بهتر است بذر را در اواخر زمستان بکاریید.۲-بهترین گلدان برای کاشت بذر، گلدانی از جنس سفال می‌باشد (دلیل سفالی بودن گلدان این است که:بعد از جوانه زدن بذر و ریشه زایی، باید بدون اینکه به ریشه اسیبی برسد کل ریشه و جوانه را به باغچه منتقل کنیم راه حل ان شکستن راحت گلدان سفالی می‌باشد).


۳- روش پیوند زنی گیاه اکالیپتوس

یکی دیگر از روش‌های تکثیر اکالیپتوس، روش پیوند زنی گیاه میباشد. این روش زمانی که در سطح‌های وسیعی همچون جنگل و برای مصرف‌های صنعتی بزرگ بخواهیم اقدام کنیم استفاده میشود. در این روش از هر گونه که بخواهیم پیوندک‌هایی تهیه میکینم و از طریق روش پیوند ترصیعی که با نام دیگر پیوند گاوه‌ای نیز معروف است بر روی پایه گذاشته میشود.

ارسال نظر

 • ناشناس

  وای دد از فرداهمه میرن دنبال اکالیپتوس

 • م

  اینو مد نکنید دیدی همه درختان قطع کردند اینجا ایرانه

 • ناشناس

  درخت اکالیپتوس خیییلی آب مصرف میکنه و برای جاهای کم آبی مثل ایران بی نهایت مضره ازآنجا که کمترپیش میاد که کاری درایران باتدبیر انجام بشه متاسفانه کاشت این درخت درایران خیلی فراوان بوده و دراکثرشهرهای ایران درحاشیه خیابانها کاشته شده حالاام که با نوشتن این مقاله و تحریک طمع مردم آنها را به کاشت اکالیپتوس؟تشویق کردید انگار خیلی برای نابودتر کردن مملکت حساب شده رفتار میکنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار